Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí poklesl meziročně o 16,3 % na 2,89 miliardy Kč
|

Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí poklesl meziročně o 16,3 % na 2,89 miliardy Kč

Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí poklesl meziročně o 16,3 % na 2,89 miliardy Kč, podle odhadů analytiků měl ale klesnout dokonce o více než pětinu na zhruba 2,7 miliardy Kč. Ve stejném období loni banka vydělala 3,46 miliardy Kč. Díky nárůstu obchodních objemů společnosti zůstaly konsolidované výnosy meziročně na téměř stejné úrovni (-0,5 %), přestože nízké tržní úrokové sazby nadále tlačily dolů úrokové výnosy.

Banky Komerční banka Akcie ČR Société Générale Výsledková sezóna Evropské banky

Banka zaznamenala nárůst počtu klientů o 18 000. Objem úvěrů klientům vzrostl o 6,8 % na 548,8 miliardy Kč, objem vkladů stoupl o 6 % na 672,9 miliardy Kč a objem ostatních aktiv pod správou vzrostl o 8,3 % na 141,7 miliardy Kč.

Komerční banka - hospodářské výsledky (1Q2016)

Provozní náklady bez příspěvku do Garančního systému finančního trhu (GSFT, dříve Fondu pojištění vkladů) a Fondu pro řešení krize se snížily o 2,8 %, celkové provozní výdaje včetně těchto příspěvků se zvýšily o 15,6 %. Celoroční odhadované náklady na příspěvky do těchto fondů musejí být nově vykazovány v prvním čtvrtletí. Náklady na rizika byly o 106 % vyšší oproti velmi nízké úrovni z prvního čtvrtletí 2015. Čistý zisk bez vlivu účtování GSFT a Fondu pro řešení krize poklesl o 1,8 %.

"Vidíme velmi dobré výsledky nedávných změn, které jsme provedli ve schvalování úvěrů spotřebitelům a malým podnikům. Ty nám pomáhají posilovat pozici na retailovém bankovním trhu. Nabídli jsme rovněž nové investiční a spořicí produkty vhodné do současného prostředí. Financování podniků je stále ovlivněno obecně silnou schopností klientů generovat volnou hotovost z provozní činnosti a v prvním čtvrtletí došlo k určitému sezónnímu zpomalení úvěrování, podobně jako v minulých letech. Nadále pokládáme růst svých obchodních aktivit za zásadní pro udržení příjmové základny v situaci, kdy extrémně nízké úrokové sazby tlačí dolů úrokové výnosy a rostoucí regulatorní zátěž nebezpečně zvyšuje náklady celého sektoru," říká Albert Le Dirac'h, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

Finanční zdraví Komerční banky k 31. březnu 2016 ilustrují hlavní ukazatele - ukazatel jádrové Tier 1 přiměřenosti dosáhl silných 16 % a ukazatel likvidity měřený jako poměr čistých úvěrů ke vkladům byl 78,7 %.

Komerční banka - hospodářské výsledky (1Q2016)

Čisté úrokové výnosy Komerční bance v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 2,1 % na 5,234 miliardy Kč. Negativní dopady velmi nízkých úrokových sazeb na výnosy z reinvestic vkladů byly částečně kompenzovány vyšším objemem úvěrů a vkladů. Čistý úrokový výnos, počítaný jako poměr čistých úrokových výnosů k úročeným aktivům vykázaným v rozvaze, dosáhl v prvních třech měsících roku 2016 úrovně 2,5 % oproti 2,6 % o rok dříve. Čistý zisk z finančních operací se meziročně zvýšil o 11,2 % na 734 milionů Kč.

Komerční banka - hospodářské výsledky, rozvaha (1Q2016)

Provozní náklady vyjma odhadované výše příspěvku na pojištění vkladů a do Fondu pro řešení krize a do Garančního fondu obchodníků s cennými papíry poklesly o 2,8 % na 3,044 miliardy Kč. Celkové provozní náklady včetně výše zmíněných regulací daných příspěvků se zvýšily o 15,6 % na 3,879 miliardy Kč. V této sumě personální náklady mírně vzrostly o 0,9 % na 1,692 miliardy Kč.

Hrubý bankovní příjem v prvních třech měsících roku 2016 byl meziročně o 12,8 % nižší a činil 3,815 miliardy Kč.

Náklady na rizika byly v prvním čtvrtletí 225 milionů Kč, což představuje nárůst o 106,4 % ve srovnání s velmi nízkou srovnávací základnou z prvního čtvrtletí 2015. Velikost tvorby opravných položek v retailovém segmentu zůstává velmi nízká díky dobré disciplíně splácení a úspěšnému vymáhání pohledávek. Náklady na rizika v segmentu podniků byly ovlivněny vytvořením rezervy na několik izolovaných případů.

"Komerční banka vykázala za první kvartál čistý zisk 2,894 miliardy Kč, což je více než naše projekce. Rozdíl oproti odhadům je především v nižších nákladech na rizika a nižších nákladech spojených s fondem pojištění vkladů a fondem na záchranu bank (celkem 834 milionů Kč oproti našemu odhadu 900 milionů Kč). Pozitivní je pokračující růst úvěrů (+7 % meziročně). Vzhledem k nízkým výnosům na dluhopisových trzích je v bilanci banky patrný pokles objemu držených cenných papírů (-19 % meziročně) a nárůst hotovosti a prostředků držených u centrální banky. Růst provozních nákladů o 16 % je dán výhradně změnou metodiky u účtování příspěvku do fondu pojištění vkladů a do fondu na záchranu bank (resolution fund). Zatímco loni banka tyto náklady rozúčtovala na jednotlivé kvartály (224 milionů Kč v 1Q2015), letos zaúčtovala v 1Q náklady na celý rok (834 milionů Kč). Po očištění o tento negativní vliv by provozní náklady poklesly meziročně o 3 %. Rizikové náklady jsou i přes meziroční nárůst o více než 100 % stále na velmi nízké úrovni a výrazně pod naší projekcí, což je dáno poklesem poměru nesplácených úvěrů v portfoliu (2,7 % oproti 3,8 % v 1Q2015)," okomentoval výsledky analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Komerční banka - reportované hospodářské výsledky za 1Q2016 vs. odhady J&T Banky a trhu

"Struktura zveřejněných čísel nepřinesla žádné výraznější překvapení a výsledky potvrdily trendy, které byly patrné loni. Pozitivní je podle nás pokles očištěných nákladů a další zlepšení kvality úvěrů. Celkově tak jsou pro nás zveřejněné výsledky mírně pozitivní, výraznější reakci akcií však neočekáváme," dodal Lávička.

"Výsledky byly sice slabší než za první kvartál loňského roku, to ale nebylo překvapení vzhledem k očekávaní vyšších provozních nákladů spojených s přísnějšími regulatorními požadavky. Titul byl nedávno pod prodejním tlakem a v příštích dnech očekáváme pokračující tlak především ze strany uvedení nového bankovního titulu na pražskou burzu (MONETA Money Bank). Ve středu ale čekáme pozitivní reakci trhu," doplnil Thomas Unger, analytik z Erste Group.

Management Komerční banky na konferenčním hovoru uvedl, že změna dividendové politiky bude finalizována, až když banka obdrží informaci od ČNB ohledně minimálních požadavků na kapitál. Optimální rozmezí Tier 1 zůstává 15-16 % (16 % měla KB v 1Q2016). V nejhorším případě vidí KB minimální požadavek na 15 %, v tom případě by chtěla mít polštář minimálně 50 bazických bodů.

Výhled hospodaření na letošek se téměř nezměnil, čistý úrokový výnos by měl nově mírně klesnout z důvodu dále klesajících úrokových sazeb, objem úvěrů by ale měl růst o vysoké jednotky procent, výnosy z poplatků by měly být stabilní. "Vzhledem k solidním výsledkům držíme doporučení akumulovat akcie Komerční banky," uvedl po konferenčním hovoru Unger.

Francouzské bance Société Générale, která je většinovým vlastníkem Komerční banky, v prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 6,5 % na 924 milionů eur. Nižší příjmy z obchodování vyrovnal silný výkon divize drobných bankovních služeb a mimořádný zisk z účetní úpravy hodnoty dluhu.

Příjmy banky se však snížily o 3 % na 6,18 miliardy eur. Bez zahrnutí mimořádných položek, jako je přehodnocení dluhu, pak čistý zisk klesl o půl procenta na 829 milionů eur. Překonal však odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk 801 milionů eur.

Zisk divize drobných bankovních služeb ve Francii stoupl o 18 % na 328 milionů eur a v zahraničí se více než zdvojnásobil na 300 milionů eur. V Rusku, kde Société Générale vlastní jednu z největších soukromých bank Rosbank, v prvním čtvrtletí klesla ztráta na 18 milionů eur z loňských 89 milionů eur. Zisk divize, která zahrnuje investiční banku, aktivity v oblasti cenných papírů a správu majetku pro bohaté, klesl o 15 % na 454 milionů eur.

Société Générale vlastní v Komerční bance podíl 60,4 %.

Société Générale - hospodářské výsledky (1Q2016)

Zdroj: Komerční banka, ČTK

DEGIRO ETF

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům
před hodinou

Sociální správa začala v pondělí odesílat příspěvky 5000 Kč důchodcům

Česká správa sociálního zabezpečení začala v pondělí s odesíláním příspěvku 5000 korun k důchodu. Starobní, invalidní...
Důchody Česká ekonomika
Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna…
14:00

Deflace v Německu se prohlubuje, ceny klesly nejvýrazněji od ledna 2015

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v listopadu meziročně klesly o 0,3 %. Po říjnovém poklesu o 0,2...
Německo Inflace
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o…
13:50

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu-19, v USA a EU požádá o schválení jejího mimořádného nasazení

Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů...
Farmacie Biotechnologie Koronavirus
PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii
13:43

PKN Orlen plánuje velké investice, zaměří se na ekologickou energii

Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen chce v příštích deseti letech investovat kolem 140 miliard zlotých...
PKN Orlen Petrochemie Ekologie a životní prostředí
S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
12:31

S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit

Americký poskytovatel finančních informací S&P Global převezme zhruba za 44 miliard dolarů firmu IHS Markit....
Americké akcie Fúze a akvizice
Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů
12:18

Itálie pokutovala Apple kvůli praktikám při prodeji iPhonů

Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů eur za agresivní a...
Itálie Apple
Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27…
12:09

Bankovní úvěry v ČR stouply v říjnu o 198 miliard korun na 6,27 bilionu korun

Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci října dosáhl 6,268 bilionu korun, což...
Banky Úvěry
Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy…
11:23

Britské firmy nesmějí od září instalovat do 5G zařízení od firmy Huawei

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná...
Telekomunikace Spojené království Čína
Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení…
10:59

Největším rizikem pro slovenské banky je podle analýzy nesplácení úvěrů

Hlavním rizikem pro bankovní sektor Slovenska je nesplácení úvěrů v souvislosti s negativními dopady pandemie nemoci...
Banky Finanční sektor Úvěry
Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu
10:54

Ifo: V Německu po čase opět přibylo firem na kurzarbeitu

Poměr firem, které využívají režim kurzarbeit, v Německu v listopadu vystoupil na 28 %, zatímco v říjnu činil 24,8 %....
Německo Byznys a podnikání
Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun
10:45

Dluhy českých domácností u bank v říjnu stouply na 1,842 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v říjnu stouply meziměsíčně o zhruba 11,1 miliardy korun na 1,842 bilionu korun...
Česká republika Zadlužení
Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu,…
10:39

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, překonala odhady

Turecká ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k silnému růstu, který činil 15,6 %. Oznámil to v pondělí tamní...
Turecko Emerging Markets Hospodářský růst
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí…
10:30

Asijské akcie zahájily týden poklesem, trh v Hongkongu v pondělí spadl o 2 %

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo v minusu. Nezvrátila to ani lepší než očekávaná...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU
10:13

ČSÚ: ČR měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni čtvrtý rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, a to 2 %. Druhou nejnižší míru...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě
10:10

Gazprom je kvůli slabému rublu za třetí čtvrtletí v hluboké ztrátě

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů (72,2 miliardy Kč...
Rusko Zemní plyn
KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce…
09:47

KARO INVEST: Obchodování s akciemi bude pozastaveno kvůli nabídce cenných papírů

Pražská burza oznámila, že akcie zpracovatele kůží KARO INVEST se na trhu START nebudou od 30. 11. do 14. 12....
KARO INVEST Akcie ČR
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku,…
09:37

VIG kupuje za 830 milionů eur aktivity Aegonu v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku

Pojišťovna VIG oznámila, že za 830 milionů eur převezme aktivity společnosti Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a...
Vienna Insurance Group (VIG) Pojišťovny Fúze a akvizice