ČEZ v prvním pololetí vydělal 13,8 miliardy Kč, potvrdil celoroční výhled čistého zisku, snížil ale výhled zisku EBITDA
|

ČEZ v prvním pololetí vydělal 13,8 miliardy Kč, potvrdil celoroční výhled čistého zisku, snížil ale výhled zisku EBITDA

Energetická skupina ČEZ v prvním pololetí hospodařila s čistým ziskem 13,8 miliardy Kč. Za samotné druhé čtvrtletí vykázala čistý zisk 3,75 miliardy Kč. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v pololetí 33,1 miliardy Kč a ve druhém čtvrtletí 13,1 miliardy Kč. Meziročně se pololetní provozní zisk snížil o 2,4 miliardy Kč, především kvůli nižším cenám elektřiny. ČEZ dále potvrdil výhled celoročního očištěného čistého zisku na úrovni 18 miliard Kč, výhled provozního zisku EBITDA ale snížil na 58 ze 60 miliard Kč.

ČEZ Energetika Akcie ČR Výsledková sezóna

Celkové provozní výnosy skupině v prvním pololetí klesly o 5 % na 98,9 miliardy Kč ze 104,5 miliardy Kč. Za druhý kvartál ČEZ vykázal tržby 47,02 miliardy Kč, což indikuje meziroční pokles o 6,6 % z 50,33 miliardy Kč. Pololetní provozní zisk EBITDA klesl meziročně o 7 % a čtvrtletní výsledek na úrovni zisku EBITDA byl nižší meziročně o 20,1 %. Společnost také oznámila odpisy v hodnotě 0,9 miliardy Kč, které se z většiny vztahovaly k rumunským větrným farmám.

Na úrovni očištěného čistého zisku skupina vykázala za první pololetí výsledek 14,8 miliardy Kč a za druhé čtvrtletí 4,8 miliardy Kč.

Slabší výrobu z jádra částečně vykompenzovalo uhlí

Pokles výroby elektřiny v jaderných elektrárnách se podařilo téměř plně kompenzovat zvýšenou výrobou v uhelných zdrojích, celkově tak výroba elektřiny z tradičních zdrojů v pololetí klesla pouze o jedno procento. Přispělo k tomu též dokončení komplexní obnovy všech tří bloků elektrárny v Prunéřově.

Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách se meziročně snížila v prvním pololetí o 6 %, zejména v důsledku odstávek spojených s kontrolou svarů v Jaderné elektrárně Dukovany. V uhelných elektrárnách naopak výroba elektřiny o 4 % vzrostla. Výroba v ostatních tradičních zdrojích stoupla o 4 %, především díky růstu výroby v paroplynové elektrárně Počerady.

ČEZ - výroba elektřiny tradiční energetiky v 1H2016

"Negativní dopad kontrol svarů v jaderných elektrárnách se nám podařilo kompenzovat vyšší a efektivnější výrobou v uhelných elektrárnách a ziskem z obchodování s komoditami," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Za celý letošní rok společnost očekává meziroční nárůst objemu výroby z tradičních zdrojů o 4 % na 61,7 TWh. Výroba v jaderných zdrojích by za celý rok měla poklesnout o 2 %, naproti tomu výroba v uhelných elektrárnách by měla o 8 % stoupnout. Výroba v ostatních tradičních zdrojích, která však k celkové výrobě přispívá pouze minimálně, by měla být za celý rok vyšší o 17 %.

ČEZ - hospodářské výsledky za 1H2016

Takzvaná nová energetika, v níž jsou soustředěny větrné a solární parky, zaznamenala v prvním pololetí letošního roku pokles objemu výroby o 12 % na 0,8 TWh. Výroba poklesla jak v Česku (-1 %), tak v Rumunsku (-15 %). Výrazný pokles výroby v Rumunsku byl způsoben horšími povětrnostními podmínkami v zemi a omezováním výroby ze strany provozovatele přenosové soustavy za účelem regulace přenosové sítě.

ČEZ - výroba elektřiny nové energetiky v 1H2016

Celoroční výhled na úrovni očištěného čistého zisku společnost nezměnila, nadále tak očekává dosažení výsledku 18 miliard Kč.

"Relativně nízký čistý zisk, který očekáváme za druhé pololetí, má vedle tradičních sezónních vlivů ještě další dva důvody," upozornil finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Jednak podle něj bude výsledek v druhé polovině roku ovlivněn nárůstem odpisů a poklesem kapitalizovaných úroků v souvislosti se zařazením obnovené Elektrárny Prunéřov do majetku skupiny, jednak ČEZ letos nemůže počítat s loňským vrácením části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012.

Odstávky jaderných zdrojů sníží zisk EBITDA o 3 miliardy Kč

Odhad zisku EBITDA byl upraven na z 60 na 58 miliard Kč, hlavně z důvodu prodloužení odstávek jaderných elektráren a kvůli posunu očekávaného rozhodnutí soudu ohledně plnění závazku SŽDC z roku 2011. Pozitivně na výhled celoročního hospodaření naopak působí omezení stálých provozních nákladů, uvedl ČEZ.

Na tiskové konferenci k výsledkům Novák řekl, že dopad odstávek jaderných elektráren do letošního celoročního provozního zisku EBITDA bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. To je značné navýšení i proti původním plánům ČEZ.

"Celkový dopad v penězích proti tomu, co jsme očekávali, je asi 2,5 miliardy Kč. Z toho asi 600 milionů Kč je dopad do prvního pololetí, ve druhém pololetí očekáváme dopad 1,9 miliardy Kč," uvedl Novák.

Během konferenčního hovoru management společnosti uvedl, že k dividendové politice se vyjádří jako tradičně na jaře příštího roku, a zopakoval, že stále počítá s možností akvizic v zemích se stabilní energetickou politikou (například Německo, Polsko, Nizozemsko, Francie, Spojené království). Výsledky skupiny za letošní druhé pololetí by měly být negativně ovlivněny odpisy v souvislosti s převzetím elektrárny v Prunéřově (1,4 miliardy Kč) a vyššími úroky (0,8 miliardy Kč).

ČEZ v minulém roce rozšířil kontroly svarů především v Jaderné elektrárně Dukovany, v jejichž dokumentaci byly nesrovnalosti. Technici navíc provádějí zkoušky zařízení a investice, jež ČEZ potřebuje dokončit kvůli podání žádosti o nové povolení provozu, které ještě potřebuje získat pro tři ze čtyř bloků elektrárny. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk v červnu uvedl, že rozsáhlé kontroly skončí příští rok.

ČEZ - výhled hospodaření pro rok 2016 (srpen 2016)

"Výsledky za druhé čtvrtletí byly výrazně pod odhady. Vedle slabších tržeb se negativně projevil i odpis hodnoty aktiv v Rumunsku za 0,9 miliardy Kč. ČEZ dále snížil celoroční výhled zisku EBITDA ze 60 na 58 miliard Kč. Očekáváme proto negativní reakci ceny akcií. Odhady dividend by se měnit nemusely, výhled upraveného čistého zisku společnost ponechala na 18 miliardách Kč," říká Josef Němý, analytik z Komerční banky.

"Očištěný čistý zisk za pololetí dosáhl 14,8 miliardy Kč neboli 82 % potvrzeného celoročního cíle 18 miliard Kč. To znamená, že ve druhé polovině roku by měl ČEZ dosáhnout očištěného čistého zisku jen 3,2 miliardy Kč. To ve srovnání se 14,8 miliardy Kč vypadá jako malé číslo. Společnost navíc snížila výhled výroby v segmentu tradiční energetiky na 61,7 TWh z předchozích 64,6 TWh. Důvodem jsou odstávky jaderných bloků," doplnil Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

ČEZ - reportované hospodářské výsledky za 2Q2016 vs. odhady J&T Banky

"Celkově jsou výsledky za druhé čtvrtletí kvůli pomalejšímu nájezdu výroby v nových uhelných elektrárnách a vyšším fixním nákladům pod našimi odhady i pod konsenzem. Výsledky tentokrát nebyly tak výrazně jako v prvním čtvrtletí podpořeny segmenty distribuce a prodeje. Snížený výhled zisku EBITDA je mírně negativním překvapením, přestože riziko plynoucí z dalších odstávek v jaderných elektrárnách existovalo. Na druhou stranu výhled dividend se díky potvrzenému výhledu upraveného zisku nezměnil. Čekáme mírně negativní reakci trhu," doplnil Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

ČEZ - reportované hospodářské výsledky za 2Q2016 vs. odhady Erste

Za první čtvrtletí ČEZ vykázal provozní zisk EBITDA 20,01 miliardy Kč a čistý zisk 9,96 miliardy Kč, což bylo výrazně nad odhady analytiků. Čistý zisk firmě v prvním kvartálu meziročně vyskočil o 31,6 % neboli 2,4 miliardy Kč a provozní zisk EBITDA se zvýšil proti stejnému období v loňském roce o 4,6 % neboli 0,9 miliardy Kč. Růstu obou ukazatelů se společnosti podařilo dosáhnout navzdory dalšímu poklesu velkoobchodních cen elektřiny. Nad rámec růstu zisku EBITDA působil pozitivně vývoj kurzů měn. Posílení turecké liry vůči americkému dolaru vylepšilo hospodaření skupiny meziročně o 1,3 miliardy Kč.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 % akcií.

Zdroj: ČEZ, ČTK

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
před hodinou

Walt Disney propustí 32 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí celkem asi 32 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích, na které...
Walt Disney
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly
před hodinou

Asijské akcie ve čtvrtek převážně rostly

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo převážně v plusu. Pod nulou uzavřela jen burza...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování
09:30

"Zelené" dluhopisy jako cesta k odpovědnému investování

Investovat odpovědně. Tak káže nový trend, který se firmám navíc vyplácí. Takzvaně "zelené" dluhopisy mají nízkou...
Ekologie a životní prostředí Firemní dluhopisy Dluhopisový trh
ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur
09:19

ČEZ za prodej aktiv v Rumunsku získal téměř miliardu eur

Ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro ČT ve středu večer uvedl, že ČEZ za prodej aktiv v...
ČEZ Energetika Rumunsko
Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá
09:11

Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dále klesá

Spotřebitelská důvěra v Německu se dále zhoršuje. Rozsáhlá uzávěra zavedená proti šíření nákazy koronavirem má totiž...
Německo Spotřebitelská důvěra
Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn
08:30

Zemřel bývalý šéf Světové banky James Wolfensohn

Ve věku 86 let zemřel ve středu bývalý investiční bankéř a šéf Světové banky James Wolfensohn. V jejím čele stál od...
Banky Management
VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně…
VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně…
08:10

VIG za prvních devět měsíců roku vydělala 175 milionů eur, meziročně asi o 23 % méně

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group spadl za prvních devět měsíců roku zisk před zdaněním o 29,2 %...
Evropské akcie Akcie ČR Vienna Insurance Group (VIG)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, o kolik procent se letos propadne světová ekonomika a v čem budou...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, index Dow sestoupil z rekordu

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně. Indexy Dow a S&P 500 sestoupily z rekordních maxim. Index...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej…
včera v 21:50

Americká vláda poskytla čínské firmě ByteDance další čas na prodej aktivit TikToku v USA

Americká vláda poskytla čínské společnosti ByteDance dalších sedm dnů na prodej aktivit její aplikace pro sdílení...
Sociální sítě Internet Čína
Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách…
včera v 21:17

Činitelé Fedu na posledním zasedání diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů

Představitelé americké centrální banky na svém posledním zasedání diskutovali o možnostech, jak upravit program...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů
včera v 21:09

OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů

Izraelská blokáda připravila ekonomiku palestinského Pásma Gazy od roku 2007 o 16,7 miliardy dolarů. Zbídačila dva...
Blízký a Střední východ Izrael
Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč
včera v 19:19

Babiš: Schodek letošního rozpočtu je aktuálně 305 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu ČR nyní činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se...
Rozpočet Česká republika
Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži
včera v 18:37

Reuters: EU chystá kroky proti zahraniční průmyslové špionáži

Evropská komise plánuje tvrdší opatření k ochraně duševního vlastnictví evropských firem, a to mimo jiné před...
Evropa Průmysl
Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc
včera v 18:35

Británie kvůli koronaviru sníží rozpočet na rozvojovou pomoc

Kvůli dopadům epidemie covidu-19 sníží Británie rozpočet na mezinárodní rozvojovou pomoc. Místo dosavadních 0,7 %...
Spojené království Koronavirus
NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média
včera v 18:29

NYT: Zásah Facebooku po volbách v USA zviditelnil tradiční média

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg po amerických prezidentských volbách kvůli lavině dezinformací povolil zásah...
Média Spojené státy americké (USA) Facebook
Evropské akcie skončily ve středu smíšeně
Evropské akcie skončily ve středu smíšeně
včera v 18:00

Evropské akcie skončily ve středu smíšeně

Akcie na západoevropských trzích ve středu po špatném začátku sice doháněly denní ztráty, nakonec ale s výjimkou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla chce v Číně vyrábět nabíječky pro elektromobily
včera v 17:24

Tesla chce v Číně vyrábět nabíječky pro elektromobily

Americká automobilka Tesla hodlá napřesrok zahájit výrobu nabíječek pro elektromobily v Číně. Vyplývá to podle...
Tesla Čína Auta