Evropské akcie ve středu vedli nahoru těžaři, řecká burza naopak prohlubovala ztráty
|

Evropské akcie ve středu vedli nahoru těžaři, řecká burza naopak prohlubovala ztráty

Evropské akcie ve středu posílily, a zpevňovaly tak šestou z posledních sedmi obchodní seancí díky oživení akcií těžařských firem, naproti tomu burza v Aténách ztrácí již třetí den v řadě.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 připsal 0,98 %, francouzský CAC 40 1,65 % a německý DAX 1,57 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,3 % a sektor těžařských firem zažil nejlepší jednodenní výkon od letošního dubna.

"Dostalo se nám několika dobrých hospodářských výsledků od bank a ukazuje se, že to bude nejspíš solidní výsledková sezóna, jedna z těch lepších," říká William Hobbs, šéf investičních strategií v oddělení správy majetku banky Barclays. "Do konce roku by mohl růst zisků firem ještě zrychlit, a na konci roku by nás tak, co se zisků týče, mohlo čekat velmi pozitivní překvapení," dodává.

Akcie Société Générale posílily o 8 % poté, co banka reportovala za uplynulý kvartál nejvyšší zisk od finanční krize. BHP Billiton a Rio Tinto posilovaly obě o více než 3 %.

Evropské akcie (5. srpna 2015)

Řecké akcie ve středu klesaly třetí den za sebou a pokračoval těžký propad v bankovním sektoru. Aténská burza v pondělí po pěti týdnech obnovila provoz a během tří dnů ztratila zhruba 20 %.

Úhrnný index aténské burzy ATG klesl o 2,5 % na 643,2 bodu. Index bankovního sektoru, který tvoří zhruba pětinu hlavního indexu, odepsal 27 %.

V pondělí zaznamenal hlavní index aténské burzy rekordní pokles o 16,2 %, v úterý se ztráta výrazně zmírnila na 1,2 %. Investoři prodejem akcií reagují na pokračující nejistotu ohledně nového záchranného programu Evropské unie pro předlužené Řecko a na zhoršující se stav řecké ekonomiky.

"Trh hledá dno, nejsme od něj daleko," řekl podle agentury Reuters jeden z analytiků makléřské společnosti Nuntius Securities. "Bankovní akcie však stále čelí prodejnímu tlaku," řekl. Důvodem pokračováním výprodeje jsou podle něj obavy, že banky budou muset v rámci rekapitalizace vydávat nové akcie.

Řecké banky rekapitalizaci nutně potřebují kvůli rozsáhlému odlivu vkladů a rostoucímu objemu špatných úvěrů, nový kapitál ale sníží hodnotu dosavadních akcií. Ministr financí Euklidis Tsakalotos ve středu uvedl, že v jednáních se zástupci mezinárodních věřitelů se dohodl na nutnosti uskutečnění programu rekapitalizace bank do konce tohoto roku.

Akciová burza byla spolu s řeckými bankami uzavřena 29. června. Stalo se tak v rámci omezení pohybu kapitálu, které mělo zamezit masivnímu odlivu peněz. Banky se znovu otevřely 20. července.

Hlavní středeční události na evropských trzích

  • Řecko je blízko dosažení dohody o podmínkách poskytnutí třetího záchranného programu pro tuto zadluženou zemi. Řekl to ve středu premiér Alexis Tsipras s tím, že dohoda s mezinárodními věřiteli ukončí pochybnosti o setrvání jeho země v eurozóně. Atény ve středu začaly jednat o podrobných podmínkách poskytnutí pomoci ve výši až 86 miliard eur.
  • Řecko se sice dohodlo s věřiteli na finanční pomoci, ale bude potřebovat mnohem větší odpis dluhu, než jaký si zainteresované strany chtějí připustit. Podle britského nezávislého institutu pro ekonomický a sociální výzkum (NIESR) nebude 30% odepsání dluhu navrhované MMF stačit.
  • Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu klesly meziměsíčně o 0,6 %, očekával se přitom jen 0,2% pokles po růstu o 0,1 % v květnu (revidováno z +0,2 %). Meziročně tržby maloobchodních prodejců vzrostly o 1,2 %, čekal se však 2% růst po předchozích +2,6 % (revidováno z +2,4 %). V celé Evropské unii tržby meziměsíčně klesly o 0,5 % po 0,2% růstu v květnu. Meziročně se tržby v celé EU zvýšily o 2 %.
  • Aktivita v sektoru služeb v eurozóně byla v červenci vyšší, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl jen na 54 bodů, přestože předběžný index předvídal hlubší pokles na 53,8 bodu z 54,4 bodu v červnu. Tempo tvorby nových pracovních míst roste devátý měsíc v řadě, přestože bylo v červenci nejslabší od února letošního roku. Jedná se tak o nejdelší růstovou řadu od roku 2011. V Německu dosáhlo pětiměsíčního rekordu a ve Španělsku dokonce 100měsíčního maxima. Kompozitní index nákupních manažerů se snížil na 53,9 bodu z 54,2 bodu v červnu, předběžná data hlásila pokles na 53,7 bodu.
  • Index nákupních manažerů v sektoru služeb v Itálii v červenci klesl z červnových 53,4 bodu na 52 bodů, očekával se přitom jen mírnější pokles na 53 bodů. Příliv pracovní síly byl o něco lepší než v červnu, stejně jako očekávání firem, která se odrazila od červnového minima. Zaměstnanost však poprvé v posledních šesti měsících mírně klesla. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 53,5 bodu z 54 bodů v červnu, trh predikoval 53,8 bodu.
  • Aktivita v sektoru služeb ve Francii dál roste, i když mírnějším tempem. Finální index nákupních manažerů v sektoru služeb potvrdil předběžná data a klesl na tříměsíční minimum 52 bodů z 54,1 bodu v červnu. Zaměstnanost v sektoru se mírně snížila a příchod nové pracovní síly se zpomalil, stejně jako příchod nových firem do odvětví. Kompozitní index klesl rovněž na tříměsíční minimum, a to na 51,5 bodu z červnových 53,3 bodu, jak predikoval předběžný údaj.
  • Aktivita v německém sektoru služeb zůstala v červenci stejně solidní jako v červnu. Předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb sice počítal s poklesem na 53,7 bodu z 53,8 bodu v červnu, avšak finální data agentury Markit potvrdila stagnaci na červnových 53,8 bodu. Firmy reportovaly solidní růst produkce i nových zakázek, což jim umožňuje navyšovat stavy zaměstnanců. Kompozitní index rovněž stagnoval na červnových 53,7 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 53,4 bodu.
  • Růst podnikatelské aktivity ve Španělsku v červenci výrazně zrychlil. Kompozitní index nákupních manažerů vyskočil z červnových 55,8 bodu na 58,3 bodu a index sledující sektor služeb se zvýšil z 56,1 bodu v červnu na 59,7 bodu, očekával se přitom mírný pokles na 55,8 bodu. Růst zaměstnanosti zaznamenal nejprudší tempo od července 2007, rychleji rostla také produkce a nové zakázky, a v růstu pokračují i ceny výstupů.
  • Index nákupních manažerů ve Spojeném království v červenci klesl na 57,4 bodu z 58,5 bodu v červnu, očekával se mírnější pokles na 58 bodů. Zaměstnanost rostla nejpomalejším tempem od března 2014, přestože celková expanze zůstává solidní. Do odvětví stále přicházejí nové firmy, ačkoli očekávání firem do budoucna v červenci spadlo na pětiměsíční minimum. Kompozitní index se snížil na 56,6 bodu při očekávání poklesu na 56,9 bodu z červnových 57,4 bodu.
  • Itálie: Průmyslová výroba v červnu klesla meziměsíčně o 1,1 % (odhad: -0,3 %, květen: +0,9 %), meziročně se snížila o 0,3 % (odhad: +1,4 %, květen po revizi: +3,1 %).

Výsledková sezóna

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Co musíte ráno vědět (13. listopadu)
Co musíte ráno vědět (13. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (13. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak v prvních třech čtvrtletích letošního roku hospodařila...
Musíte vědět
Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína
včera v 22:31

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a...
Tesla Auta Americké akcie
Americké akciové indexy v úterý převážně mírně zpevnily, USA jsou…
Americké akciové indexy v úterý převážně mírně zpevnily, USA jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý převážně mírně zpevnily, USA jsou podle Trumpa blízko podpisu první fáze dohody s Čínou

Americké akcie uzavřely úterní obchodování mírně v plusu. Prezident Donald Trump sice v projevu uvedl, že Spojené...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže
včera v 20:55

Spuštění streamovací služby Disney+ provázely potíže

Spuštění nové streamovací televizní služby americké mediální a filmové společnosti Walt Disney provázely stížnosti...
Walt Disney Americké akcie Média
Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské…
Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské…
včera v 19:50

Americké prezident Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie

Americký prezident Donald Trump opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v Ekonomickém klubu v...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel…
Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý zdražily díky naději na odklad amerických cel na dovoz evropských aut

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech díky zprávám médií, že americký prezident...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovenský Eustream uspěl ve sporu s finanční správou o odvodu
včera v 17:40

Slovenský Eustream uspěl ve sporu s finanční správou o odvodu

Slovenský přepravce plynu Eustream uspěl v obnoveném soudním sporu s finanční správou na Slovensku o povinnost...
Slovensko Zemní plyn EPH
Růst české ekonomiky podle odhadů ve 3. čtvrtletí zpomalil
včera v 17:21

Růst české ekonomiky podle odhadů ve 3. čtvrtletí zpomalil

Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků mírně zpomalil kvůli vývoji v zahraniční, především...
Česká ekonomika Česká republika Hospodářský růst
Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (12. listopadu)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků…
Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně klesla, po zveřejnění výsledků hospodaření zlevnily akcie skupiny ČEZ

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX ztratil 0,11 procenta na 1 084,11 bodu. Dolů ho stáhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Sazka Group vydá dluhopisy za 300 milionů eur
včera v 16:18

Sazka Group vydá dluhopisy za 300 milionů eur

Loterijní společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka vydá dluhopisy za 300 milionů eur. Firma o...
Sázky a hazard Firemní dluhopisy
Zimbabwe má nové bankovky a mince v nižší nominální hodnotě
včera v 16:01

Zimbabwe má nové bankovky a mince v nižší nominální hodnotě

Banky v Zimbabwe začaly vydávat nové bankovky a mince s nízkou nominální hodnotou, které mají zmírnit chronický...
Afrika
Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč
včera v 15:19

Prabos dodá boty švýcarské armádě, jde o zakázku za 50 milionů Kč

Obuvnická společnost Prabos plus ze Slavičína na Zlínsku získala zakázku na dodávku bot pro švýcarskou armádu. Půjde...
Prabos plus Švýcarsko Akcie ČR
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW
včera v 14:58

Kvůli odměnám pro členy závodní rady obvinilo Německo manažery VW

Německá prokuratura obvinila čtyři současné a bývalé vysoké představitele automobilky Volkswagen z porušení důvěry v...
Volkswagen Německo Evropské akcie
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024
včera v 14:36

Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do začátku roku 2024

Strategickým cílem Chorvatska je splnit nezbytná kritéria a přijmout euro do konce funkčního období následující vlády...
Chorvatsko Euro Měny
Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok
včera v 14:14

Německá pobočka Thomas Cook ruší všechny zájezdy na příští rok

Šance na přežití německé dceřiné společnosti zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook se snížily....
Německo Turismus a cestovní ruch
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
včera v 13:39

Vodafone snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok

Britská společnost Vodafone Group, která je druhým největším mobilním operátorem na světě, snížila za prvních šest...
Spojené království Telekomunikace Výsledková sezóna