Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři sledovali vývoj cen ropy a zlata

Obchodování na západoevropských burzách ve středu skončilo smíšeně. Optimismus investorů brzdil pokles cen ropy a zlata. Trhy navíc čekají na páteční projev šéfky Fedu Janet Yellenové na výročním setkání světových centrálních bankéřů v Jackson Hole, a investoři se tak raději nepouštějí do zásadních obchodů.
Britský FTSE 100 klesl o 0,48 % na 6 835,78 bodu, německý DAX ale posílil o 0,28 % na 10 622,97 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,32 % na 4 435,47 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,39 % na 344,93 bodu.
Barel ropy Brent kolem 18.00 SELČ zlevňoval téměř o dvě procenta na 48,98 USD za barel a zlato zlevňovalo o více než 11 dolarů na 1 326,50 USD za trojskou unci.
Akcie těžaře Glencore zlevnily o tři procenta poté, co firma oznámila, že v prvním pololetí hospodařila s čistou ztrátou 369 milionů dolarů. Ztrátu nicméně společnost snížila z loňských 676 milionů dolarů. Tržby podniku v meziročním srovnání klesly o 6 % na 69,4 miliardy dolarů. Glencore současně uvedla, že za 670 milionů dolarů prodá 30% podíl v australském těžaři mědi a zlata Ernest Henry. Dolů zamířily rovněž akcie těžařů Anglo American a Antofagasta.
Cenné papíry marketingové společnosti WPP naopak přidaly téměř dvě procenta poté, co firma vykázala za první polovinu roku čistý zisk 245,8 milionu GBP při tržbách 3,46 miliardy GBP.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil ve srovnání s předchozími třemi měsíci na 0,4 % z 0,7 % v prvním čtvrtletí. Oznámil to ve středu spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z počátku srpna. K růstu přispěly hlavně vývoz, státní výdaje a soukromá spotřeba, které vykompenzovaly nižší firemní investice.
- Index důvěry v českou ekonomiku se v srpnu meziměsíčně zvýšil o 1,4 bodu na 96,8 bodu. Stoupla důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému srpnu je celkový index důvěry vyšší o 1,1 bodu.
- Spojené království: Počet schválených žádostí o hypotéku v červenci klesl na 37,66 tisíce (odhad: 38,5 tisíce, červen revidován na 39,76 tisíce z 40,1 tisíce).
- Britská farmaceutická společnost AstraZeneca prodává část svých aktivit v oblasti výroby antibiotik americkému farmaceutickému podniku Pfizer. Hodnota transakce by mohla být až 1,575 miliardy dolarů. Dohoda se týká tří již schválených antibiotik a dvou léků, které jsou ve fázi klinických testů. Pfizer bude moci tato antibiotika prodávat na většině neamerických trhů.
- Česká národní banka upravila na základě celoevropských pravidel sazby kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika třem českým bankám. Komerční bance ji zvýšila z 2,5 % na 3 % a UniCredit Bank z 1 % na 2 %. Nově sazbu ČNB zavedla i pro Raiffeisenbank, a to ve výši 1 %. Rezervy ve stanovené výši musejí banky udržovat od ledna. České spořitelně a ČSOB sazbu ve výši 3 % ČNB nezměnila.
- Islandská centrální banka na svém srpnovém zasedání poprvé po dvaceti měsících snížila základní úrokovou sazbu. Měnově-politická komise úrok snížila z 5,75 % na 5,25 %.
- Výroba německé automobilky Volkswagen by se již v pondělí mohla vrátit k normálu poté, co se podařilo vyřešit spor se dvěma dodavateli. Uvedla to ve středu podle agentury DPA firma. Spor zasáhl i slovenskou divizi Volkswagenu, nedotkl se ale české automobilky Škoda Auto, která je také součástí koncernu.
- Evropská unie ve středu vstoupila do sporu o řecké ekonomické statistiky a zastala se bývalého šéfa statistického úřadu ELSTAT Andrease Georgia před staronovými obviněními. Evropská komisařka pro zaměstnanost Marianne Thyssenová prohlásila, že úřad s údaji o řeckém dluhu v letech 2010-2015 nemanipuloval, a vyzvala Atény, aby taková obvinění důrazně odmítly
- Skotské veřejné finance prohloubily v posledním fiskálním roce do konce března svůj schodek na 9,5 % hrubého domácího produktu (HDP) z 9,1 % v předešlém roce a jejich deficit byl více než dvojnásobkem celkového britského schodku. Vyplývá to ze středečních údajů skotské vlády. Skotské státní finance drtí prudký propad příjmů z těžby ropy a zemního plynu v situaci, kdy místní nacionalistická vláda zvyšuje sociální výdaje.
- Význam Německa pro tuzemskou ekonomiku roste. Od roku 2010 se zvýšil export českých firem do sousední země o více než polovinu, import vzrostl o 60 %. Zhruba 4 000 německých investorů drží rovněž největší podíl (21,9 %) zahraničního kapitálu v ČR a Německo je s podílem 32 % nejvýznamnější exportní destinací tuzemských podniků. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Komerční banky.
- Société Générale snížila doporučení na akcie výrobce hodinek Swatch na "prodávat" z "držet".
Výsledková sezóna
- Výsledky Glencore v 1H: Čistá ztráta 369 milionů USD (loni: -676 milionů USD), tržby 69,4 miliardy USD (meziročně -6 %).
- Výsledky WPP v 1H: Čistý zisk 245,8 milionu GBP (meziročně -56,6 %), tržby 3,46 miliardy GBP (meziročně +13,2 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
