Evropské akcie se v pátek po útoku v Nice na směru neshodly, za celý týden ale všechny hlavní trhy západní Evropy zpevnily

Evropské akciové trhy zakončily jinak úspěšný týden poklesem. Na indexy velkých západoevropských burz tlačily klesající ceny akcií firem spjatých s turistickým ruchem poté, co ve francouzském Nice ve čtvrtek večer zemřelo při teroristickém útoku 84 lidí.
Celoevropský index STOXX Europe 600 v poslední obchodní seanci týdne odepsal 0,17 % na 337,92 bodu, německý DAX v pátek klesl o 0,01 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,3 %, zatímco britský FTSE 100 posílil o 0,22 %.
Za celý týden FTSE 100 připsal 1,19 %, DAX zpevnil o 4,54 %, CAC 40 vzrostl o 4,2 % a STOXX Europe 600 přidal 3,23 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Ceny, jež účtují britské stavební firmy svým klientům, poklesly v květnu meziměsíčně o 1,9 % (v dubnu klesly o 0,6 %). Očekávalo se, že klesnou o čtyři procenta.
- Po odchodu Británie z Evropské unie se změní mocenská architektura zbývající sedmadvacítky. Německo by se proto mělo snažit o posílení spolupráce se svými východními sousedy, protože by se mohli stát jeho spojenci proti snahám o finanční transfery mezi zeměmi EU a o vzájemné ručení za dluhy. V komentáři to v pátek uvedl německý deník Die Welt.
- Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu vrátily k růstu, když v předchozích čtyřech měsících klesaly nebo stagnovaly. Meziroční inflace činila 0,1 %, v květnu se naopak ceny o 0,1 % snížily. Oznámil to v pátek evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předchozí předběžné údaje z konce června. V celé Evropské unii ceny po květnovém mírném poklesu o 0,1 % v červnu stagnovaly.
- Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila rating pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group na stupni A+ se stabilním výhledem.
- Turecko chce rozšířit svou celní unii s Evropskou unií tak, aby zahrnovala i zemědělství a služby. Řekl to v pátek turecký vicepremiér Mehmet Şimşek na společné tiskové konferenci s šéfem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángelem Gurríou.
- Italská centrální banka snížila svůj odhad růstu domácí ekonomiky pro letošní rok. Hrubý domácí produkt Itálie se letos pravděpodobně zvýší o necelé jedno procento namísto 1,1 procenta, které banka očekávala v červnu. Horší prognóza je důsledkem britského referenda, ve kterém se voliči rozhodli pro odchod z Evropské unie.
- Šéfové vyjednávacích týmů Evropské unie i Spojených států věří, že mohou stihnout dokončit rozsáhlou smlouvu o volném obchodu během tohoto roku. Uvedli to na tiskové konferenci po 14. kole jednání o tzv. Transatlantickém investičním a obchodním partnerství (TTIP) v Bruselu. Budoucnost smlouvy podle nich neohrozilo ani rozhodnutí Británie opustit unii.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Spotřebitelská důvěra v Británii se v červnu propadla, podnikatelské vyhlídky se zhoršily nejvíce za poslední čtyři roky a ekonomická aktivita v Londýně se prudce snížila. Výsledků tří průzkumů podle agentury Reuters ukazují, že rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii si začíná vybírat svou daň.
- Největší světový výrobce cementu LafargeHolcim prodá svou indickou divizi Lafarge India firmě Nimra za 1,4 miliardy USD. LafargeHolcim prodává část majetku, aby získal peníze na snížení dluhu.
- Řecko: Průmyslová výroba v květnu meziročně vzrostla o 2,9 % (duben revidován z 2,8 % na 3,3 %).*
- Prodej automobilek Porsche a Audi v prvním pololetí letošního roku vzrostl. Porsche prodala 118 000 vozů, o 3 % více než loni. Prodej Audi se zvýšil o 5,6 % na 953 000 vozů. Obě společnosti jsou součástí německé skupiny Volkswagen.
- Andrea Leadsomová odstoupila z boje o post šéfky britských konzervativců, podpořila ministryni vnitra Theresu Mayovou.
- Deflace v Polsku v červnu zpomalila. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání snížily o 0,8 % (květen: -0,9 %).
- Ruská vláda získala z prodeje 10,9 % akcií diamantového gigantu Alrosa 52,2 miliardy rublů (19,9 miliardy Kč). Zahraniční investoři přitom koupili 60 % nabízených akcií, oznámil v pondělí ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev.
- Itálii čekají dvě desetiletí hospodářské stagnace a ekonomické úrovně z doby před finanční krizí z konce minulého desetiletí země dosáhne nejdříve v roce 2025. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterní výroční zprávě o Itálii. Odhad růstu italské ekonomiky pro letošní rok fond pod vlivem nejistot spojených s rozhodnutím Británie o odchodu z EU snížil těsně pod jedno procento z dosavadní prognózy 1,1 %.
- Meziroční tempo inflace v Německu v červnu podle očekávání zůstalo na květnové úrovni 0,3 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly rovněž v souladu s očekáváním a stejně jako v květnu o 0,1 %.
- Index německých velkoobchodních cen v červnu proti květnu stoupl o 0,6 % (odhad: +0,3 %, květen: +0,9 %). Meziročně poklesl o -1,5 % (květen: -2,3 %).
- Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla z květnových 5,4 % na 5,2 %. Uchazečů o práci bylo zhruba 384 000, nejméně od prosince 2008. V úterý to oznámil Úřad práce ČR. Pokles překonal i odhady analytiků. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o jeden procentní bod.
- Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 0,1 %, vývoj byl tedy stejný jako v květnu. Zpomalilo zlevňování pohonných hmot, rychleji naopak klesaly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Proti loňskému červnu pak zdražily zejména alkoholické nápoje, tabák a rostly i ceny za bydlení. V úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali, že červnová inflace klesne na nulu.
- Růst české ekonomiky je podle České národní banky (ČNB) udržitelný, ale odhad posílení pro příští rok je příliš optimistický. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ČNB z 30. června, který byl v úterý zveřejněn. V květnu banka oznámila, že odhaduje posílení hospodářství v příštím roce na 3,4 %. V letošním prvním čtvrtletí HDP vzrostl meziročně o 3,0 %.
- Irská ekonomika loni prudce zrychlila růst na rekordních 26,3 % namísto původně odhadovaného tempa 7,8 %. Výrazná změna odhadu odrážela účetní revizi hodnoty státních kapitálových aktiv v důsledku daňově motivovaného stěhování zahraničních firem do země i s jejich kapitálem, uvedl v úterý irský statistický úřad.
- Šéf Bank of England Mark Carney během slyšení v britském parlamentu popřel, že by se BoE před hlasováním o brexitu snažila přesvědčit voliče k hlasování pro setrvání v EU.
- Slovensko chystá nižší daň ze zisků podniků, naopak plánuje zvýšit spotřební daň z tabákových výrobků, zdvojnásobit zvláštní zdanění firem z regulovaných sektorů ekonomiky a zdanit dividendy. Vyplývá to z návrhů několika zákonů, které zveřejnilo slovenské ministerstvo financí. Připravované změny vycházejí z programového prohlášení koaliční vlády premiéra Roberta Fica, která nastoupila do úřadu po březnových volbách.
- Evropský výrobce letadel Airbus získal od německého přepravce Germania zakázku na 25 letounů A320neo v celkové katalogové hodnotě zhruba 2,7 miliardy USD. V rámci druhého dne mezinárodního aerosalonu ve městě Farnborough u Londýna společnost později oznámila předběžnou dohodu s indickou GoAir o zakázce za zhruba 7,7 miliardy USD.
- Energetická skupina ČEZ v úterý zahájila mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. ČTK o tom informovala mluvčí firmy Barbora Půlpánová. ČEZ se podle ní k tomuto kroku rozhodl po celé řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání společností v Bulharsku a v důsledku dlouhodobě se nezlepšující kritické situace na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli obavám z dopadů brexitu zhoršil odhad hospodářského růstu Francie na příští rok na 1,25 %. Dosud čekal růst o 1,5 %. Podle fondu je také otázkou, zda země v příštím roce splní své rozpočtové cíle. Vládě v Paříži se totiž nemusí podařit dostatečně rychle snižovat výdaje, uvedl měnový fond v hodnocení francouzské ekonomiky.
- Britská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Rozhodnutí trhy spíše překvapilo, spekulovalo se, že by banka mohla sazbu kvůli rizikům spojeným s brexitem snížit na 0,25 %. V nezměněné výši 375 miliard liber ponechala BoE i program odkupů aktiv.
- Nový britský ministr financí Philip Hammond je rozhodnut učinit vše k tomu, aby stabilizoval britskou ekonomiku. Řekl také, že chce poskytnout jistotu finančním trhům, které pociťují nejistotu kvůli rozhodnutí voličů vystoupit z Evropské unie.
- Aktivita na britském trhu rezidenčního bydlení se v červnu výrazně snížila. Poptávka klesla na nejnižší úroveň od poloviny roku 2008. Počet realit nabídnutých k prodeji klesl na rekordní minimum. Náladu na trhu zhoršila nejistota kolem britského referenda o Evropské unii, ale také vyšší daň z nákupu druhého bydlení, která začala platit v dubnu.
- Evropská komise ve čtvrtek rozšířila svůj spor s americkou společností Google kolem údajného zneužívání dominantního postavení na trhu. Komise došla k závěru, že Google zneužíval svého postavení tím, že omezoval možnosti webových stránek zobrazovat reklamy jeho konkurentů.
- Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank ve čtvrtek oznámila, že za letošní druhé čtvrtletí čeká dosažení čistého zisku zhruba 560 milionů eur. Za první pololetí by Erste Group měla vykázat čistý zisk 830 milionů eur. Výsledky za druhé čtvrtletí banka zveřejní 5. srpna.
- Evropský výrobce letadel Airbus získal zatím na aerosalonu výrazně více objednávek než jeho americký konkurent Boeing. Celkový počet obou výrobců letadel však zaostává za loňským aerosalonem, který se konal v Paříži, uvedla agentura Reuters.
- Novým majitelem řecké železniční společnosti TRAINOSE se stane italská státní železnice Ferrovie dello Stato (FS), která za ní zaplatí 45 milionů eur. Italský přepravce byl jediným uchazečem, který předložil závaznou nabídku, uvedla agentura Reuters.
- Britská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Rozhodnutí trhy spíše překvapilo, spekulovalo se, že by banka mohla sazbu kvůli rizikům spojeným s brexitem snížit na 0,25 %. V nezměněné výši 375 miliard liber ponechala BoE i program odkupů aktiv.
- Nový britský ministr financí Philip Hammond je rozhodnut učinit vše k tomu, aby stabilizoval britskou ekonomiku. Řekl také, že chce poskytnout jistotu finančním trhům, které pociťují nejistotu kvůli rozhodnutí voličů vystoupit z Evropské unie.
- Aktivita na britském trhu rezidenčního bydlení se v červnu výrazně snížila. Poptávka klesla na nejnižší úroveň od poloviny roku 2008. Počet realit nabídnutých k prodeji klesl na rekordní minimum. Náladu na trhu zhoršila nejistota kolem britského referenda o Evropské unii, ale také vyšší daň z nákupu druhého bydlení, která začala platit v dubnu.
- Evropská komise ve čtvrtek rozšířila svůj spor s americkou společností Google kolem údajného zneužívání dominantního postavení na trhu. Komise došla k závěru, že Google zneužíval svého postavení tím, že omezoval možnosti webových stránek zobrazovat reklamy jeho konkurentů.
- Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank ve čtvrtek oznámila, že za letošní druhé čtvrtletí čeká dosažení čistého zisku zhruba 560 milionů eur. Za první pololetí by Erste Group měla vykázat čistý zisk 830 milionů eur. Výsledky za druhé čtvrtletí banka zveřejní 5. srpna.
- Evropský výrobce letadel Airbus získal zatím na aerosalonu výrazně více objednávek než jeho americký konkurent Boeing. Celkový počet obou výrobců letadel však zaostává za loňským aerosalonem, který se konal v Paříži, uvedla agentura Reuters.
- Novým majitelem řecké železniční společnosti TRAINOSE se stane italská státní železnice Ferrovie dello Stato (FS), která za ní zaplatí 45 milionů eur. Italský přepravce byl jediným uchazečem, který předložil závaznou nabídku, uvedla agentura Reuters.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Provozní zisk německé automobilky Daimler ve druhém čtvrtletí mírně stoupl a překonal očekávání. Firmu ke zlepšení výsledku dotáhl zlepšený výkon divize dodávek a autobusů. Vyplývá to z předběžných údajů, které firma zveřejnila deset dní před konečnou výsledkovou zprávou.
Zdroj: CNBC
Aktuality
