Americké akcie i ve čtvrtek přepisovaly historii, index Dow se poprvé dostal nad 25 000 bodů

Akciový index Dow Jones Industrial Average ve čtvrtek poprvé prolomil hranici 25 000 bodů. Trvalo mu přitom méně než rok, než přidal 5 000 bodů, což je nejrychlejší růst od jeho vzniku v květnu 1896. Náladu na trzích podporovala slušná ekonomická data z USA i ze světa.
Index Dow vzrostl o 0,61 % na nové zavírací maximum 25 075,13 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,4 % na nové zavírací maximum 2 723,99 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,18 % na novém zavíracím maximu 7 077,91 bodu. Všechny tři indexy navýšily i svá absolutní maxima - Dow na 25 105,96 bodu, S&P 500 na 2 729,29 bodu a Nasdaq Composite na 7 098,05 bodu.
V plusu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb. Dařilo se hlavně finančnímu sektoru a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX stoupl o 0,77 % na 9,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 2,451 %.
Trh ve čtvrtek podpořily příznivé údaje o vývoji zpracovatelského sektoru i sektoru služeb v největších ekonomikách světa, stejně jako statistika o prosincové tvorbě pracovních míst v americkém soukromém sektoru.
Dobře si vedly například akcie společnost Apple, které vzrostly o 0,46 %. Díky pokračujícímu růstu cen ropy se dařilo také akciím z energetického sektoru, které loni zaostávaly.
Index S&P 500 nejvíce podpořily cenné papíry finančních institucí. Akcie bank Wells Fargo a JPMorgan Chase stouply o 1,27 %, respektive o 0,92 %, cena akcií banky Goldman Sachs se pak zvýšila o 1,32 %.
Dolar oslabil, ceny ropy se dále zvyšovaly
Dolar ve čtvrtek proti většině měn oslabil, nezachránila ho ani příznivá data z americké ekonomiky. Euro se k dolaru vyšplhalo nad 1,2 USD a je nejsilnější za tři roky. Dolar však zpevňoval k japonskému jenu, což podle analytiků souvisí se zájmem o rizikovější aktiva.
Dolaru přechodně pomohla statistika o prosincové tvorbě pracovních míst v americkém soukromém sektoru, posléze se však kurz vrátil k poklesu. Zotavení dolaru je teď podle analytiků nepravděpodobné.
Averzi vůči dolaru neprolomil ani zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky, který signalizoval další růst úrokových sazeb. Solidní růst globální ekonomiky nesvědčí bezpečným měnám, za které je považován právě i dolar.
Kolem 21.45 dolarový index měřící výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn ztrácel 0,3 % a pohyboval se na úrovni 91,90 bodu. Euro k dolaru přidávalo ve stejnou chvíli asi 0,4 % na 1,2067 USD.
Ceny ropy ve čtvrtek pokračovaly v růstu na nové nejvyšší hodnoty od května 2015, severomořská ropa Brent se dostala až nad 68 dolarů za barel. Přispívaly k tomu nepokoje v Íránu. Ropu ale podporuje i růst poptávky v USA kvůli chladnému počasí. Analytici nicméně varují, že trh je náchylný k vybírání zisků.
Zásoby ropy v USA podle údajů Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden klesly o 7,5 milionu barelů. Rafinerie totiž zvýšily aktivitu na maximum od roku 2005. Analytici čekali pokles zásob o 5,1 milionu barelů. Zásoby destilátů, jako jsou nafta nebo letecké pohonné hmoty, naopak vzrostly nejvíce za rok.
Spojené státy se od prosince potýkají s mrazivým počasím. To výrazně zvyšuje krátkodobou poptávku po topném oleji a dalších ropných produktech.
Protivládní protesty v Íránu, které začaly minulý týden, se podle armády ve čtvrtek podařilo potlačit. Protesty neovlivnily těžbu ropy ani její vývoz z Íránu, který je třetím největším producentem ropy v rámci OPEC. Zvýšily však přirážku k ceně ropy související s geopolitickým rizikem.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's, který se snaží vylepšit svou image a nahrazovat mražené maso čerstvým, testuje podle agentury AP v USA další burger z čerstvého hovězího masa.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil dodávky zákazníkům meziročně o 27 % na rekordních 29 870 vozů. Firma se však nadále potýká s problémy při zvyšování výroby nového vozu Model 3 a opět odložila plánované dosažení produkce 5 000 vozů týdně.
- Šéf společnosti Intel Brian Krzanich prodal velkou část svého akciového podílu ve firmě v době, kdy už věděl o problémech s čipy, ale informace ještě nebyla zveřejněna. Píše to zpravodajský server Business Insider. O vážné bezpečnostní zranitelnosti hlavních počítačových procesorů firmu informovala společnost Google. Intel tvrdí, že prodej byl naplánován předem. Pokud by se potvrdilo, že Krzanich akcie prodal záměrně, šlo by patrně o trestný čin.
- Investiční společnost Brookfield Business Partners koupí za 4,6 miliardy USD od japonské Toshiby její americkou jadernou divizi Westinghouse Electric. Westinghouse loni v březnu vyhlásil bankrot. Firma se mimo jiné podílela na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodávala palivo.
- Švédský provozovatel streamovací služby Spotify zbrojí proti Applu a Amazonu. U americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zažádal o kotaci svých akcií na newyorské burze.
- Index nákupních manažerů v americkém sektoru služeb podle konečných údajů firmy Markit klesl v prosinci na 53,7 bodu z listopadových 54,5 bodu. Trh očekával strmější sestup na 52,4 bodu. Kompozitní PMI klesl v prosinci na 54,1 bodu z 54,5 bodu v listopadu. Trh očekával pokles pokles na 53 bodů.
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v prosinci vytvořili 250 000 nových pracovních míst. Ve čtvrtek to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo 190 000 pracovních příležitostí. V listopadu vzniklo v soukromém sektoru 185 000 nových pracovních míst (revidováno ze 190 tisíc).
Výsledková sezóna
- Výsledky Monsanto v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 2,66 miliardy USD (loni: 2,65 miliardy USD, odhad: 2,77 miliardy USD).
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,26 USD), tržby 30,7 miliardy USD (meziročně +7,9 %, odhad: 30,4 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK