Akcie Slovak Telekom stojí před branami burzy, rozpětí nabídkové ceny bylo stanoveno na 17,7 až 23,6 EUR, titul vstoupí i na pražský parket
|

Akcie Slovak Telekom stojí před branami burzy, rozpětí nabídkové ceny bylo stanoveno na 17,7 až 23,6 EUR, titul vstoupí i na pražský parket

Cenové rozpětí pro uvedení akcií slovenské telekomunikační společnosti Slovak Telekom na trh bylo stanoveno na 17,7-23,6 EUR. Akcie Slovak Telekom budou retailovým klientům nabízeny od 22. dubna do 5. května 2015. Na trh bude uvedeno 49 % akcií firmy, tedy celý podíl, který dosud držel slovenský stát. Celou firmu by to mělo ocenit na 1,53-2,04 miliardy eur. Titul se bude obchodovat i na burzách v Praze a Londýně.

Telekomunikace Pražská burza Primární úpis akcií (IPO) Slovensko Slovak Telekom

Akcie firmy budou uvedeny na Burzu cenných papírů v Bratislavě a obchodovat se s nimi bude i na Burze cenných papírů Praha. Celkem na trh bude uvedeno 42 341 537 kusů akcií. Hodnota nabízeného balíku akcií je zhruba 750 milionů až miliarda eur. Majoritní vlastník firmy, německý telekomunikační obr Deutsche Telekom, žádné akcie k prodeji nenabízí.

Až 10 % akcií z privatizovaného podílu firmy je určeno k nabídce drobným investorům z České a Slovenské republiky. Retailoví investoři s bydlištěm či sídlem na Slovensku budou moci akcie Slovak Telekom koupit s 5% slevou. Institucionálním investorům budou akcie nabízeny do 6. května. Výsledná cena akcií a jejich alokace budou oznámeny 7. května. S akciemi Slovak Telekom by se mělo obchodovat kromě burz v Bratislavě a Praze i na hlavním trhu v Londýně.

Uvedení akcií na trh mají na starosti americká finanční skupina Citigroup a investiční banka JPMorgan Chase. Koordinátory jsou Joint Bookrunners, Erste Group a Wood and Company Financial Services.

"Není důvod, aby slovenský stát nadále držel podíl ve společnosti Slovak Telekom. Na trhu se pohybuje řada telekomunikačních firem, takže monopol Slovak Telekomu je minulostí. Jsou zde navíc i mnohá regulační opatření," řekla Miriam Žiaková, mluvčí slovenského ministra financí Pavola Pavlise, který v úterý podal demisi kvůli kritice za protežování firem údajně blízkých jeho rodině. Žiaková dodala, že Slovensko využije peníze získané z prodeje akcií Slovak Telekom na případné navýšení svého podílu v energetické společnosti Slovenské elektrárne. "Navýšení podílu ve Slovenských elektrárních by bylo dobrým rozhodnutím," poznamenal Pavlis.

Titul rozvíří i stojaté vody pražské burzy

Na pražské burze se s akciemi Slovak Telekom začne obchodovat 12. května 2015 pod tickerem STX (ISIN SK1110017722). Podle vyjádření BCPP podporu likvidity předběžně přislíbily společnosti Česká spořitelna, Wood and Company Financial Services, BH Securities, Equilor, J&T Banka a Patria Finance. Cena za akcii v českých korunách bude oznámena bezprostředně po jejím stanovení v rámci úpisu.

Tržní kapitalizací se bude Slovak Telekom na pražské burze řadit k větším emisím. Podle Davida Brzka, makléře z Fio banky, ale s ohledem na charakter společnosti nelze očekávat, že by se její akcie zasloužily o výrazné navýšení likvidity na celém domácím trhu.

"Na pražské burze budou akcie obchodovány na trhu Free Market v českých korunách. Pokud emise splní všechny podmínky pro zařazení do báze indexu PX, počítá burza s tímto krokem v rámci nejbližší možné aktualizace báze indexu, která bude platná od 22. 6. 2015," stojí v tiskovém prohlášení pražské burzy.

Free Market je nový trh, který BCPP připravila právě pro případné akcie kotované na dvou burzách ze zemí OECD. "Počítáme rovněž s převodem akcií společnosti Stock Spirits na tento trh. Případné další duální listingy, které by dávaly z hlediska našich investorů smysl a které by měly podporu našich členů zejména z pohledu likvidity, nejsou v tomto roce vyloučeny," řekl mluvčí burzy Jiří Kovařík.

"Slovenský Telekom je přesně ten typ duálního listingu, který nám a našim investorům dává smysl. Je zajištěna distribuce emise na lokální úrovni a likvidita bude podporována tvůrci trhu. Pokud vše půjde tak, jak předpokládáme, bude emise zařazena do indexu PX, což bude dalším impulzem pro posílení likvidity. Na základě dosud známých informací o cenovém rozpětí emise a její velikosti předpokládáme její zařazení do indexu PX s váhou mezi 6 a 9 %," říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha a CEESEG.

Jak akcie Slovak Telekom objednat?

Pokyny k nákupu akcií společnosti Slovak Telekom, které na trh uvede Fond národního majetku Slovenské republiky, mohou investoři podávat na vybraných pobočkách České spořitelny a také on-line prostřednictvím brokerjetu České spořitelny.

Drobní investoři s bydlištěm či sídlem na Slovensku, kteří podají pokyn k nákupu akcií prostřednictvím České spořitelny nebo brokerjetu České spořitelny, mají nárok na slevu 5 % z kupní ceny akcií při objednávce až 423 kusů akcií za předpokladu, že bude objednávka zadána v rámci přednostního období retailové nabídky tak, jak je popsáno v prospektu nabízeného cenného papíru, který je k dispozici na webových stránkách společnosti Slovak Telekom.

Pokyn k nákupu akcií prostřednictvím brokerjetu České spořitelny mohou investoři podat ZDE.

Rizikové faktory týkající se podnikání skupiny a odvětví a další informace o veřejné nabídce akcií Slovak Telekom jsou uvedeny v Prospektu.

Zpupný Deutsche Telekom

Levicový kabinet premiéra Roberta Fica se rozhodl menšinový podíl prodat kvůli tomu, že slovenský stát nemůže dosáhnout na řízení společnosti. V minulosti se vláda opakovaně dostala do sporu s většinovým akcionářem ST, společností Deutsche Telekom, který blokoval rozdělení zisku předního slovenského operátora. Nerozdělený zisk firmy podle dřívějších informací přesáhl 145 milionů EUR.

"Fond národního majetku je pověřen realizací prodeje 49% podílu na kapitálovém trhu, to znamená veřejnou nabídkou na burze. Tvrdíme, že tento proces je nejtransparentnější, cenu určí trh," řekl 1. dubna ministr hospodářství Pavol Pavlis.

Z vyjádření šéfa Fondu národního majetku Branislava Bačíka mimo jiné vyplynulo, že vzhledem k prodeji akcií na kapitálovém trhu nemá Deutsche Telekom na podíl státu v ST předkupní právo.

Společnost v loňském roce dosáhla zisku před zdaněním 70,961 milionu eur a provozního zisku 69,279 milionu eur. Výnosy firmě klesly na 767,551 milionu eur z 809,027 milionu eur o rok dříve.

Slovak Telekom - hospodářské výsledky (2014)
SPECIÁL: Vše, co potřebujete vědět o IPO Slovak Telekomu
Pražská a bratislavská burza se po čase měly dočkat nového titulu. Téměř polovinu akcií slovenského mobilního operátora Slovak Telekom plánovala na trh uvést slovenská vláda. V den, kdy měla být zveřejněna prodejní cena akcií firmy, ale Slovensko couvlo a plánované IPO zrušilo. Podíl nakonec od Slovenska odkoupí Deutsche Telekom za 900 milionů eur.

Zdroj: Slovak Telekom, Reuters, Bloomberg, Česká spořitelna, ČTK

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
včera v 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
včera v 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
včera v 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
včera v 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
včera v 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin
Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně
včera v 13:35

Ambasáda: Vláda USA formulovala postoj k digitální dani jasně

Vláda Spojených států podle mluvčího ambasády v Praze Eda Findlayho jasně formulovala svou pozici na téma digitální...
Spojené státy americké (USA) Česká republika Politika
Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí
včera v 13:02

Euler Hermes: Letos počtvrté v řadě stoupne počet insolvencí

Rok 2020 se stane čtvrtým rokem v řadě, ve kterém poroste ve světě platební neschopnost firem. Ačkoli se od roku 2016...
Zadlužení Bankrot
Aktivita firem v eurozóně zůstává slabá, v Německu se zlepšila
Aktivita firem v eurozóně zůstává slabá, v Německu se zlepšila
včera v 12:04

Aktivita firem v eurozóně zůstává slabá, v Německu se zlepšila

Aktivita v podnikovém sektoru eurozóny zůstává slabá, její souhrnný index za leden zůstal na hodnotě 50,9 bodu, a...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Škoda Auto poprvé vyrobila v ČR přes 900 000 aut, celosvětově méně
Škoda Auto poprvé vyrobila v ČR přes 900 000 aut, celosvětově méně
včera v 11:47

Škoda Auto poprvé vyrobila v ČR přes 900 000 aut, celosvětově méně

Automobilka Škoda Auto loni poprvé vyrobila ve svých závodech v Česku více než 900 000 aut. Meziročně její tuzemská...
Volkswagen Auta Česká republika
Soros v Davosu varoval před Trumpem, Si Ťin-pchingem a pádem…
Soros v Davosu varoval před Trumpem, Si Ťin-pchingem a pádem…
včera v 11:33

Soros v Davosu varoval před Trumpem, Si Ťin-pchingem a pádem ekonomiky USA

Americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros na okraj Světového ekonomického fóra v Davosu varoval...
George Soros Donald Trump Spojené státy americké (USA)
Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
včera v 11:19

Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů

Člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl navrhne při diskuzích vedení centrální banky navýšit investice do...
ČNB Centrální banky Zelené investice
Bloomberg: Spory o herbicid chce Bayer vyřešit deseti miliardami…
Bloomberg: Spory o herbicid chce Bayer vyřešit deseti miliardami…
včera v 11:02

Bloomberg: Spory o herbicid chce Bayer vyřešit deseti miliardami dolarů

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer chce urovnat spory o škodlivé účinky herbicidu Roundup částkou deset...
Bayer Evropské akcie
Centrální banka bude možná ze zákona určovat pravidla hypoték
Centrální banka bude možná ze zákona určovat pravidla hypoték
včera v 10:47

Centrální banka bude možná ze zákona určovat pravidla hypoték

Česká národní banka možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Předpokládá to vládní novela...
ČNB Centrální banky Hypotéky
Asijské akcie v závěru týdne zpevnily navzdory obavám z koronaviru
Asijské akcie v závěru týdne zpevnily navzdory obavám z koronaviru
včera v 10:30

Asijské akcie v závěru týdne zpevnily navzdory obavám z koronaviru

Asijské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, přestože stále panovaly obavy z dalšího šíření...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii