Středa na trzích: Asie skončila opět v mínusu, západoevropské burzy naopak mírně zpevnily. Akcie v USA se na směru neshodly, Fed nepřekvapil
|

Středa na trzích: Asie skončila opět v mínusu, západoevropské burzy naopak mírně zpevnily. Akcie v USA se na směru neshodly, Fed nepřekvapil

(AKTUALIZOVÁNO) Burzy v Asii skončily i ve středu v červených číslech. Evropské akciové indexy se dopoledne vyvíjely smíšeně, nakonec však mírně zpevnily. Investoři čekali, jakým výsledkem skončí zasedání Fedu. Centrální banka USA večer oznámila, že bude pokračovat v měnové politice beze změny. Akciové indexy v USA seanci zakončily smíšeně.

Světové akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie Asijské akcie

Asijské akcie ve středu oslabovaly. Australský dolar zažil pád o 1,8 % kvůli nepříznivým makrodatům. Australský S&P/ASX 200 během dne odevzdal původní procentní zisk a odepsal 0,63 %, dolů ho stahovaly jak banky, tak energetický sektor. Akcie tzv. velké čtyřky bank - ANZ, Commonwealth Bank of Australia, National Australia Bank a Westpac - ztratily mezi 1,5 a 2,5 %.

Data australského statistického úřadu ukázala, že index spotřebitelských cen v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,2 %, především kvůli poklesu cen potravin a pohonných hmot. Trh přitom očekával 0,3% růst cen. Meziročně inflace v prvním čtvrtletí zpomalila na 1,3 % z 1,7 % v posledním čtvrtletí roku 2015. Australský dolar kvůli tomu vůči americkému dolaru oslabil o téměř 1,8 % na 0,761 AUD/USD.

Japonský Nikkei 225 odevzdal 0,36 %, jihokorejský Kospi ztratil 0,21 % a tchajwanský index Taiex odepsal 0,22 %. Čínský Shanghai Composite oslabil o 0,36 % a menší Shenzhen Composite o 0,29 %.

Evropské akcie se v úvodu vyvíjely smíšeně. V 9.20 SELČ britský FTSE 100 klesal o 0,17 %, zatímco německý DAX a francouzský CAC 40 naopak přidávaly shodně 0,38 %. Index pražské burzy PX krátce po začátku obchodování klesal o 0,22 %.

Před začátkem obchodování na pražské burze zveřejnila hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice. Firma vykázala za první čtvrtletí růst čistých tržeb o 2,3 % na 129 milionů USD. Při konstantních kurzech měn se tržby zvýšily o 4,3 %. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) společnosti vyskočil o 49,4 % na 17,11 milionu USD a při vyloučení vlivu kurzových změn se zvýšil o 43,9 %. OIBDA marže se společnosti meziročně zvýšila o zhruba čtyři procentní body na 13 %.

CME - hospodářské výsledky za 1Q2016

"První kvartál je pro CME sezónně slabší. Společnost reportovala dobré výsledky se silnou tržní dynamikou na domácím českém trhu. Růst tržeb očekáváme po celý rok v souladu s ekonomickým ožíváním regionu. Otázkou zůstává stagnace tržeb na rumunském trhu, ačkoli se CME i tak v Rumunsku podařilo výrazně zlepšit provozní výkonnost (zisk OIBDA byl meziročně více než dvojnásobný)," říká Renáta Ďurčová, analytička z České spořitelny. "Společnost celkově potvrdila zlepšení provozní výkonnosti, když se jí OIBDA marže zvýšila meziročně o 4,2 procentního bodu. Tržní odhady na úrovni provozního zisku i zisku OIBDA překonala firma přibližně o 8 %," dodala Ďurčová. Akcie CETV na pražské burze dopoledne ztrácely kolem 3 %.

Zklamáním byla pro investory na pražské burze zpráva, že Energetický a průmyslový holding (EPH) oznámil, že ustupuje od záměru uvést akcie své dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF) na pražskou a londýnskou burzu. Místo toho zvažuje přímý prodej společnosti investorům.

Uvedeno mělo být na burzu 15 % EPIF a prvním obchodním dnem na pražské burze měl být 13. květen. Podle Hospodářských novin mohl prodej akcií společnosti vynést 21 až 30 miliard korun, což by celou firmu ocenilo na zhruba 135-205 miliard Kč.

"EPH si v této souvislosti velice váží pozitivní odezvy trhu v souvislosti s původně očekávanou primární emisí akcií EPIF. Chceme poděkovat investorům za zájem o společnost a svým finančním poradcům za jejich pomoc a poskytnutí služeb spojených s dosavadní přípravou nabídkového procesu," uvedl EPH v tiskové zprávě.

IPO společnosti GE Money Bank, respektive MONETA Money Bank ale pokračuje. Obchodování s akciemi MONETA Money Bank bude na hlavním trhu pražské burzy zahájeno 6. května. Banka, která nyní působí pod názvem GE Money Bank, nabídne 51 až 58,65 % svých akcií. Cenové rozpětí je prozatím stanovené emitentem na 68 až 85 Kč za kus, hodnota celé banky se tak pohybuje mezi 34,7 a 43,5 miliardy korun. Emise zahájí obchodování s cenou, která vznikne v rámci procesu úpisu.

IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil
Finance a energetika - na pražské burze nejatraktivnější sektory zastoupené akciemi Erste Group Bank, Komerční banky, pojišťovny VIG a společnostmi ČEZ a Unipetrol. Zažité schéma se chystaly nabourat tuzemská GE Money Bank a Energetický a průmyslový holding (EPH), respektive jeho dceřiná společnost EP Infrastructure, druhá jmenovaná společnost ale od záměru vstoupit na burzu upustila. Informace k aktuálnímu dění kolem jejich ohlášených IPO najdete přehledně na jednom místě na této stránce.

Z makrodat dopoledne v Evropě vyšel například německý index spotřebitelské důvěry, který se vyšplhal na osmiměsíční maximum. K růstu ukazatele přispěl rostoucí optimismus ohledně budoucích příjmů. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že soukromá spotřeba bude i nadále podporovat růst německé ekonomiky.

Zveřejněna byla rovněž zpráva o vývoji britského HDP. Růst ekonomiky Spojeného království v prvním čtvrtletí letošního roku podle předběžných dat zpomalil na 0,4 % mezikvartálně z 0,6 %, jak se očekávalo. Meziročně však ekonomika udržela tempo růstu 2,1 %, ačkoli se čekalo, že expanze mírně zpomalí na 2 %.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu vyzvala Británii k setrvání v Evropské unii. Varovala, že odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku a snížil příjmy britských zaměstnanců. Generální tajemník OECD José Ángel Gurría uvedl, že průměrný britský pracující by v důsledku takzvaného brexitu přišel do roku 2020 o částku odpovídající jednomu měsíčnímu platu.

Výsledky ve středu zveřejnily v USA například Boeing nebo Mondelez Interantional a po konci obchodování například Facebook.

Index PX nakonec ve středu odepsal 0,13 % na 913,71 bodu. Burzu ve středu dolů stáhly akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 0,22 %, a Erste Group Bank, které oslabily o 0,24 %. Do červených čísel je následovala i O2 C.R. se ztrátou 0,87 %, tabáková Philip Morris ČR, která ztratila 0,94 %, a mediální CME, která po zveřejnění hospodářských výsledků odepsala přes 4 %. Akcie mediální CETV nakonec odepsaly přes 4 %.

Britský FTSE 100 nakonec připsal 0,56 %, francouzský CAC 40 0,58 % a německý DAX 0,39 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,29 % na 348,32 bodu. Řecký index ATG se vydal opačným směrem a spadl o 2,5 %, když ministři financí eurozóny odložili schůzku naplánovanou původně na čtvrtek, protože údajně potřebují více času na projednání reforem, které bude muset Řecko zavést, aby dosáhlo na další pomoc ze záchranného balíku.

Ve 20.00 SELČ měnový výbor americké centrální banky oznámil, že Fed bude pokračovat v měnové politice beze změny. Základní úroková sazba tedy zůstává na 0,25-0,5 %. Trh spekuluje, že by se úrok mohl opět zvýšit v červnu. Toto očekávání podporuje fakt, že měnový výbor z prohlášení po zasedání vypustil slova o zahraničních rizicích, na druhou stranu však upozornil na některé protichůdné signály z ekonomiky USA.

Americké akcie v úvodu klesaly, Dow kolem 15.35 SELČ ztrácel 0,1 %, S&P 500 odepisoval 0,02 % a Nasdaq Composite odevzdával 0,5 %. Nakonec Dow posílil o 0,28 % na 18 041,55 bodu a širší S&P 500 přidal 0,16 % na 2 095,15 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,51 % na 4 863,14 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,36 % na 13,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,865 %. V plusu seanci zakončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému sektoru, který podpořil růst cen ropy, a odvětví veřejných služeb, zaostaly naopak technologický sektor a odvětví zdravotní péče a cyklického spotřebního zboží.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co...
Musíte vědět
Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku
včera v 20:44

Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku

Zaměstnanci distribučních center Amazonu v Koblenci a v Lipsku zahájili před každoroční výprodejovou akcí Black...
Amazon Německo
ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %
včera v 19:27

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka (ČNB) nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Regulace
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
včera v 18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
včera v 17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
včera v 17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
včera v 17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
včera v 16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
včera v 16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
včera v 16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
včera v 15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
včera v 15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
včera v 14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené
včera v 14:00

Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené

Na finančních trzích ve Spojených státech se ve čtvrtek kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchoduje. V pátek bude...
Americké akcie
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
včera v 13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
včera v 13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
včera v 13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
včera v 13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021