Evropské akcie ve středu vedli nahoru těžaři, řecká burza naopak prohlubovala ztráty
|

Evropské akcie ve středu vedli nahoru těžaři, řecká burza naopak prohlubovala ztráty

Evropské akcie ve středu posílily, a zpevňovaly tak šestou z posledních sedmi obchodní seancí díky oživení akcií těžařských firem, naproti tomu burza v Aténách ztrácí již třetí den v řadě.

Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě

Britský FTSE 100 připsal 0,98 %, francouzský CAC 40 1,65 % a německý DAX 1,57 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,3 % a sektor těžařských firem zažil nejlepší jednodenní výkon od letošního dubna.

"Dostalo se nám několika dobrých hospodářských výsledků od bank a ukazuje se, že to bude nejspíš solidní výsledková sezóna, jedna z těch lepších," říká William Hobbs, šéf investičních strategií v oddělení správy majetku banky Barclays. "Do konce roku by mohl růst zisků firem ještě zrychlit, a na konci roku by nás tak, co se zisků týče, mohlo čekat velmi pozitivní překvapení," dodává.

Akcie Société Générale posílily o 8 % poté, co banka reportovala za uplynulý kvartál nejvyšší zisk od finanční krize. BHP Billiton a Rio Tinto posilovaly obě o více než 3 %.

Evropské akcie (5. srpna 2015)

Řecké akcie ve středu klesaly třetí den za sebou a pokračoval těžký propad v bankovním sektoru. Aténská burza v pondělí po pěti týdnech obnovila provoz a během tří dnů ztratila zhruba 20 %.

Úhrnný index aténské burzy ATG klesl o 2,5 % na 643,2 bodu. Index bankovního sektoru, který tvoří zhruba pětinu hlavního indexu, odepsal 27 %.

V pondělí zaznamenal hlavní index aténské burzy rekordní pokles o 16,2 %, v úterý se ztráta výrazně zmírnila na 1,2 %. Investoři prodejem akcií reagují na pokračující nejistotu ohledně nového záchranného programu Evropské unie pro předlužené Řecko a na zhoršující se stav řecké ekonomiky.

"Trh hledá dno, nejsme od něj daleko," řekl podle agentury Reuters jeden z analytiků makléřské společnosti Nuntius Securities. "Bankovní akcie však stále čelí prodejnímu tlaku," řekl. Důvodem pokračováním výprodeje jsou podle něj obavy, že banky budou muset v rámci rekapitalizace vydávat nové akcie.

Řecké banky rekapitalizaci nutně potřebují kvůli rozsáhlému odlivu vkladů a rostoucímu objemu špatných úvěrů, nový kapitál ale sníží hodnotu dosavadních akcií. Ministr financí Euklidis Tsakalotos ve středu uvedl, že v jednáních se zástupci mezinárodních věřitelů se dohodl na nutnosti uskutečnění programu rekapitalizace bank do konce tohoto roku.

Akciová burza byla spolu s řeckými bankami uzavřena 29. června. Stalo se tak v rámci omezení pohybu kapitálu, které mělo zamezit masivnímu odlivu peněz. Banky se znovu otevřely 20. července.

Hlavní středeční události na evropských trzích

  • Řecko je blízko dosažení dohody o podmínkách poskytnutí třetího záchranného programu pro tuto zadluženou zemi. Řekl to ve středu premiér Alexis Tsipras s tím, že dohoda s mezinárodními věřiteli ukončí pochybnosti o setrvání jeho země v eurozóně. Atény ve středu začaly jednat o podrobných podmínkách poskytnutí pomoci ve výši až 86 miliard eur.
  • Řecko se sice dohodlo s věřiteli na finanční pomoci, ale bude potřebovat mnohem větší odpis dluhu, než jaký si zainteresované strany chtějí připustit. Podle britského nezávislého institutu pro ekonomický a sociální výzkum (NIESR) nebude 30% odepsání dluhu navrhované MMF stačit.
  • Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu klesly meziměsíčně o 0,6 %, očekával se přitom jen 0,2% pokles po růstu o 0,1 % v květnu (revidováno z +0,2 %). Meziročně tržby maloobchodních prodejců vzrostly o 1,2 %, čekal se však 2% růst po předchozích +2,6 % (revidováno z +2,4 %). V celé Evropské unii tržby meziměsíčně klesly o 0,5 % po 0,2% růstu v květnu. Meziročně se tržby v celé EU zvýšily o 2 %.
  • Aktivita v sektoru služeb v eurozóně byla v červenci vyšší, než se čekalo. Index nákupních manažerů klesl jen na 54 bodů, přestože předběžný index předvídal hlubší pokles na 53,8 bodu z 54,4 bodu v červnu. Tempo tvorby nových pracovních míst roste devátý měsíc v řadě, přestože bylo v červenci nejslabší od února letošního roku. Jedná se tak o nejdelší růstovou řadu od roku 2011. V Německu dosáhlo pětiměsíčního rekordu a ve Španělsku dokonce 100měsíčního maxima. Kompozitní index nákupních manažerů se snížil na 53,9 bodu z 54,2 bodu v červnu, předběžná data hlásila pokles na 53,7 bodu.
  • Index nákupních manažerů v sektoru služeb v Itálii v červenci klesl z červnových 53,4 bodu na 52 bodů, očekával se přitom jen mírnější pokles na 53 bodů. Příliv pracovní síly byl o něco lepší než v červnu, stejně jako očekávání firem, která se odrazila od červnového minima. Zaměstnanost však poprvé v posledních šesti měsících mírně klesla. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 53,5 bodu z 54 bodů v červnu, trh predikoval 53,8 bodu.
  • Aktivita v sektoru služeb ve Francii dál roste, i když mírnějším tempem. Finální index nákupních manažerů v sektoru služeb potvrdil předběžná data a klesl na tříměsíční minimum 52 bodů z 54,1 bodu v červnu. Zaměstnanost v sektoru se mírně snížila a příchod nové pracovní síly se zpomalil, stejně jako příchod nových firem do odvětví. Kompozitní index klesl rovněž na tříměsíční minimum, a to na 51,5 bodu z červnových 53,3 bodu, jak predikoval předběžný údaj.
  • Aktivita v německém sektoru služeb zůstala v červenci stejně solidní jako v červnu. Předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb sice počítal s poklesem na 53,7 bodu z 53,8 bodu v červnu, avšak finální data agentury Markit potvrdila stagnaci na červnových 53,8 bodu. Firmy reportovaly solidní růst produkce i nových zakázek, což jim umožňuje navyšovat stavy zaměstnanců. Kompozitní index rovněž stagnoval na červnových 53,7 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 53,4 bodu.
  • Růst podnikatelské aktivity ve Španělsku v červenci výrazně zrychlil. Kompozitní index nákupních manažerů vyskočil z červnových 55,8 bodu na 58,3 bodu a index sledující sektor služeb se zvýšil z 56,1 bodu v červnu na 59,7 bodu, očekával se přitom mírný pokles na 55,8 bodu. Růst zaměstnanosti zaznamenal nejprudší tempo od července 2007, rychleji rostla také produkce a nové zakázky, a v růstu pokračují i ceny výstupů.
  • Index nákupních manažerů ve Spojeném království v červenci klesl na 57,4 bodu z 58,5 bodu v červnu, očekával se mírnější pokles na 58 bodů. Zaměstnanost rostla nejpomalejším tempem od března 2014, přestože celková expanze zůstává solidní. Do odvětví stále přicházejí nové firmy, ačkoli očekávání firem do budoucna v červenci spadlo na pětiměsíční minimum. Kompozitní index se snížil na 56,6 bodu při očekávání poklesu na 56,9 bodu z červnových 57,4 bodu.
  • Itálie: Průmyslová výroba v červnu klesla meziměsíčně o 1,1 % (odhad: -0,3 %, květen: +0,9 %), meziročně se snížila o 0,3 % (odhad: +1,4 %, květen po revizi: +3,1 %).

Výsledková sezóna

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
včera v 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
včera v 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
včera v 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
včera v 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
včera v 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
včera v 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
včera v 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
včera v 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
včera v 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
včera v 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
včera v 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
včera v 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
včera v 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet
OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022
včera v 11:41

OECD: Předkrizové úrovně dosáhne ekonomika ČR na konci 2022

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že oživení české ekonomiky bude pomalé a ekonomika...
Česká ekonomika Hospodářský růst Investiční a ekonomický výhled
Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí
včera v 10:55

Zasedání tzv. uhelné komise by mohlo přinést datum odchodu ČR od uhlí

V pátek by se mělo uskutečnit zasedání takzvané uhelné komise, jehož závěrem by mohlo být stanovení data odchodu...
ČEZ Energetika Uhlí a koks
Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií…
včera v 10:53

Při prosincovém převážení indexu CECE bude mírně snížen počet akcií O2 C.R.

Čtvrteční rozhodnutí o převážení indexu CECE nepřineslo výraznější změny. Mírně bude pouze snížen počet akcií O2...
Indexy O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)