Americké akcie v pátek uzavřely obchodování smíšeně, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy výrazně stouply

Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně kvůli nejednoznačným zprávám o ekonomice a nejistotě ohledně vývoje obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Za celý týden si však všechny tři hlavní indexy připsaly výrazné zisky.
Index Dow si v pátek připsal 0,16 % na 26 403,28 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,06 % na 2 926,46 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ale klesl o 0,13 % na 7 962,88 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,15 % na 18,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,50 %.
Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že spotřebitelské výdaje v USA se v červenci zvýšily o 0,6 %. Tempo jejich růstu se tak zdvojnásobilo z 0,3 % v předchozím měsíci. Průzkum Michiganské univerzity ovšem ukázal, že spotřebitelská důvěra v USA v srpnu vykázala nejvýraznější pokles od prosince 2012.
V neděli by měla vstoupit v platnost další část cel, která na sebe v rámci obchodního konfliktu vzájemně uvalily USA a Čína. Obě strany sice tento týden daly najevo ochotu řešit spor jednáním, někteří analytici ovšem nabádají investory k opatrnosti. "Upřímně řečeno, trhy jsou ohledně obchodu příliš optimistické. Doporučil bych lidem trochu opatrnosti," uvedl Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.
Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 3,02 %, S&P 500 se zvýšil o 2,79 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,72 %.
Euro k dolaru sestoupilo pod 1,1 USD
Na devizovém trhu v pátek euro vůči dolaru sestoupilo pod 1,1 USD, a dostalo se tak na nejslabší úroveň od května 2017. Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna pokles o 0,6 % na 1,099 USD.
Nejnovější údaje o ekonomice eurozóny podporují očekávání, že Evropská centrální banka příští měsíc sníží úrokové sazby a možná dokonce oznámí nové nákupy dluhopisů.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v červenci podle očekávání meziročně vzrostly o 1,6 %, což je stejný růst jako v předchozím měsíci. Meziměsíčně se zvýšily o 0,2 % po 0,1% růstu v červnu (odhad: +0,3 %). Osobní příjmy Američanů v červenci stouply o 0,1 % (odhad: +0,3 %, červen: +0,5 %), výdaje vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, červen: +0,3 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu klesl na 89,8 bodu z 98,4 bodu v červenci. Analytici očekávali pokles na 92,1 bodu. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v srpnu stoupl na 50,4 bodu z červencových 44,4 bodu (odhad: 47,5 bodu).
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Abercrombie & Fitch na "hold" ze "sell".
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump doufá, že nebude muset zvažovat zavedení nových cel na německé automobily. Trump to řekl po pondělním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 na jihu Francie. Dodal, že spolu hovořili mimo jiné o obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Evropskou unií.
- Zástupci Francie a Spojených států dosáhli kompromisní dohody ohledně francouzské digitální daně, kvůli které americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cla na dovoz francouzského vína. Agentuře Reuters to v pondělí řekl zdroj blízký jednáním. Francouzská digitální daň je namířena proti internetovým gigantům, jako jsou například americké firmy Google, Amazon či Facebook.
Německý soud v pondělí dočasně pozastavil únorové rozhodnutí kartelového úřadu, podle kterého musí Facebook omezit postupy při sběru dat v Německu. To znamená, že Facebook zatím nemusí realizovat rozhodnutí Spolkového kartelového úřadu, prohlásil soud v Düsseldorfu. Dočasně pozastavení je platné do doby, než soud učiní konečné rozhodnutí o odvolání firmy proti nařízení kartelového úřadu.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červenci vzrostl. Meziměsíční růst činil 2,1 % po zvýšení o 1,8 % v červnu. Analytici očekávali růst o 1,2 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky snížily o 0,4 % (odhad: 0 %, červen: 0,8 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Index aktivity chicagského Fedu v červenci klesl na -0,36 bodu z 0,03 bodu v červnu (odhad: 0,11 bodu).
Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v srpnu stoupl na 2,7 bodu (červenec: -6,3 bodu, odhad: -3 body).
- Evropští regulátoři zkoumají, zda americká internetová společnost Google (v úterý -0,03 %) v rozporu s antimonopolními pravidly nezvýhodňuje svou službu pro hledání práce Google for Jobs. Uvedla to v úterý evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
- Americké ministerstvo spravedlnosti podalo trestní oznámení proti bývalému vysoce postavenému inženýrovi firmy Alphabet Anthonymu Levandowskému. Viní ho, že předtím, než přešel do společnosti Uber Technologies (v úterý -0,60 %), ukradl z Alphabetu technologii pro samořídící auta, napsala agentura Reuters. Právník Levandowského prohlásil, že jeho klient nic neukradl a že se těší na to, že bude moci při řízení prokázat jeho nevinu.
- Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (v úterý +1,44 %) zaplatí za svůj podíl na takzvané opioidové krizi pokutu 572 milionů dolarů. Podle zpravodajského serveru BBC tak rozhodl soud v americkém státě Oklahoma. Podle něj Johnson & Johnson a někteří další výrobci a distributoři přípravků na bolest nepravdivě informovali o návykových rizicích opioidů a zároveň nadhodnocovali jejich výhody. Firma se proti verdiktu chystá odvolat.
- Dceřiná firma ruského státního konglomerátu Rostec podala ve Spojených státech žalobu kvůli porušení kontraktu na 35 letadel Boeing 737 MAX (akcie Boeingu v úterý -1,20 %). Je to první žaloba na amerického výrobce ze strany zákazníka ve spojitosti s bezpečnostními problémy kolem těchto letounů, napsal list Financial Times. Firma ruské agentuře Tass sdělila, že je případně připravena dohodnout se s Boeingem i mimosoudně.
- Výrobce cigaret Philip Morris International (v úterý -7,76 %), který působí rovněž v České republice, jedná o možném spojení s tabákovou společností Altria Group (-3,99 %). Oznámila to v úterý firma Philip Morris International, která se v roce 2008 od společnosti Altria oddělila. Sloučená skupina by měla tržní hodnotu přes 200 miliard dolarů, napsala agentura Reuters.
- Americká obchodní válka s Čínou podle investiční banky Goldman Sachs na několik let poškodí reálný růst americké ekonomiky a ve svých peněženkách ji pocítí i obyčejní Američané. Banka to uvedla ve své zprávě hodnotící vyhlídky americké ekonomiky.
- Ceny domů ve Spojených státech v červnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 2,1 %. Analytici očekávali zvýšení o 2,4 %, tedy stejné tempo růstu jako v předchozím měsíci.
- Index spotřebitelské důvěry v USA v srpnu klesl na 135,1 bodu z červencových 135,7 bodu. Analytici počítali s poklesem na 129,5 bodu. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
- V letecké dopravě se šíří omezení některých počítačů MacBook Pro vyrobených firmou Apple (ve středu +0,67 %). Vyvolaly je obavy, že se jim mohou vznítit baterie. Naposledy některé modely notebooku MacBook Pro ze svých letadel vykázala největší australská aerolinka Quantas. Její rival, letecká společnost Virgin Australia Holdings, v pondělí zakázala na palubě svých letadel všechny notebooky Apple. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) před dotyčnými modely varovala 1. srpna.
Internetová firma Google (Alphabet ve středu +0,25 %) přesune výrobu svých chytrých telefonů Pixel z Číny do Vietnamu. Informoval o tom ve středu japonský web Nikkei Asian Review. Americký internetový gigant se k tomuto kroku rozhodl v době, kdy v Číně roste cena práce a vlivem čínsko-americké obchodní války se zvyšují cla.
- Purdue Pharma, americký výrobce návykového analgetika OxyContin, nabízí k urovnání tisíců soudních sporů 10-12 miliard USD. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Farmaceutická firma, již vlastní rodina Sacklerů, patří k řadě společností napadených u soudu kvůli opioidové krizi, která si podle Středisek pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) v letech 1999-2017 vyžádala kolem 400 000 životů.
- Počet žádostí o hypotéku v USA v týdnu do 23. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 6,2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 10,027 milionu barelů (odhad: -2,112 milionu barelů, předchozí týden: -2,732 milionu barelů).
- Peking ve čtvrtek naznačil, že zatím neoplatí poslední pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny, které minulý pátek oznámil americký prezident Donald Trump. Vyplývá to z prohlášení mluvčího čínského ministerstva obchodu Kao Fenga, napsala agentura Bloomberg. Peking dosud na každé zvýšení cel obratem reagoval, může se tedy jednat o změnu strategie před vyjednáváním, které je chystané na září.
- Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí zpomalilo na 2 procenta z 3,1 procenta v prvním kvartálu. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Zpřesnilo tak svůj červencový odhad, podle kterého růst ve druhém čtvrtletí činil 2,1 procenta.
- Americká společnost Apple začne poprvé prodávat díly, nástroje, diagnostiku a manuály k opravám rozbitých telefonů iPhone neautorizovaným opravnám. Uvádí to čtvrteční sdělení společnosti. Po letech lobbování proti zákonům v některých státech v USA, které Apple k této praxi nutily, to znamená zásadní posun v politice společnosti, napsala agentura Reuters.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 24. srpna 215 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Analytici toto číslo odhadovali. V předcházejícím týdnu bylo zaregistrováno 211 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se zvýšil na 1,698 milionu z 1,676 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,68 milionu žádostí).
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v červenci meziročně klesl o 0,3 % po růstu o 1,6 % v červnu. Meziměsíčně se rozjednané prodeje snížily o 2,5 % po růstu o 2,8 % v červnu. Analytici očekávali stagnaci.
- Obchodní bilance se zbožím v červenci podle zpřesněných dat skončila s deficitem 72,34 miliardy USD (červen: -74,16 miliardy USD, odhad: -74 miliard USD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
Americkému luxusnímu klenotnictví Tiffany & Co. (ve středu +3,02 %) ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o šest procent na 136 milionů dolarů. Na vině jsou i protesty v Hongkongu. Výsledek nicméně překonal odhady analytiků.
- Výsledky Best Buy ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 9,536 miliardy USD (odhad: 9,552 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,48 USD (odhad: -0,53 USD), tržby 841,1 milionu USD (odhad: 852 milionů USD).
- Výsledky Dollar General ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,57 USD), tržby 7 miliard USD (odhad: 6,9 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree ve 2Q: Zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 5,74 miliardy USD (odhad: 5,72 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
