SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červnu ponechala měnovou politiku beze změny, inflace podle ní letos dosáhne tempa 0,2 %
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červnu ponechala měnovou politiku beze změny, inflace podle ní letos dosáhne tempa 0,2 %

Evropská centrální banka (ECB) na svém červnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je ECB snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Úrokové sazby ECB Centrální banky Podpora ekonomiky Euro Evropská ekonomika

Banka současně oznámila, že nákupy firemních dluhopisů, které oznámila v březnu, spustí 8. června a druhou sérii programu TLTRO (cílené dodání likvidity evropským komerčním bankám) odstartuje 22. června.

Během tiskové konference Mario Draghi představil zaktualizovanou makroekonomickou prognózu. Podle ní ECB očekává v letošním roce dosažení meziročního tempa inflace 0,2 % (v předchozí prognóze uváděla 0,1 %) a růst HDP o 1,6 % (podle předchozí prognózy 1,4 %). Příští rok by mělo tempo inflace vzrůst na 1,3 % a v roce 2018 na 1,6 %, mimo jiné díky odeznívání efektu meziročně nižších cen ropy. Růst HDP by v příštím roce měl zrychlit na 1,7 % a stejným tempem by měla ekonomika eurozóny expandovat i v roce 2018. Výhled pro roky 2017 ECB proti předchozí prognóze nezměnila, ve výhledu pro rok 2018 o desetinu procentního bodu zvýšila očekávané tempo růstu HDP.

V rozporu s některými spekulacemi ECB neučinila žádné rozhodnutí, pokud jde o možnost znovu přijímat řecké státní dluhopisy jako zástavu za úvěry pro tamní banky. Rada guvernérů ECB o této věci jednala a připouští, že Řecko v poslední době učinilo v jednáních se svými věřiteli významný pokrok, řekl Draghi. Téma Řecka si však podle něj žádá další zasedání měnového výboru ECB. Výnosy dvouletých řeckých dluhopisů po tomto sdělení vystoupily na 7,44 %.

ECB přestala řecké státní dluhopisy přijímat jako zástavu začátkem loňského roku, což řecké banky připravilo o zdroj levných úvěrů. Ministři financí eurozóny se před týdnem dohodli na uvolnění další části finanční pomoci pro Atény, které plní plán zavádění ekonomických reforem.

Euro bezprostředně po zveřejnění rozhodnutí ECB posílilo k americkému dolaru z 1,117 EUR/USD nad 1,121 EUR/USD, posléze ale o zisky zase přišlo a vrátilo se k 1,118 EUR/USD.

"ECB protahuje oddechový čas. V tuto chvíli, zdá se, nechystá nic nového, což může být pro euro jistá úleva. Pro eurodolar proto nyní bude důležitější sledovat zprávy z USA," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

"Draghi díky tomu, že se Fed chystá na další utažení měnových kohoutů a euro na frontě s dolarem od dubnového zasedání citelně oslabilo, nebyl pod velkým tlakem. Navíc z vyšších amerických sazeb a dražšího dolaru nemají v tuto chvíli (na rozdíl od začátku roku) 'smrt v očích' rozvíjející se ekonomiky včetně Číny, tedy alespoň zatím. I proto se relativně drží cena ropy a s ní opatrně vzrostla i inflační očekávání. ECB si taky po silném prvním kvartálu nemusí nijak lámat hlavu s výkonem ekonomiky. Růst sice v průběhu roku pravděpodobně zpomalí, podle měkkých čísel (PMI, Ifo) by to ale nemělo být kritické. I proto ECB kosmeticky zvýšila výhled růstu HDP v tomto roce na 1,6 %," pokračuje Bureš.

"S mírně lepším inflačním a růstovým výhledem v ruce mohl Draghi bez větších problémů zdůraznit, že teď je třeba hlavně čekat. Na efekty netradičních měnových nástrojů je třeba podle něj vyčkávat déle a trpělivěji než na efekty nižších sazeb. Celkově Draghi potvrdil přetrvávající holubičí orientaci ECB, na druhé straně dal ale najevo, že pokud se nenaplní některé z externích rizik (brexit, Čína), nemohou od ECB trhy v nejbližší době počítat s další podporou. Krátké eurové sazby a výnosy tak pravděpodobně v reakci na jeho slova zůstanou stabilní. To může být pro euro lehká úleva. Eurodolar zůstane dále více pod taktovkou amerických údajů a sázek na růst sazeb v USA - americká výnosová křivka je v tuto chvíli výrazně volatilnější než evropská," dodává Jan Bureš.

"V nejbližší době se podle nás nedají čekat žádné výraznější změny v nastavení měnové politiky ECB. Banka teprve nyní spustí svá poslední nová velká opatření (první tranše TLTRO II, odkupy korporátních bondů), takže bude třeba nějaký čas pro vyhodnocení výsledků," doplňují David Navrátil a Jiří Polanský, ekonomové z České spořitelny.

TISKOVÁ KONFERENCE MARIA DRAGHIHO

14.30 Draghi: Rozhodli jsme se s ohledem na všechny skutečnosti ponechat úrokové sazby beze změny. Nákupy aktiv v objemu 80 miliard eur měsíčně budou probíhat minimálně do března 2017, případně déle, pokud si to situace vyžádá. Předpokládáme, že úrokové sazby na současných nebo nižších úrovních zůstanou delší dobu a výrazně svým trváním překonají dobu, po kterou budeme provádět nákupy aktiv.

14.31 Draghi: Nákupy firemních dluhopisů zahájíme 8. června, první kolo druhé série TLTRO proběhne 22. června.

14.32 Přetrvávají negativní rizika, celková bilance rizik se ale díky uplatňované měnové politice zlepšila. Nadále rizika zůstávají napojená na vývoj světového hospodářství, blížící se referendum ve Velké Británii a další vývoj v oblasti geopolitiky.

14.32 Draghi: Cíl dosáhnout tempa inflace těsně pod dvěma procenty zůstává v platnosti. Nadále budeme sledovat vývoj v oblasti cenové stability. Jsme odhodláni použít všechny nástroje, které v rámci našeho mandátu využít můžeme, abychom cíle dosáhli.

14.33 Draghi: Růst ekonomiky eurozóny podporuje silná domácí poptávka, proti jde ale slabý vývoz. Náš výhled pro nadcházející období počítá s pokračováním slabého, avšak stabilního růstu.

14.34 Draghi: Je klíčové se ujistit, že velmi nízká inflace se nepromítne druhotně i do vývoje mezd a cen. Zatím ani náznaky takového vývoje nevidíme.

14.35 Draghi: Očekáváme, že inflace v eurozóně zůstane na velmi nízkých úrovních do druhé poloviny letošního roku. Poté čekáme zlepšení v letech 2017 a 2018, odeznívat budou efekty meziročně nižších cen energií.

14.36 Draghi: Pro rok 2016 počítáme s růstem reálného HDP eurozóny o 1,6 % (předchozí predikce: 1,4 %), pro příští rok počítáme s tempem růstu 1,7 % (předchozí predikce: 1,7 %) a pro rok 2018 čekáme tempo růstu 1,7 % (předchozí predikce: 1,8 %).

14.38 Draghi: Harmonizovaná inflace by měla letos dosáhnout anualizovaného tempa 0,2 % (předchozí predikce: 0,1 %), v příštím roce tempa 1,3 % (předchozí predikce: 1,3 %) a v roce 2018 tempa 1,6 % (předchozí predikce: 1,6 %).

14.39 Draghi: Opatření z oblasti měnové politiky, která jsme dosud aplikovali, zlepšila celkové podmínky na úvěrovém trhu, teď musejí přispět i ostatní.

14.40 Draghi: Zavádění strukturálních reforem ve všech zemích eurozóny je nevyhnutelné, byť požadavky na reformy jsou v každé zemi specifické.

14.42 Draghi: Největší míra pozornosti by měla být věnována zvyšování produktivity a zlepšování podmínek pro podnikání.

14.45 Draghi: Pozitivně by měly působit také současné investiční iniciativy a vývoj na kapitálových trzích.

14.50 Draghi: Potřebujeme vidět plný účinek opatření, která jsme oznámili v březnu a která začnou platit v červnu.

14.53 Draghi: Názorem ECB je, že Spojené království by mělo zůstat v Evropské unii. Prospěch by z takového rozhodnutí měly obě strany.

15.01 Draghi: Poměrně často dostávám otázku, zda politika nízkých úrokových sazeb nemůže v některých oblastech vytvořit bubliny. Na to samé se sedm nebo osm let ptali investoři v USA. Dovolte mi ale upozornit, že nízké úrokové sazby jsou symptomem slabé ekonomiky. Ekonomiky, kde úspory výrazně převyšují investice.

15.06 Draghi: Cílem naší politiky není dosažení jistého kurzu eura.

15.09 Draghi: Dokud bude měnová unie neúplná, bude křehká.

15.11 Draghi: Rozhodnutí zrušit 500eurovou bankovku není způsob, jak zrušit hotovost. Bude vytištěno více jiných bankovek.

15.16 Nemáme doklady o tom, že by docházelo k odlivu peněz z bank. Ve Spojených státech byly nulové sazby sedm nebo osm let, my jsme s posledním kolem snižování sazeb začali na konci roku 2011.

15.18 Program nákupu aktiv probíhá hladce. Na trhu se hovoří o potenciálních limitech programu, my ale žádné problémy nemáme. Pokud bychom měli na limity narazit, můžeme parametry programu upravit tak, abychom zajistili jeho avizovaný objem. 15.23 Nowotny: Není rozumné, aby o strukturálních reformách jednotlivých států rozhodovala centrální banka.

15.24 Draghi: O tom, jaké konkrétní strukturální reformy je třeba zavádět, mají nejlepší představu samy státy.

Eurozóna v květnu zůstala v deflaci, růst HDP v 1Q zrychlil

Rychlý odhad evropského statistického úřadu Eurostat z tohoto týdne ukázal, že v květnu se spotřebitelské ceny v eurozóně proti předchozímu roku snížily o 0,1 % V dubnu se ceny meziročně snížily o 0,2 %, v březnu se nezměnily.

"Současná data asi netěší ECB, ale na jakékoliv hodnocení jejích březnových opatření je ještě příliš brzy. Navíc v tuhle chvíli je především potřeba fiskálních kroků, a to hlavně v podobě uvolnění trhu práce v některých zemích. Nedávné stávky ve Francii a postupné návrhy ústupků odborům ale ukazují, že to až tak žhavé nebude," řekl po zveřejnění květnových inflačních údajů Jiří Polanský, analytik České spořitelny.

Na březnovém zasedání ECB podle očekávání dále snížila úrokové sazby, k tomu ale navíc ještě překvapivě rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu banka snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Objem programu kvantitativního uvolňování ECB navýšila z 60 na 80 miliard eur měsíčně a současně přijala pravidla, která jí umožňují v rámci programu nově nakupovat též dluhopisy nebankovních společností s ratingem v investičním pásmu denominované v eurech. Dalším opatřením, jehož zavedení ECB v březnu oznámila, je druhá série střednědobých refinančních operací TLTRO.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny v prvních třech měsících letošního roku podle zpřesněných údajů zrychlil na 0,5 % z 0,3 % v posledním loňském kvartálu. Rychlý odhad hovořil o růstu tempem 0,6 %. Pokud jde o celou Evropskou unii, její růst za první tři měsíce roku statistici nechali beze změny na 0,5 %. Oproti předešlým třem měsícům tak byla expanze o 0,1 procentního bodu vyšší. V meziročním srovnání však hospodářský růst EU zvolnil na 1,7 % z 1,8 % v předešlém čtvrtletí.

Zdroj: ECB, ČTK

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
před 28 minutami

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
před hodinou

Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
09:30

"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou...
Ekologie a životní prostředí Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur
09:19

ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur

Ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro ČT ve středu večer uvedl, že ČEZ za prodej aktiv v...
ČEZ Energetika Rumunsko
Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá
09:11

Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá

Spotřebitelská důvěra v Německu se dále zhoršuje. Rozsáhlá uzávěra zavedená proti šíření nákazy koronavirem má totiž...
Německo Spotřebitelská důvěra
Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn
08:30

Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn

Ve věku 86 let zemřel ve středu bývalý investiční bankéř a šéf Světové banky James Wolfensohn. V jejím čele stál od...
Banky Management
VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně…
VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně…
08:10

VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně asi o 23 % méně

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group spadl za prvních devět měsíců roku zisk před zdaněním o 29,2 %...
Evropské akcie Akcie ČR Vienna Insurance Group (VIG)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, o kolik procent se letos propadne světová ekonomika a v čem budou...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z rekordu

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sestoupily z rekordních maxim. Index...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej…
včera v 21:50

Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej aktivit TikToku v USA

Americká vláda poskytla čínské společnosti ByteDance dalších sedm dnů na prodej aktivit její aplikace pro sdílení...
Sociální sítě Internet Čína
Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách…
včera v 21:17

Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů

Představitelé americké centrální banky na svém posledním zasedání diskutovali o možnostech, jak upravit program...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů
včera v 21:09

OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů

Izraelská blokáda připravila ekonomiku palestinského Pásma Gazy od roku 2007 o 16,7 miliardy dolarů. Zbídačila dva...
Blízký a Střední východ Izrael
Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč
včera v 19:19

Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu ČR nyní činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se...
Rozpočet Česká republika
Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži
včera v 18:37

Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži

Evropská komise plánuje tvrdší opatření k ochraně duševního vlastnictví evropských firem, a to mimo jiné před...
Evropa Průmysl
Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc
včera v 18:35

Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc

Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo dosavadních 0,7 %...
Spojené království Koronavirus
NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média
včera v 18:29

NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg po amerických prezidentských volbách kvůli lavině dezinformací povolil zásah...
Média Spojené státy americké (USA) Facebook
Evropské akcie skončily ve středu smíšeně
Evropské akcie skončily ve středu smíšeně
včera v 18:00

Evropské akcie skončily ve středu smíšeně

Akcie na západoevropských trzích ve středu po špatném začátku sice doháněly denní ztráty, nakonec ale s výjimkou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla chce v Číně vyrábět nabíječky pro elektromobily
včera v 17:24

Tesla chce v Číně vyrábět nabíječky pro elektromobily

Americká automobilka Tesla hodlá napřesrok zahájit výrobu nabíječek pro elektromobily v Číně. Vyplývá to podle...
Tesla Čína Auta