Italské banky se připravují na nepříznivý vývoj. Bude ale nově vytvářený fond na špatné úvěry stačit?

Skupina italských bank a finančních institucí se minulý týden dohodla, že vytvoří rezervní fond Atlante, který bude sloužit k záchraně ohrožených bank, a sníží tak riziko vypuknutí systematické krize v italském bankovním sektoru. Záchranný fond, který by měl dosáhnout objemu až 5,5 miliardy eur, bude v případě potřeby dodávat bankám rychle likviditu. V delším horizontu by měl postupně odkupovat od bank úvěry se selháním. Italská recese za sebou ale zanechala špatné půjčky v objemu zhruba 360 miliard eur, takže pokud by ztráta z nich činila i jen 10 %, ani tento nový fond by na jejich pokrytí nestačil.
S očištěním bilancí by bankám mohla pomoci také nová legislativa, která by urychlila soudní vyřizování bankrotu protistrany. Banky by se díky ní dostaly k zástavám, které jistí jejich úvěry. To by mělo zvýšit cenu úvěrů se selháním, a banky by je tak rychleji mohly prodat fondům.
Podle časopisu The Economist je průměrná doba vyřízení bankrotu v Itálii osm let, v EU jsou to v průměru pouze dva roky. Italská byrokracie je ale tak přebujelá, že zrychlení soudních jednání bude pro politiky velký oříšek.
Zdroj: Česká spořitelna