Americké akcie zakončily úterní seanci smíšeně, index Dow přerušil růstovou sérii

Hlavní akciové indexy v USA zakončily úterní obchodování poblíž nuly. Po silném pondělním růstu si investoři vybrali lehčí oddechový čas, index Dow poslaly do mírné ztráty mimo jiné horší hospodářské výsledky společnosti Walgreens Boots Alliance. Mimořádně silný den mají za sebou kryptoměny v čele s bitcoinem.
Index Dow odepsal 0,30 % na 26 179,13 bodu, index S&P 500 zakončil prakticky beze změny (+0,05 bodu) na 2 867,24 bodu a technologický index Nasdaq Composite posílil o 0,25 % na 7 848,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,30 % na 13,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA sestoupil o tři bazické body na 2,47 %.
Bitcoin v úvodu dne přidával přes 20 %, nakonec posílil o zhruba 14 %. Podle analytiků byla podstatná zdolaná hladina 4 200 USD, nad kterou došlo k nuceným nákupům u obchodníků se stop-lossy na této hladině. Podle některých komentářů mohlo mít vliv i zveřejnění aprílových zpráv o schválení bitcoinového ETF americkým regulátorem.
Investoři v úterý reagovali na ekonomické statistiky, jimž se nepodařilo rozptýlit obavy ze zpomalení růstu hospodářství. V USA v únoru nečekaně poklesl počet nových objednávek tam vytvářeného klíčového kapitálového zboží, tedy bez zahrnutí vojenské techniky a letadel. Dodávky ale podle agentury Reuters zůstaly beze změny a údaje za leden byly mírně revidovány výše.
Výrazně ztrácely akcie společnosti Walgreens Boots Alliance (-12,81 %). Firma snížila odhad zisku na letošní rok a vykázaný čtvrtletní zisk zaostal za očekáváními analytiků. Společně s lékárenskou firmou ztrácely také akcie ve farmaceutickém odvětví.
Silnější vyšly z úterní seance akcie leteckých společností. Ty těžily ze zveřejněného odhadu výsledků aerolinek Delta Air Lines (+6,04 %) za první čtvrtletí, jenž předpoklady naopak překonal.
Akcie společnosti Dow (+5,14 %), jež po odloučení od zbytku firmy v indexu Dow Jones Industrial Average nahradily DowDuPont (-32,95 %), i díky řadě čerstvých nákupních doporučení výrazně posílily.
Březnové údaje z eurozóny prokázaly, že tamější továrny za sebou mají nejhorší měsíc za téměř šest let. Tento údaj převážil nejednoznačné americké statistiky a oslabil euro vůči dolaru. Krátce po 22.00 SELČ euro na dolar ztrácelo asi 1,1 % na 1,1201 USD.
Oznámení britské premiérky Theresy Mayové, která řekla, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad termínu brexitu, posílilo libru. K dolaru tak britská měna ve stejnou dobu přidávala zhruba 0,2 % na 1,3132 USD. Euro na libru ztrácelo 0,3 % na 0,8530 eura za libru. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, přidával 0,1 % na 97,33 bodu.
Ceny ropy se během obchodování vyšplhaly na nová letošní maxima. Podpořily je mimo jiné vyhlídky na další americké sankce vůči Íránu. Cena severomořské ropy Brent vystoupila až na 69,50 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od poloviny listopadu.
Nejmenovaný vysoký představitel administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa podle agentury Reuters v pondělí uvedl, že USA uvažují o uvalení dalších sankcí na Írán. K růstu cen ropy přispěla rovněž zpráva o opětovném přerušení provozu klíčového ropného terminálu ve Venezuele, která je rovněž terčem amerických sankcí.
"Hladina 70 USD za barel je na dosah," uvedl analytik Norbert Rücker ze švýcarské banky Julius Bär. Označil nicméně za nepravděpodobné, že by se cena ropy trvale usadila nad touto hranicí.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americká společnost Apple (v úterý +1,45 %) zahájila produkci chytrého telefonu iPhone 7 v Indii, kde až dosud vyráběla pouze levnější modely SE a 6S. Od počátku března je vyrábí tchajwanská firma Wistron ve svém závodě v Béngalúru.
- Facebook (v úterý +3,26 %) uvažuje o vytvoření speciálního produktu v rámci své sociální sítě, který by uživatelům zprostředkoval "vysoce kvalitní zpravodajství". Za materiály by mohla technologická společnost přímo platit vydavatelům, zatímco pro spotřebitele by služba byla bezplatná. Šéf kalifornské společnosti Mark Zuckerberg to řekl v rozhovoru s ředitelem vydavatelství Axel Springer Mathiasem Döpfnerem.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru klesl. Meziměsíční pokles činil 1,6 % po růstu o 0,1 % v lednu. Analytici očekávali snížení o 0,7 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky zvýšily o 0,1 % (odhad: +0,3 %, leden: -0,1 %). Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- USA: ISM index aktivity pro oblast New Yorku se v březnu zvýšil na 66,9 bodu z 61,1 bodu v únoru (odhad: 56 bodů).
- Credit Suisse snížila doporučení na akcie Alcoa (v úterý -3,12 %) na "neutral" z "outperform".
Výsledková sezóna
- Výsledky Walgreens Boots Alliance (v úterý -12,81 %) ve 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,64 USD (odhad: 1,72 USD), tržby 34,53 miliardy USD (odhad: 34,58 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK