Evropské akcie ve středu zamířily do červených čísel kvůli hospodářským výsledkům a ropě

Evropské akcie ve středu kvůli sérii hospodářských výsledků a kolísavým cenám ropy zamířily do mínusu. Sektor základních materiálů ztratil přes 3 %.
Britský FTSE 100 odepsal 1,19 %, francouzský CAC 40 1,09 % a německý DAX 0,99 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,1 %.
Akcie Royal Dutch Shell po zveřejnění hospodářských výsledků oslabily o téměř 3 % a akcie Erste Group se ve Vídni propadly o 5 %. Naproti tomu francouzská Société Générale posílila o bezmála 2 %. Společnost Anheuser-Busch InBev rovněž ve středu zveřejnila hospodářské výsledky, na což její akcie reagovaly prudkým poklesem.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu klesly meziměsíčně o 0,5 %, očekával se přitom mírnější pokles o 0,1 % po únorovém revidovaném růstu o 0,3 %. Meziročně tempo růstu tržeb zpomalilo na 2,1 % z předchozích revidovaných 2,7 %, očekával se 2,6% růst. V celé Evropské unii objem maloobchodu meziměsíčně klesl o 0,7 % po únorové stagnaci a meziročně vzrostl o 2,4 %.
- Index nákupních manažerů v eurozóně v dubnu podle finálních dat klesl na 53 bodů z 53,1 bodu v březnu, jak předvídala předběžná data. Index nákupních manažerů v sektoru služeb stagnoval na 53,1 bodu, předběžná data počítala s růstem na 53,2 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo růstu aktivity od pásma jejího poklesu.
- Aktivita ve španělském sektoru služeb byla v dubnu podobně solidní jako v březnu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb sice mírně klesl na 55,1 bodu z březnových 55,3 bodu, očekával se však výraznější pokles na 55 bodů. Aktivita v sektoru služeb tak expanduje již 30 měsíců v řadě. Kompozitní index se vyšplhal na 55,2 bodu z 55,1 bodu v březnu, čekal se naopak mírný pokles na 54,8 bodu.
- Podnikatelská aktivita v italském sektoru služeb se v dubnu zlepšila. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,1 bodu z březnových 51,2 bodu, čekal se přitom mírný růst na 51,9 bodu. Tvorba nových míst byla nejrychlejší za poslední tři měsíce a poprvé od ledna se zlepšila také podnikatelská důvěra. Kompozitní index vzrostl na 53,1 bodu z předchozích 52,4 bodu.
- Finální dubnový kompozitní index nákupních manažerů pro Francii se zvýšil na 50,2 bodu z 50 bodů v březnu, předběžná data počítala s růstem na 50,5 bodu. Ukazatel pro sektor služeb stoupl na 50,6 bodu z 49,9 bodu, podle předběžných dat se měl zvýšit na 50,8 bodu. Padesátibodová hranice odděluje pásmo expanze aktivity od kontrakce.
- Tempo růstu podnikatelské aktivity v Německu v dubnu nepatrně kleslo. Kompozitní index nákupních manažerů v dubnu podle finálních dat klesl na 53,6 bodu z 54 bodů v březnu, předběžná data počítala s poklesem na 53,8 bodu. Ukazatel za sektor služeb se snížil na 54,5 bodu z 55,1 bodu, podle předběžných dat měl klesnout na 54,6 bodu.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v dubnu klesl na 52 bodů, tedy nejnižší hladinu od června 2013 (březen: 54,2 bodu, odhad: 54 bodů).
- Německá automobilka Daimler investuje v Polsku do nového závodu na výrobu motorů zhruba 500 milionů eur. Cílem investice je rozšířit výrobní místa automobilky mimo domácí, německý trh.
- Vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) ve středu schválilo převzetí 15procentního podílu v maďarské divizi rakouské bankovní skupiny Erste Group. Podpis dohody s maďarskou vládou čeká EBRD po dokončení vzájemných jednání ještě v tomto čtvrtletí, sdělil mluvčí mezinárodní rozvojové banky se sídlem v Londýně.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí poklesl meziročně o 16,3 % na 2,89 miliardy Kč, podle odhadů analytiků měl ale klesnout dokonce o více než pětinu na zhruba 2,7 miliardy Kč. Ve stejném období loni banka vydělala 3,46 miliardy Kč. Díky nárůstu obchodních objemů společnosti zůstaly konsolidované výnosy meziročně na téměř stejné úrovni (-0,5 %), přestože nízké tržní úrokové sazby nadále tlačily dolů úrokové výnosy.
- Rakouské finanční skupině Erste Group Bank v prvních třech měsících letošního roku vzrostl čistý zisk o téměř 22 % na 274,7 milionu eur. České spořitelně, která je součástí skupiny Erste, se naopak čistý zisk meziročně zhruba o 8 % snížil a dosáhl 3,4 miliardy Kč.
- Čistý zisk největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev v prvním čtvrtletí prudce klesl na 844 milionů USD z loňských srovnatelných 2,3 miliardy USD. Důvodem byl vývoj směnných kurzů a slabý výkon v Brazílii, která je jedním z největších trhů firmy. Oznámila to ve středu společnost, která je v procesu převzetí druhého největšího pivovaru světa SABMiller.
- Německému průmyslovému koncernu Siemens klesl ve fiskálním druhém čtvrtletí čistý zisk o 63 procent na 1,44 miliardy eur. Důvodem byl vysoký mimořádný zisk z prodeje majetku, který Siemens zaúčtoval ve srovnatelném období loňského roku. Příjmy i nové objednávky firmy naopak rostly a čistý zisk překonal očekávání analytiků.
- Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell klesl v prvním čtvrtletí zisk bez zahrnutí mimořádných položek a změny hodnoty zásob o 58 procent na 1,55 miliardy USD. Důvodem jsou pokračující nízké ceny ropy. Firma současně varovala, že nízké ceny ropy budou mít na její hospodaření negativní dopad i nadále a snížila plánované výdaje na letošní rok o dalších deset procent na 30 miliard USD.
- Výrobce osobních aut Volvo Car Group se v prvním čtvrtletí vrátil k zisku díky zájmu o nové luxusní modely. Provozní zisk za tři měsíce do konce března činil 3,1 miliardy švédských korun (9,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 11 milionů SEK ve stejném období předchozího roku. Automobilka, kterou vlastní čínská společnosti Zhejiang Geely Holding Group, to uvedla ve středečním prohlášení.
- Základní zisk německé telekomunikační skupiny Deutsche Telekom v prvním čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání o 13 procent a společnost zvýšila i tržby. Ke zlepšení výsledků dopomohl zejména úspěch amerického mobilního operátora T-Mobile US, sdělila ve středu společnost, jejíž operátor T-Mobile působí i na českém trhu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
