NWR v posledním loňském čtvrtletí vzrostly tržby na 184,29 milionu eur, ztráta se ale prohloubila. Bakala se vzdává všech svých akcií NWR, firma má nového většinového vlastníka
|

NWR v posledním loňském čtvrtletí vzrostly tržby na 184,29 milionu eur, ztráta se ale prohloubila. Bakala se vzdává všech svých akcií NWR, firma má nového většinového vlastníka

Těžební firma New World Resources vykázala za poslední loňské čtvrtletí tržby ve výši 184,29 milionu eur, o rok dříve to ve stejném období bylo 172,32 milionu eur. Firma ale přesto oznámila hlubší ztrátu. Současně společnost, která se potýká s existenčními problémy, uvedla, že skupina CERCL, která dosud byla jejím většinovým akcionářem a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z NWR odejít. Novým majoritním vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group, která sdružuje tři britské investiční společnosti.

Komodity NWR Uhlí a koks Akcie ČR Těžba Výsledková sezóna

Provozní ztráta NWR se v posledních třech měsících loňského roku prohloubila meziročně na 210,35 milionu eur ze 197,78 milionu eur. Na úrovni zisku před zdaněním společnost vykázala záporný výsledek 210,17 milionu eur po kladném výsledku 158,4 milionu eur ve 4Q2014. Čistá ztráta činila 208,58 milionu eur po zisku 105,89 milionu eur o rok dříve.

Za celý loňský rok se společnosti tržby snížily na 629,57 milionu eur z 676,38 milionu eur (-7 %), provozní ztráta se snížila na 247,94 milionu eur z 257,51 milionu eur a čistá ztráta se prohloubila na 223,17 milionu eur z 21,08 milionu eur. Na úrovni provozního zisku EBITDA (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) společnost vykázala záporný výsledek 4 miliony eur po kladném výsledku 11 milionů eur v roce 2014.

NWR - hospodářské výsledky za 4Q2015 a celý rok 2015

Průměrná realizovaná cena koksovatelného uhlí loni meziročně vzrostla o 6 % na 90 eur za tunu, zatímco cena termálního uhlí se naopak snížila o 7 % na 50 eur za tunu. Náklady na vytěžení jedné tuny uhlí NWR meziročně klesly o procento na 66 eur. Prodejní a administrativní náklady klesly o 11 % na 119 milionů eur.

Celková produkce uhlí v loňském roce byla 8 milionů tun. Stejného objemu dosáhl i prodej uhlí. Produkce se meziročně snížila o 7 % a prodej o 4 %. Energetický mix se v loňském roce skládal z 53 % z koksovatelného uhlí a z 47 % z termálního uhlí.

Výhled společnosti počítal s dosažením průměrné prodejní ceny koksovatelného uhlí 93 eur za tunu a energetického uhlí 52 eur za tunu. Celoroční cíl těžby měla NWR nastavený na 7,5 až 8 milionů tun. Původní cíl podniku pro energetický mix počítal s podílem koksovatelného uhlí 60 %, později ale NWR uvedla, že tento cíl zřejmě splněn nebude kvůli výprodejům skladových zásob uhlí pro energetické účely.

Čistý dluh NWR ke konci loňského roku dosahoval 298 milionů eur a hotovostní pozice činila 86 milionů eur. K 30. září 2015 byl dluh NWR 321 milionů eur a hotovostní pozice činila ke stejnému datu 57 milionů eur. Firma současně oznámila dosažení nehotovostního zisku ve výši 67 milionů eur z přecenění povinně konvertibilních dluhopisů.

Kapitálové výdaje za celý loňský rok dosáhly 34 milionů eur, což zamená meziroční pokles o 42 %. Zásoby uhlí NWR dosahovaly ke konci loňského roku 742 kilotun.

NWR - provozní ukazatele za rok 2015

"Společnosti se v loňském roce podařilo projít velmi složitým tržním prostředím charakteristickým celosvětovým poklesem cen uhlí a v našem regionu i výrazným nadbytkem dodávek agresivně oceněného termálního uhlí," uvedl ve výsledkové zprávě NWR předseda jejího představenstva Gareth Penny. "Ceny koksovatelného i termálního uhlí ve světě klesají již čtyři roky, a to z důvodu slabé průmyslové výroby," doplnil Penny.

"Navzdory všem problémům se nám ale dařilo snižovat provozní i režijní náklady. Náklady na prodej se nám podařilo snížit o 9 % a prodejní a administrativní náklady o 12 %, respektive 11 %. Počet zaměstnanců NWR se meziročně snížil o 6 %, kapitálové výdaje se snížily o 42 % a náklady na těžbu meziročně klesly na 66 eur na tunu z 67 eur na tunu," uvedl také Gareth Penny.

Dále upozornil, že se během vyjednávání cen pro letošní rok ukázalo, že bude společnost i nadále bojovat s nízkými prodejními cenami, což bude zřejmě znamenat, že bude NWR ještě několik let generovat negativní cash flow. Jednou z priorit pro rok 2016 proto bude podle Pennyho zajištění dostatečné likvidity na financování provozu.

"Již dříve jsme uvedli, že bez výraznějšího růstu cen uhlí bude muset skupina pokračovat ve snižování nákladů napříč portfoliem a bude si muset zajistit dostatečný objem dodatečné likvidity. Řada dolů v našem portfoliu má budoucnost, některé ale ne. Proto skupina zvažuje možnosti dolů s nízkým potenciálem," dodal Penny.

Bakala odchází, AHG přichází

Těžební společnost dále oznámila, že skupina CERCL, která dosud byla jejím většinovým akcionářem a v níž drží poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z NWR zcela odejít, aby usnadnila restrukturalizaci majitele černouhelných dolů OKD.

Novým majoritním vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. V NWR má 60 % hlasovacích práv. AHG uvedla, že nadále hodlá podporovat OKD a spolupracovat s českou vládou a zainteresovanými stranami na stabilizaci podniku.

"Jde o jasný důkaz zoufalého stavu společnosti, které bez vládní pomoci patrně dojde letos hotovost, a tím pádem bude nucena vyhlásit bankrot. Přestože jednání s vládou je klíčové, jde pouze o přechodné řešení," řekl analytik ze společnosti Colosseum František Bostl.

Z představenstva NWR i z vedení všech firem NWR Group v této souvislosti odchází podnikatel Peter Kadas, který je Bakalovým partnerem. Odchází rovněž investiční bankéř Charles Harman, který po loňském Bakalově odchodu z vedení firmy zaujal jeho místo.

"CERCL se s NWR dohodla, že na ni bezplatně převede všechny své akcie, aby usnadnila proces restrukturalizace tím, že se sníží počet akcionářů zapojených do jednání a realizace dohod," uvedla uhelná společnost. Analytici odhadují, že NWR převedené akcie zruší, aby došlo k navýšení podílu ostatních akcionářů.

Bakala na loňské dubnové valné hromadě opustil představenstvo společnosti, nadále mu však patřil poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining. Ta v lednu převedla kvůli vnitřní reorganizaci celý svůj podíl 50,5 % v NWR na svou dceřinou společnost CERCL Mining Holdings.

"Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala, a společnost BXR se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a (českého) státu," uvedl mluvčí AHG Roman Pařík.

Skupinu AHG tvoří společnosti Ashmore Investment Management, M&G Investment Management a Gramercy Funds Management.

Pařík ve středu uvedl, že AHG tvoří dlouhodobí investoři, kteří již investovali značné prostředky a aktuálně drží přibližně 65 % celkových závazků NWR. Jako příklad dlouhodobé podpory OKD prostřednictvím NWR ze strany AHG a dalších držitelů dluhopisů lze podle něj uvést odpis 6,4 miliardy Kč zároveň s navýšením kapitálu NWR přibližně o dvě miliardy korun a poskytnutím nových úvěrů ve výši 950 milionů Kč při refinancování firmy v roce 2014. "Cílem bylo zajistit životaschopnost NWR, včetně OKD, a zachovat jejich hodnotu," dodal.

Podle Paříka jsou členy skupiny AHG mezinárodní institucionální investoři, kteří mají zkušenosti s dlouhodobou podporou podniků, které potřebují stabilizovat, restrukturalizovat a rozvíjet. "Jsou odborníky na investice do podniků jako OKD, které čelí složitým, avšak řešitelným problémům, a věří, že s pomocí státu bude možné nalézt rozumné řešení i pro OKD," řekl.

Boj o přežití pokračuje

Analytici za hlavní problém NWR označují nedostatek hotovosti, kterému podle nich bude firma čelit i v letošním roce. Analytik z J&T Banky Bohumil Trampota před zveřejněním výsledků odhadl, že po nárůstu hotovostní pozice na konci loňského roku se situace na začátku letošního roku opět podstatně zhoršila.

"Cena koksovatelného uhlí pro roky 2016 a 2017 by měla být na úrovni 81 eur za tunu. Za těchto podmínek nedokáže společnost generovat hotovost," řekl Trampota. Na jak dlouho NWR peníze vydrží, je podle něj těžké odhadovat. "Obecně bych řekl, že to bude kolem dvou čtvrtletí. Během této doby se už ale asi dočkáme nějakého oznámení," dodal.

Rovněž analytici ze společnosti Patria, kteří odhadují, že průměrné ceny uhlí pro letošní rok by měly klesnout na 77 eur za tunu v případě koksovatelného uhlí a na 45 eur za tunu v případě energetického uhlí, jsou skeptičtí. "Takové ceny by zřejmě vedly k vyschnutí veškeré likvidity, respektive k insolvenci společnosti už během letošního roku," upozornil hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz pohlíží na budoucnost firmy optimističtěji. Hotovost NWR se podle něj totiž meziročně snížila o něco méně, že se čekalo. Z tohoto pohledu a s ohledem na její vznik lze vykázaný stav hotovosti vnímat kladně, uvedl Hlinomaz. "Zatím nejsou zprávy o tom, že by NWR neplnila své finanční závazky, a díky vývoji cash flow by tedy měla mít o něco více času na vzdorování vnějším podmínkám i vlastní zátěži, kterou si nese z minulosti," uvedl analytik.

Zdroj: NWR, ČTK, J&T Banka

Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)
Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo
včera v 18:21

Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Oživení americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled do budoucna zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note
včera v 18:04

Samsung možná upustí od prémiové řady Galaxy Note

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics příští rok zřejmě přestane vyrábět svůj prémiový telefon Galaxy...
Mobilní telefony Koronavirus Samsung
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně
včera v 18:00

Evropské akcie začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem
včera v 17:12

Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na...
Facebook Kryptoměny
Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
včera v 16:59

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč

Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste
včera v 16:50

Pražská burza opět mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dál mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun
včera v 16:27

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů korun

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
včera v 16:02

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
včera v 15:41

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
včera v 15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur
včera v 14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pěti miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
včera v 14:30

HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
včera v 14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
včera v 14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika