Americké akcie v pátek po horších datech z trhu práce posílily a uzavřely týden v černých číslech
|

Americké akcie v pátek po horších datech z trhu práce posílily a uzavřely týden v černých číslech

Americké akcie v pátek mírně stouply. Překvapivě slabé údaje z trhu práce ve Spojených státech naznačily, že by americká centrální banka nemusela spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. K růstu akciového trhu velkou měrou přispěly energetické společnosti, které těžily z vyšších cen ropy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v pátek připsal 0,39 % a uzavřel na 18 491,96 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,42 % na 2 179,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,43 % na 5 249,90 bodu. Posílily akcie ve všech deseti hlavních odvětvích v čele se sektory energetiky, síťových společností a základních materiálů, jen mírně v plusu zakončily páteční seanci akcie z odvětví cyklického spotřebního zboží nebo technologií. Index volatility spadl v pátek o 11,13 % na 11,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o více než tři bazické body na 1,6024 %.

S&P 500 (2. září 2016)

Americké ministerstvo práce oznámilo, že tamní ekonomika v srpnu vytvořila zhruba 151 000 pracovních míst. Analytici předpokládali, že vznikne ještě asi o 30 000 míst více. Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer minulý týden upozornil, že zpráva o srpnovém vývoji trhu práce bude důležitým faktorem při rozhodování o zvýšení úroků.

Podle údajů ze služby CME FedWatch obchodníci snížili pravděpodobnost zářijového zvýšení úrokových sazeb v USA na 21 % ze čtvrtečních 24 %. Pravděpodobnost prosincového zvýšení naopak podle CME FedWatch stoupla na 55,2 % z 53,6 %.

Nižší úrokové sazby obvykle tlačí akciový trh vzhůru, protože zajišťují firmám levnější půjčky a zároveň zvyšují atraktivitu akcií ve srovnání s jinými investicemi, například s dluhopisy.

Za celý týden Dow vzrostl o 0,5 procenta, S&P 500 si připsal rovněž 0,5 % a Nasdaq stoupl o 0,6 %.

S&P 500 (týden do 2. září 2016)

Na devizovém trhu dolar v reakci na údaje o trhu práce nejprve oslabil, později však ztráty smazal a zamířil vzhůru. Investoři totiž dospěli k závěru, že je stále pravděpodobné, že Fed přikročí ke zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce. Zvýšení úroků v USA by podpořilo atraktivitu americké měny.

"Údaje o počtu pracovních míst nejsou až tak slabé, aby bylo nutné měnit názor na další postup Fedu," řekl agentuře Reuters analytik z Brown Brothers Harriman Marc Chandler.

V závěru obchodování v New Yorku vykazoval dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, nárůst o 0,2 % na 95,667 bodu. Během dne přitom sestoupil až na 95,189 bodu, nejníže od minulého pátku. Euro vůči dolaru odepisovalo zhruba 0,4 % na 1,1157 USD.

Světové ceny ropy v pátek výrazně rostly, převážně v reakci na překvapivě slabá čísla o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Kvůli nim klesala hodnota dolaru, což se odráží mimo jiné v růstu cen komodit. Cenám ropy ale částečně pomohl k růstu i komentář ruského prezidenta Vladimira Putina k dohodě o možném zmrazení těžby.

Slabší dolar zlevňuje ropu pro držitele jiných měn. Jejich zájem o ropu se tak obvykle zvýší, což tlačí cenu vzhůru.

Putin agentuře Bloomberg řekl, že doufá v dohodu předních světových těžařů na zmrazení produkce ropy. Správné by podle něj také bylo, kdyby se do dohody podařilo zapojit rovněž Írán, avšak s ohledem na to, že jeho těžba je ještě ovlivněna mnohaletými sankcemi.

Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by měli jednat o možnosti zmrazení těžby na neoficiální schůzce na energetické konferenci koncem září v Alžírsku.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Broadcom — výrobce čipů vydělal v 2Q 2,89 dolaru upraveného zisku na akcii, což je o 12 centů více, než trh očekával. Také tržby překonaly odhady; firma také navýšila svůj odhad hospodaření za současný kvartál. Firma to oznámila ve čtvrtek po uzavření trhu.
  • Gap — výrobce módního oblečení oznámil tříprocentní pokles objemu prodejů v obchodech otevřených alespoň rok; analytici očekávali pokles pouze o 1,9 procenta. Prodeje značky Banana Republic se propadly dokonce o 10 procent.

Hlavní události na amerických trzích za uplynulý týden

Výsledková sezóna

Campbell Soup — potravinový výrobce vykázal čtvrtletní zisk 46 centů na akcii, o čtyři centy pod odhady. Firma také snížila odhad celoročního zisku na 3,00-3,09 USD za akcii; předchozí odhad byl 3,14 USD na akcii.

Joy Global — výrobce těžařského vybavení vydělal v posledním čtvrtletí 10 centů upraveného zisku na akcii, o dva centy méně, než se očekávalo. Také tržby byly nižší než odhady a firma uvedla, že podmínky na trhu jsou "stále nesmírně složité".

Shoe Carnival — výrobce obuvi vydělal 22 centů na akcii, když se očekával zisk o pět centů vyšší. Nižší než odhady byly i celkové tržby a prodeje v obchodech otevřených alespoň rok.

Smith & Wesson - výrobce zbraní oznámil zisk na akcii 0,57 USD, očištěný pak 0,62 USD. Analytici čekali jen 0,53 USD. Tržby firmy se vyšplhaly na 207 milionů USD, trh počítal jen se 196,7 milionu USD. A firma si věří, v aktuálním kvartálu vyhlíží tržby 220-230 milionů USD, trh počítal jen se zhruba 168 miliony. Akcie ve čtvrteční poobchodní fázi ale i tak byly lehce pod nulou.

Lululemon Athletica - kanadský výrobce oblečení na jógu zklamal trhy svým výhledem na třetí kvartál (tržby 53-545 milionů USD vs. trhem odhadovaných 542 milionů USD, zisk na akcii 0,42-0,44 USD vs. 0,44 USD). Za druhý kvartál firma oznámila výsledky v souladu s odhady trhu (zisk na akcii 0,38 USD a tržby 515 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -8,5 %.

Výsledky G-III Apparel Group ve 2Q: Ztráta na akcii 0,03 USD (odhad: +0,17 USD, loni: +0,27 USD), tržby 442,3 milionu USD (odhad: 485 milionu USD, loni: 473,9 milionu USD).

Výsledky Abercrombie & Fitch ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,25 USD (odhad: -0,20 USD), čisté tržby 783,2 milionu USD (odhad: 782,7 milionu USD, loni: 817,8 milionu USD).

Výsledky DSW ve 2Q: Zisk na akcii 0,30 USD (odhad: 0,30 USD, loni: 0,42 USD), tržby 659 milionů USD (odhad: 658,7 milionu USD).

Výsledky H&R Block ve 2Q: Očištěná ztráta na akcii 0,55 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 125,2 milionu USD (odhad: 130,7 milionu USD). Akcie v úterním after-marketu -5,5 %.

Výsledky Salesforce.com: Zisk na akcii 0,33 USD, upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 2,04 miliardy USD (odhad: 2,02 miliardy USD). Kvůli horšímu než očekávanému výhledu na probíhající kvartál a na celý fiskální rok ale akcie ve středečním after-marketu ztrácely přes 5 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
Co musíte ráno vědět (24. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a...
Musíte vědět
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o…
včera v 22:00

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí
včera v 21:26

WSJ: Biden hodlá jmenovat Janet Yellenovou ministryní financí

Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí...
Joe Biden Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
včera v 20:30

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
včera v 18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
včera v 18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
včera v 17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
včera v 17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
včera v 16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
včera v 16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
včera v 16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
včera v 15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
včera v 15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
včera v 14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
včera v 13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
včera v 13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
včera v 12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize