Americké akcie uzavřely středeční seanci smíšeně, Dow ale vylepšil historický rekord
|

Americké akcie uzavřely středeční seanci smíšeně, Dow ale vylepšil historický rekord

Akciové indexy v USA byly v polovině týdne podporovány silnějším než očekávaným růstem ekonomiky. V mimořádně divoké jízdě pokračoval bitcoin.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Hlavní americké akciové indexy uzavřely obchodování smíšeně. Investoři totiž přesunovali peníze z technologických společností do bank a dalších podniků, které by mohly těžit ze zlepšujících se ekonomických podmínek. Index technologického trhu utrpěl nejvýraznější jednodenní pokles za více než tři měsíce. Dow nakonec ve středu přidal 0,44 % na 23 940,68 bodu, S&P 500 odepsal kosmetických 0,04 % na 2 626,07 bodu a Nasdaq Composite klesl o 1,27 %. Ztrácela odvětví jako technologie (výrazně, v čele s největšími společnostmi na burze) a energetika, v plusu byly naopak banky nebo průmyslové tituly. Index volatility VIX vzrostl o 6,68 % na 10,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů stoupl o bezmála šest bazických bodů na 2,3846 %.

Dolů zamířily například akcie technologických firem Amazon (-2,71 %), Apple (-2,07 %), Alphabet (-2,44 %) či Facebook (-4,00 %). Výrazně naopak posilovaly akcie bank JPMorgan (+2,34 %) a Wells Fargo (+2,00 %). "Dochází k vybírání zisků u technologických titulů a k jejich přesunu do oblastí, které budou těžit z nižších daní, menší regulace či vyšších úroků," uvedl analytik Michael Arone ze State Street Global Advisors.

Dolar vůči euru mírně oslaboval navzdory příznivým údajům o vývoji ekonomiky Spojených států. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí zrychlil na 3,3 % z 3,1 % ve druhém kvartálu. Dosáhl tak nejprudšího tempa za tři roky.

Britská libra se vůči dolaru vyšplhala na dvouměsíční maximum, zejména díky zprávám, že britští a unijní vyjednavači dosáhli rámcové dohody ohledně účtu za odchod Británie z Evropské unie.

Cena digitální měny bitcoin na platformě BitStamp se po výstupu na rekordních 11 395 USD vrátila pod 10 000 USD. Hodnota bitcoinu nicméně zůstává na zhruba desetinásobku ve srovnání ze začátkem letošního roku. Cena bitcoinu na velkých burzách poprvé překročila 10 000 dolarů a krátce nato se dostala až nad 11 000 USD. Poté však zamířila dolů a kolem 22:15 SEČ se bitcoin na platformě BitStamp prodával za zhruba 9 700 USD.

Skeptici upozorňují, že růst hodnoty bitcoinu představuje klasickou spekulativní bublinu, která nemá žádnou souvislost s reálnou aktivitou na finančním trhu nebo s ekonomikou. Velkým kritikem je šéf americké investiční banky JPMorgan Jamie Dimon, který bitcoin označil za podvod.

Americký burzovní operátor Nasdaq nicméně podle informovaného zdroje agentury Reuters hodlá v příštím roce zahájit obchodování s termínovými kontrakty na bitcoin. Podobné plány již dříve oznámily CME Group a CBOE Holdings.

"Růst hodnoty je pokračováním dlouhodobého trendu, který táhne spekulativní aktivita v Japonsku a také institucionální investoři, kteří vstoupili na trh kryptoměn," uvedl marketingový ředitel hongkongské burzy Gatecoin Thomas Glucksmann. Sol Lederer z americké technologické společnosti LOOMIA ale dodává, že budoucnost bitcoinu je stále nejistá. Bitcoin podle něj již léta čelí vážnému problému v podobě technologických inovací a silné konkurenci novějších, sofistikovanějších blockchainů, což jsou decentralizované databáze, které se používají u kryptoměn jako účetní kniha.

Dostupné údaje podle agentury Reuters naznačují, že valná většina lidí nenakupuje bitcoiny, aby je použila jako prostředek směny, ale spekuluje na růst jejich hodnoty. "To, co se nyní děje, nemá nic společného s funkčností bitcoinu jakožto měny," řekl expert na kryptoměny Garrick Hileman z Cambridgeské univerzity. "Je to z velké části bublina, která se v okamžiku sama výrazně zkoriguje. Lidé by měli být velice opatrní."

V některých zemích má bitcoin ještě vyšší hodnotu. Například v Zimbabwe se v pondělí obchodoval za 17 875 USD a na burzách v Jižní Koreji byl už na začátku tohoto týdne blízko 11 000 USD i výše. Na bithumb je cena blízko 12 000 USD a tuto hodnotu již bitcoin překonal na platformách Coinone a Korbit.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. Poslední bitcoiny se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Ceny ropy ve středu odpoledne zastavily růst a začaly klesat. Přechodnou podporu, kterou představovala zpráva o doporučení prodloužit dohodu o snížení těžby, zastínila statistika o nečekaném nárůstu zásob ropných produktů v USA.

Do Vídně se sjíždějí ministři členských zemí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších významných těžebních zemí. Ve čtvrtek tam budou jednat o prodloužení dohody, která do konce března snižuje produkci ropy o 1,8 milionu barelů denně. Analytici očekávají, že dohoda bude prodloužena, ministerský výbor ji podle kuvajtského ministra navrhuje prodloužit o devět měsíců, tedy do konce příštího roku.

Podle úterní zprávy amerického institutu API se zásoby ropy minulý týden překvapivě zvýšily o 1,8 milionu barelů. Analytici naopak očekávali pokles, a to o 2,3 milionu barelů. Ze středeční zprávy vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) vyplývá, že v minulém týdnu se zásoby ropy o 3,4 milionu barelů snížily. Naopak se zvýšily u benzínu a některých dalších ropných produktů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,3 % z 3,1 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to středeční zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici počítali s růstem o 3,2 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve třetím čtvrtletí stouply o 1,4 % po 0,9% zvýšení v předchozím období (odhad: 1,4 %).
  • Americká ekonomika pokračovala i v posledních týdnech v mírném růstu napříč regiony. V pravidelné situační zprávě o stavu hospodářství zvané Béžová kniha to uvedl Fed. Centrální banka USA přitom vnímá sílící inflační tlaky.
  • Americká centrální banka uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny. Ve středu to podle severu CNBC uvedl prezident Federální rezervní banky v New Yorku William Dudley. Jeho prohlášení přichází v době pokračujícího růstu hodnoty kybernetické měny bitcoin.
  • Spojené státy zahájily další vyšetřování obchodních praktik Číny. Tentokrát se zaměřily na hliníkárenský průmysl a zkoumají, zda plechy z hliníkových slitin nejsou prodávány za nelegálně nízkou cenu. Spojené státy nazvaly toto vyšetřování historickým. Je to první vyšetřování za zhruba tři desetiletí, které zahájila sama vláda. Obvykle je vyšetřování zahájeno po stížnosti některé z amerických společností.
  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 24. listopadu po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu meziměsíčně stouply o 3,5 % (odhad: +1 %, září: -0,4 %) a meziročně vzrostly o 1,2 % (září: -5,7 %).
  • Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 3,429 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 2,301 milionu barelů po poklesu o 1,855 milionu barelů v předchozím týdnu.
  • RBC Capital zvýšila doporučení na akcie Wal-Mart Stores (ve středu +0,80 %) na "sector perform" z "underperform", jejich cílová cena byla zvýšena na 96 z 92 USD.
  • Společnost Amazon (ve středu -2,71 %) uvedla, že takzvané Cyber Monday bylo jejím nejlepším prodejním dnem v historii. I tak ale akcie ztrácely společně s dalšími velkými jmény v technologickém odvětví.

Výsledková sezóna

  • Výsledky Tiffany & Co. (ve středu -1,59 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,8 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 976,2 milionu USD (odhad: 958,3 milionu USD).
Zdroj: ČTK, CNBC
Pražská burza začala týden v zeleném
před hodinou

Pražská burza začala týden v zeleném

Pražská burza v pondělí posílila, index PX přidal přes půl procenta (+0,57 %) na 882 bodů. Dařilo se většině titulů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v Evropě
Koruna zůstane volatilní
15:29

Koruna zůstane volatilní

Analytici Erste Group očekávají, že česká koruna se bude i v následujících týdnech vyznačovat větší volatilitou než...
Česká koruna Volatilita
DPA: Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci
14:20

DPA: Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na...
Německo Deutsche Lufthansa Koronavirus
Rusko zavádí dočasný zákaz ropných produktů
13:04

Rusko zavádí dočasný zákaz ropných produktů

Rusko se rozhodlo zavést dočasný zákaz dovozu ropných produktů do země, který by měl trvat do konce března. Zákaz...
Rusko Ropa
VW musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem
VW musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem
11:52

VW musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem

Německý koncern Volkswagen musí zákazníkům, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi, vyplatit za jejich vůz...
Auta Volkswagen Podvod
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se mírně zlepšila
11:04

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se mírně zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v květnu mírně zlepšila, a zastavila tak propad z předchozích dvou měsíců. V...
Německo Index Ifo Koronavirus
BBC: Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber
10:19

BBC: Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber

Britská automobilka Jaguar Land Rover kvůli dopadům koronaviru jedná s vládou o finanční pomoci za více než jednu...
Auta Spojené království Koronavirus
Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu po předchozím propadu mírně zvedla
09:50

Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu po předchozím propadu mírně zvedla

Důvěra v ekonomiku se v květnu po dosud největším propadu v předchozím měsíci zvýšila o 0,3 bodu na 75,1 bodu, dál...
Česká republika Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000
09:34

Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to bylo 28. května. Důvodem...
Česká republika Daně Koronavirus
EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik
EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik
09:05

EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik

Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím sedmiletým rozpočtem...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi
Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi
08:45

Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 %, nejvíce...
Německo HDP Recese
Co musíte ráno vědět (25. května)
Co musíte ráno vědět (25. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak se v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, která známá firma stihla o víkendu vyhlásit bankrot...
Musíte vědět
Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i…
včera v 14:53

Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i relokalizací

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou...
Francie Koronavirus Podpora ekonomiky
Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem
včera v 12:23

Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem
včera v 10:24

Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem

Zakázku na další rozšíření Letiště Praha v areálu Jih, které se někdy také nazývá stará Ruzyně, vyhrálo sdružení...
Česká republika Doprava Stavebnictví
V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku
včera v 09:33

V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku

Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po dvouapůlměsíční...
Česká republika Česká ekonomika Turismus a cestovní ruch
Expertní tržní výhled: Valuace některých akcií nabádají k opatrnosti,…
Expertní tržní výhled: Valuace některých akcií nabádají k opatrnosti,…
23. 5. 2020 21:00

Expertní tržní výhled: Valuace některých akcií nabádají k opatrnosti, ceny nahoru žene z velké míry Fed

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla
23. 5. 2020 16:34

Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla

Několik stovek podnikatelů a rolníků se v centru Varšavy pokusilo protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od...
Polsko Koronavirus