Výsledky Alphabetu rozdrtily odhady trhu a vytlačily firmu na post největšího burzovně obchodovaného podniku
|

Výsledky Alphabetu rozdrtily odhady trhu a vytlačily firmu na post největšího burzovně obchodovaného podniku

Technologický holding Alphabet za poslední loňské čtvrtletí vykázal zisk na akcii 8,67 USD, a překonal tak odhad trhu 8,10 USD. Akcie Alphabetu v reakci na výsledky vystřelily v poobchodní fázi prudce vzhůru, díky čemuž společnost sesadila z postu největší veřejně obchodované firmy konkurenční Apple.

Technologie Alphabet (Google) Internet Výsledková sezóna Americké akcie

Výsledky Alphabetu za loňské čtvrté čtvrtletí najdete níže na této stránce.

Výhled

Po konci pondělního obchodování se s hospodářskými čísly za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2015 vytasí technologická firma Alphabet, která od října zastřešuje Google a další menší dceřiné firmy, které se z Googlu v rámci reorganizace vyčlenily jako samostatné podniky. Analytici čekají dobrá čísla a jsou zvědaví, jakou část ze zisku celého holdingu ukusují nejádrové aktivity.

Analytici dotázaní agenturou Bloomberg odhadují, že celý holding Alphabet zveřejní meziročně lepší čísla jak na rovině zisku, tak na rovině tržeb. Upravený zisk na akcii by měl stoupnout o 17,7 % na 8,10 USD a tržby by se měly zvýšit o 17,2 % na 16,67 miliardy dolarů. Srovnávací základnu budou tvořit čísla nereorganizovaného Googlu.

Alphabet předznamenal, že kromě souhrnných čísel za celý holding zveřejní i samostatně výsledky jádrových aktivit sdružených kolem reorganizovaného Googlu a odděleně čísla za "ostatní sázky".

"Ostatní sázky" zahrnují mimo jiné aktivity Google Fiber, Calico, Nest, Verily (původně Google Life Sciences), GV (původně Google Ventures), Google Capital či Google X. Výsledky jádrových aktivit budou naopak tvořeny čísly aktivit firmy v oblasti internetového vyhledávání a reklamy, map, videí či operačního systému Android a zařízení Chromecast, Chromebooks a Nexus nebo služby Google Play.

Podle Michaela Nathansona, analytika z MoffettNathanson Research, vykáže Alphabet za Google a jemu přidružené jádrové aktivity zisk před zdaněním, odpisy, úroky a amortizací (zisk EBITDA) za celý loňský rok 32 miliard dolarů, zatímco z "ostatních sázek" vykáže ztrátu 2,3 miliardy dolarů.

Alphabet

"Google by měl z každého nově utrženého dolaru vykazovat vyšší zisk. Dosud jsme to bohužel neviděli, protože společnost masivně investovala do spousty projektů, což celkovou ziskovost tlumilo," říká Nathanson.

"Jádrový Google je ziskovější než Alphabet jako celek. Otázkou je, jak moc velký tento rozdíl je a jestli ziskovost jádrových aktivit roste," doplňuje Mark Mahaney, analytik z RBC Capital Markets.

Investoři výsledky Alphabetu netrpělivě vyhlížejí mimo jiné i proto, že společnost bojuje s dalším technologickým obrem, firmou Apple, o pozici největšího veřejně obchodovaného podniku.

Podle Bloombergu aktuálně akcie Alphabetu pokrývá 49 analytických týmů. Pětačtyřicet doporučení je na stupni "kupovat" a čtyři na stupni "držet". Prodávat akcie Alphabetu nedoporučuje žádný z analytických týmů v databázi Bloombergu. Průměrná cílová cena akcií je 876,42 USD, v pátek akcie Alphabetu skončily na zhruba 743 USD.

Alphabet - přehled investičních doporučení (k 29. lednu 2016)

 

Výsledky

Celkové tržby Alphabetu v posledním loňském čtvrtletí vzrostly meziročně o 18 % na 21,33 miliardy USD. Upravené tržby dosáhly 17,3 miliardy USD, a překonaly tak odhad analytiků oslovených agenturou Bloomberg, kteří čekali v průměru 16,97 miliardy USD.

Akcie Alphabetu v reakci na výsledky vystřelily v poobchodní fázi o osm procent, čímž se holding dostal na pozici největší veřejně obchodované firmy světa před Apple. Na konci řádného obchodování dosahovala tržní kapitalizace Alphabetu 529,5 miliardy dolarů, zatímco "market cap" Applu byl 534,5 miliardy dolarů. Růst ceny akcií Alphabetu o zhruba osm procent v after-marketu ale tržní kapitalizaci holdingu zvýšil až na 558,76 miliardy dolarů, uvedla na svém webu finanční televize CNBC. Později akcie Alphabetu část zisků odevzdaly, stále si ale udržovaly slušný více než 5% růst, což jim na udržení prvního místa před Applem stačilo.

Tržby z nejádrových aktivit Alphabetu, tedy menších firem a méně ziskových a ztrátových dceřiných společností, dosáhly za celý rok 448 milionů dolarů. Čistá ztráta z těchto aktivit pak dosáhla 3,6 miliardy USD. Server MarketWatch odhadl, že většinu těchto tržeb zajistila společnost Nest vyrábějící chytré termostaty či kouřové a požární detektory.

V první polovině roku tržby z tzv. "ostatních sázek" Alphabetu dosáhly 155 milionů USD, ve druhé 293 milionů USD. V roce 2014 činily srovnatelné tržby z těchto aktivit 327 milionů USD a čistá ztráta dosáhla 1,94 miliardy USD.

Kapitálové výdaje Alphabetu v loňském roce překvapivě klesly na 9,9 miliardy dolarů z 11 miliard dolarů v roce 2014. V samotném čtvrtém čtvrtletí dosáhly kapitálové výdaje 2,1 miliardy dolarů. Kapitálové výdaje firem zahrnutých mezi "ostatní sázky" činily v loňském roce 869 milionů dolarů, o rok dříve to bylo 501 milionů dolarů.

Tržby z internetové reklamy, hlavní aktivity jádrového Googlu, dosáhly v posledním loňském čtvrtletí 19,1 miliardy USD, což znamená meziroční zvýšení o 17 %. Tržby z reklamy na webech Googlu byly 14,94 miliardy USD (meziročně +20 %) a z reklamy na webech zapojených do provizního systému 4,14 miliardy USD (meziročně +7 %).

Celkový počet placených kliků se Googlu v posledních třech měsících roku mezikvartálně zvýšil o 17 % a meziročně stoupl o 31 %. Průměrná cena za klik se snížila mezičtvrtletně o pět procent a meziročně spadla o 13 %, tedy více, než se čekalo (-6 %). Počet placených kliků na stránkách Googlu se zvýšil meziročně o 40 %, na ostatních webech, na nichž se reklama zobrazuje v rámci provizního systému, stoupl kvůli vyšší konkurenci a snahám o kontrolu kvality webů pouze o 2 %.

Shrnutí základních čísel z výsledků za 4Q2015:

  • zisk na akcii: 8,67 UD (odhad: 8,10 USD)
  • celkové tržby: 21,33 miliardy USD (meziročně +18 %)
  • upravené tržby: 17,3 miliardy USD (odhad: 16,97 miliardy USD)
  • celkový počet placených kliků: +31 % meziročně, +17 % mezičtvrtletně
  • cena za jeden klik: -13 % meziročně, -5 % mezičtvrtletně
  • celkové tržby z reklamy: 19,1 miliardy USD (meziročně +17 %)

Finanční ředitelka Ruth Poratová uvedla, že firma registruje rostoucí zájem o vyhledávání přes Google na mobilních telefonech a vidí pokračování pozitivního momenta v reklamě na videoportálu YouTube.

Alphabet má aktuálně na účtech zhruba stejný objem hotovosti jako Apple. Hotovostní pozice Alphabetu je 16,55 miliardy USD, zatímco Apple má na účtech dohromady 16,7 miliardy USD. Celková hodnota hotovosti, hotovostních ekvivalentů a zpeněžitelných obligací dosahuje 73 miliard USD, o rok dříve to bylo 64,4 miliardy USD.

Společnost dále uvedla, že v rámci programu zpětného odkupu již získala 2,4 milionu vlastních akcií za 1,8 miliardy dolarů.

Zdroj: Bloomberg, Reuters
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Kia svolává v USA téměř 295 000 vozů kvůli hrozbě požáru
včera v 19:42

Kia svolává v USA téměř 295 000 vozů kvůli hrozbě požáru

Jihokorejská automobilka Kia svolává ve Spojených státech téměř 295 000 vozů kvůli nebezpečí požáru motoru....
Auta Spojené státy americké (USA)
Tisk: Italská banka Monte dei Paschi by mohla zrušit až 6 000 míst
včera v 17:00

Tisk: Italská banka Monte dei Paschi by mohla zrušit až 6 000 míst

Italská banka Monte dei Paschi di Siena by mohla zrušit až 6 000 pracovních míst, pokud se nespojí s jiným bankovním...
Itálie Evropské banky Finanční sektor
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají…
4. 12. 2020 22:30

Americké akcie v pátek skončily na rekordech, investoři očekávají další balík podpůrných opatření

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech skončily v pátek na rekordech. Investoři po slabé statistice z amerického...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila…
4. 12. 2020 18:22

Poptávka po akciích při IPO Burger King India 150krát převýšila hodnotu nabízených cenných papírů

Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Burger King India přilákala poptávku v objemu 9,5 miliardy dolarů,...
Primární úpis akcií (IPO) Asijské akcie Restaurace
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem
4. 12. 2020 18:00

Evropské akcie uzavřely první prosincový týden růstem

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily díky pozitivním zprávám z USA, kde se schyluje ke schválení...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu
4. 12. 2020 17:54

Německá prokuratura vyšetřuje auditory EY kvůli krachu Wirecardu

Německá prokuratura v pátek zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví...
Podvod Německo
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března
4. 12. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň
4. 12. 2020 16:38

Živnostníci v ČR budou moci využít dobrovolně takzvanou paušální daň

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné v ČR budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou...
Česká ekonomika Byznys a podnikání Daně
Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos
4. 12. 2020 16:04

Rusko neuspělo s žádostí o odklad vymáhání odškodného za Jukos

Nizozemský nejvyšší soud v pátek odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného ve výši 57...
Rusko Právo
USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání
4. 12. 2020 16:00

USA: Tovární objednávky v říjnu vzrostly nad očekávání

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 1 % vyšší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo
4. 12. 2020 15:53

Počet osobních bankrotů v ČR v listopadu stoupl, návrhů na ně ubylo

V Česku bylo v listopadu vyhlášeno 1 347 osobních bankrotů, o 46 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1 318 návrhů...
Česká ekonomika Bankrot Byznys a podnikání
V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku
4. 12. 2020 15:06

V listopadu začalo v ČR podnikat 3 485 lidí, nejméně od začátku roku

V listopadu začalo podnikat 3 485 lidí, což je nejméně od začátku letošního roku a téměř o polovinu méně než v září....
Česká republika Byznys a podnikání
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
4. 12. 2020 14:47

Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku

Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí...
Evropská unie Rozpočet
USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl
4. 12. 2020 14:40

USA: Schodek obchodní bilance v říjnu mírně vzrostl

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v říjnu klesla na 63,1 miliardy USD. Po zářijovém poklesu schodku na 62,1...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra…
4. 12. 2020 14:30

Tvorba pracovních míst v USA v listopadu zaostala za očekáváním, míra nezaměstnanosti ale klesla na 6,7 %

Ekonomika Spojených států v listopadu vytvořila asi 245 000 pracovních míst. To je nejnižší údaj za šest měsíců. Růst...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD
4. 12. 2020 14:03

S&P: Globální dluh do konce roku vystoupí na 200 bilionů USD

Globální dluh do konce letošního roku vystoupí kvůli dopadům nového koronaviru a opatřením na potlačení pandemie na...
Zadlužení Světová ekonomika
Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč
4. 12. 2020 11:49

Senát našel v daňovém balíčku další příjmy za 4,5 miliardy Kč

Senát našel v daňovém balíčku další příjem pro státní rozpočet ve výši 4,5 miliardy korun, který se ale nemusí nijak...
Daně Česká republika Rozpočet