Americké akcie pátek zakončily na nových maximech, index Dow v závěru týdne poprvé překonal 28 000 bodů

Americké akcie uzavřely páteční obchodování na nových maximech, index Dow poprvé v historii překonal hranici 28 000 bodů. Akciový trh těžil z optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Náladu investorů podpořil rovněž příznivý výhled dodavatele zařízení pro výrobu čipů Applied Materials.
Index Dow si v pátek připsal 0,8 % na nové zavírací maximum 28 004,89 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,77 % na nové zavírací maximum 3 120,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,73 % na nové zavírací maximum 8 540,83 bodu. Pro všechny tři indexy závěrečné hodnoty představují i nová absolutní maxima.
Index volatility VIX se v závěru týdne snížil o 7,66 % na 12,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 1,83 %.
Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow ve čtvrtek večer řekl, že USA a Čína se přibližují k obchodní dohodě. Rozhovory mezi Pekingem a Washingtonem označil za velmi konstruktivní. "Dnešek byl rozhodně o optimismu kolem obchodu," řekl k vývoji na akciovém trhu v závěru týdne analytik Jason Pride ze společnosti Glenmede.
Americké akcie v poslední době těží ze snižování úrokových sazeb ve Spojených státech, překvapivě příznivých firemních výsledků za třetí čtvrtletí a pokračování růstu americké ekonomiky. K pátečnímu růstu trhu přispěly rovněž údaje o říjnovém oživení maloobchodních tržeb v USA.
Akcie společnosti Applied Materials v pátek posílily o 8,95 %, protože čtvrtletní tržby i výhled podniku překonaly očekávání analytiků. Výrazný nárůst zaznamenaly také akcie firem působících v sektoru zdravotní péče, například zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+5,30 %) nebo výrobce léků Pfizer (+2,00 %).
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 1,17 %, S&P 500 se zvýšil o 0,89 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,77 %.
Dolar v pátek kvůli růstu cen akcií oslabil
Na devizovém trhu v pátek americký dolar oslaboval, optimismus ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou totiž podpořil zájem o rizikovější aktiva. Euro si kolem 22.00 SEČ k dolaru připisovalo zhruba 0,3 % na 1,1052 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson za její podíl na takzvané opioidové krizi. Firma podle konečného verdiktu musí zaplatit jen 465 milionů dolarů místo původně vyměřených 572 milionů dolarů.
- Společnost Amazon napadne u soudu rozhodnutí Pentagonu, který se rozhodl desetiletou zakázku na cloudové služby za deset miliard dolarů přidělit Microsoftu. Amazon už tyto služby poskytuje americké Ústřední zpravodajské službě (CIA), považuje se za povolanějšího dodavatele a ministerstvo obrany podle něj krok učinilo pod politickým tlakem. Informoval o tom v pátek zpravodajský server BBC. Microsoft se k věci zatím nevyjádřil.
- Americký prezident Donald Trump se obrátil na nejvyšší soud USA, aby zabránil vydání svých daňových záznamů. Trumpův právní zástupce Jay Sekulow podle listu The New York Times argumentuje tím, že odvolací soud se dopustil zásadního právního pochybení, když umožnil účetní firmě daňová přiznání poskytnout.
- Američtí maloobchodníci utržili v říjnu o 0,3 % více než v září (září: -0,3 %). Meziročně jejich tržby vzrostly o 3,1 % (září: +4,1 %). Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců zvýšily o 0,2 % po předchozím poklesu o 0,1 % (odhad: +0,4 %).
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v listopadu poklesl na čtyři body (říjen: 5 bodů, odhad: 2 body).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu snížila o 0,8 % po zářijovém poklesu o 0,3 %. Oznámil to v pátek americký Fed. Slabší výkon vykázal jak zpracovatelský sektor, tak těžba a veřejné služby. Údaj za uplynulý měsíc tak představuje neprudší propad od května 2018.
- Objem skladových zásob amerických firem zůstal v září stejný jako v srpnu. Po srpnovém poklesu o 0,1 % (revidováno z původně odhadované nuly) očekával trh nárůst také ve výši 0,1 %.
Výsledková sezóna
- Výsledky J.C. Penney ve 3Q: Upravená čistá ztráta na akcii 0,30 USD (odhad: -0,56 USD), tržby 2,50 miliardy USD (loni: 2,73 miliardy USD, odhad: 2,51 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký výrobce letecké techniky Boeing předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu. Oznámila to samotná firma. Dodala, že již v prosinci by mohla obnovit dodávky těchto letadel zákazníkům. Provoz letadel 737 MAX byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.
- V nadcházejících 12 měsících plánuje akvizici více než polovina světových firem. Hlavním motorem fúzí a akvizic je zájem o nové technologie a talenty. Nejatraktivnějšími investičními destinacemi jsou USA a Velká Británie. Příchod recese se v dohledné době neočekává, vyplývá z Barometru investiční důvěry poradenské firmy EY.
- Morgan Stanley snížila doporučení na akcie Qualcomm na "equal weight" z "overweight".
- Jefferies zvýšila cílovou cenu akcií Tesla na 400 ze 300 USD.
- Americký prezident Donald Trump v úterý opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku také uvedl, že Spojené státy jsou blízko k podpisu první fáze obchodní dohody s Čínou. O vývoji obchodních rozhovorů mezi Washingtonem a Pekingem však neposkytl žádné podrobnější informace.
- Spuštění nové streamovací televizní služby americké mediální a filmové společnosti Walt Disney provázely stížnosti uživatelů na problémy s připojením. Podle firmy zájem o službu s názvem Disney+ výrazně překonal očekávání. Akcie podniku si během dne připisovaly zhruba procento, zatímco akcie konkurenční služby Netflix zhruba procento ztrácely.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.
- NFIB index optimismu malých firem v říjnu stoupl na 102,4 bodu (odhad: 103,5 bodu, září: 101,8 bodu).
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie CSX Corporation na "hold" z "buy".
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Xerox na "neutral" z "underweight".
- Americká centrální banka prozatím nevidí potřebu dalšího snižování úrokových sazeb. Uvedl to ve středu šéf banky Jerome Powell před společným hospodářským výborem Kongresu. Dodal, že Fed očekává v USA pokračování hospodářské expanze, ačkoli největší světová ekonomika nadále čelí rizikům souvisejícím s pomalejším hospodářským růstem v zahraničí a s napětím v mezinárodních obchodních vztazích.
- Internetový gigant Google ze skupiny Alphabet plánuje v příštím roce začít nabízet osobní běžné účty ve spolupráci s bankou Citigroup a malou družstevní záložnou na Standfordské univerzitě. Podle zprávy listu The Wall Street Journal má projekt předběžný název Cache. Google by se tak stal další velkou firmou ze Silicon Valley, která by vstoupila do oblasti osobních financí.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o 0,4 procenta, více než se čekalo. Domácnosti zaplatily více za energii, zdravotní péči, potraviny a škálu dalšího zboží. Růst cen byl nejvyšší od března, v září se ceny nezměnily. Údaje, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo práce, podporují očekávání, že americká centrální banka nebude v nejbližší době dále snižovat úroky.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 8. listopadu po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 9,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Americká společnost Motorola, kterou vlastní čínský gigant Lenovo, chystá návrat ke svému sklápěcímu telefonu Razr, takzvanému véčku, tentokrát ale s ohebným displejem. Jeho úhlopříčka bude 6,2 palce, tedy bezmála 16 centimetrů. Další, menší displej na notifikace bude na vnějším plášti přístroje. Na americký trh bude novinka uvedena 26. prosince za 1500 dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.
- Společnost American Outdoor Brands Corp. se rozdělí ve dvě veřejně obchodované společnosti.Od výroby zboží pro venkovní použití a příslušenství pro zbraně oddělí výrobu samotných střelných zbraní značky Smith & Wesson. Výrobci zbraní v USA se ocitli pod tlakem, neboť obchodníci omezují prodej střelných zbraní po incidentech se střelbou ve školách i jinde, které kvůli rostoucímu počtu obětí vyvolaly celonárodní debatu o kontrole zbraní, napsala agentura Reuters.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 9. listopadu 225 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to vzestup ze 211 tisíc z předcházejícího týdne. Trh očekával mírnější vzestup na 215 tisíc žádostí.
- Index cen výrobců se v USA v říjnu meziročně zvýšil o 1,1 %, čekal se nárůst o 0,9 % po 1,4% zvýšení v září. Meziměsíčně index cen výrobců vzrostl o 0,4 % (odhad: +0,3 %, září: -0,3 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky D.R. Horton ve 4QFY2019: Zisk na akcii 1,35 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 5,04 miliardy USD (odhad: 4,83 miliardy USD).
- Výsledky Rockwell Automation ve 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 2,01 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 1,73 miliardy USD (odhad: 1,648 miliardy USD).
- Výsledky Tyson Foods ve 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,3 USD), tržby 10,88 miliardy USD (odhad: 11 miliard USD).
- Výsledky CBS ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,95 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 3,3 miliardy USD (odhad: 3,36 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems v 1QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 13,16 miliardy USD (odhad: 13,09 miliardy USD).
- Výsledky NetApp ve 2QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,09 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 1,37 miliardy USD (odhad: 1,38 miliardy USD).
- Americké společnosti Walmart klesl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 5,4 procenta na 4,7 miliardy dolarů, zejména kvůli investicím do internetového obchodování. Tržby ale největší maloobchodní řetězec světa zvýšil víc, než se čekalo, a zlepšil i výhled na celý rok.
- Výsledky Viacom ve 4QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 0,79 USD (loni: 0,99 USD, odhad: 0,76 USD), tržby 3,43 miliardy USD (loni: 3,49 miliardy USD, odhad: 3,42 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,78 USD (odhad: 1,58 USD), tržby 3,01 miliardy USD (odhad: 2,92 miliardy USD).
- Výsledky Applied Materials ve 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 3,75 miliardy USD (odhad: 3,68 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
