Americké akciové indexy v úterý napravily část pondělních ztrát, obavy z měnových manipulací ustoupily

Americké akcie v úterý posílily, a smazaly tak část pondělního propadu. Rozhodnutí Pekingu stabilizovat kurz čínského jüanu totiž zmírnilo obavy z toho, že se měny stanou nejnovější zbraní v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,21 % na 26 029,52 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,30 % na 2 881,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,39 % na 7 833,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 17,97 % na 20,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 1,70 %. Kryptoměny vrátily část pondělních zisků (bitcoin -2 %) a ceny ropy pokračovaly v poklesu o další zhruba 2 %.
V pondělí utrpěly všechny tři indexy nejprudší jednodenní propad v letošním roce. Peking v pondělí umožnil pokles jüanu na nejnižší úroveň za 11 let. To posílilo obavy z eskalace obchodního konfliktu s USA a přimělo Washington, aby Čínu poprvé od roku 1994 oficiálně označil za měnového manipulátora.
V úterý ale čínská měna mírně zpevňovala poté, co pro ni čínská centrální banka stanovila silnější referenční úroveň než v pondělí. Od této referenční úrovně se kurz může odchýlit maximálně o dvě procenta.
"Rozhodnutí Pekingu stanovit pro jüan silnější kurz pomohlo stabilizovat trhy," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. "Je to signál z čínské strany, že chtějí udržovat jüan stabilní," upozornila Quincy Krosby z Prudential Financial.
Vůči euru dolar nepatrně posiloval. Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna pokles o méně než desetinu procenta a pohybovala se těsně pod hranicí 1,12 USD.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Spojené státy poprvé od roku 1994 oficiálně označily Čínu za měnového manipulátora. Oznámení amerického ministerstva financí následovalo po prudkém oslabení čínského jüanu vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 11 let. Krok Spojených států otevírá cestu k dalším možným sankcím vůči Číně, kromě současných cel zavedených v poslední době na čínské zboží v rámci boje proti schodku obchodu s Čínou a jejím praktikám v oblasti technologií, uvedla agentura AP. Čínská centrální banka se proti označení Pekingu za měnového manipulátora ohradila a uvedla, že toto označení vážně porušuje mezinárodní pravidla.
- Generální ředitel a zakladatel internetového prodejce Amazon (v úterý +1,29 %) Jeff Bezos prodal minulý týden akcie své firmy za 2,8 miliardy USD. Vyplývá to z hlášení pro burzu. Amazon se k prodeji akcií odmítl vyjádřit. Bezos však již dříve uvedl, že plánuje každým rokem prodat akcie za zhruba jednu miliardu USD, aby měl finance pro svou vesmírnou společnost Blue Origin.
- Apple (v úterý +1,89 %) ve spolupráci s investiční bankou Goldman Sachs ¨(+2,15 %) začal nabízet virtuální kreditní kartu určenou pro uživatele přístrojů iPhone. Apple se majitele těchto smartphonů snaží k užívání karty přilákat vrácením dvou procent z ceny při nákupu prostřednictvím systému Apple Pay, nulovými poplatky a aplikací na správu financí. Apple se potýká s poklesem poptávky po iPhonech a hledá nové zdroje příjmů.
- Americká investiční banka Goldman Sachs nepředpokládá, že by Spojené státy a Čína dokázaly vyjednat obchodní dohodu do amerických prezidentských voleb v listopadu 2020. Banka zároveň předpovídá, že by americká centrální banka letos mohla snížit úrokové sazby ještě dvakrát, a to hned v září a říjnu.
- Prezident Fedu v Saint Louis James Bullard se vyslovil proti tomu, aby Fed kontroval obchodním sporům uvolněnější měnovou politikou. Ta podle něj nemůže rozumným způsobem reagovat na změny ve vyjednáváních, které mění situaci ze dne na den. Nicméně dodal, že letos čeká další snížení úrokových sazeb.
Americký prezident Donald Trump stupňuje svou kritiku společnosti Google (Alphabet v úterý +1,41 %). Bez dalších faktů v sérii úterních tweetů uvedl mimo jiné, že se tato technologická firma pokoušela v roce 2016 podkopat jeho volební kampaň. S ohledem na prezidentské volby v příštím roce Trump napsal, že společnost "bedlivě" sleduje. Google, dceřiná firma společnosti Alphabet, se zatím k věci nevyjádřil.
- Americká technologická společnost Snap (v úterý -0,97 %) oznámila, že chce formou emise konvertibilních seniorních dluhopisů získat miliardu dolarů. Emise bude splatná za sedm let. Společnost chce získané peníze použít k pokrytí provozních nákladů, případně k získání doplňkových služeb, produktů či technologií.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 7,348 milionu (odhad: 7,317 milionu, květen: 7,323 milionu).
- USA: Index ekonomického optimismu IBD/TIPP v srpnu klesl na 55,1 bodu z 56,6 bodu v červenci (odhad: 54,6 bodu).
Výsledková sezóna
- Výsledky Allergan (v úterý -0,71 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 4,38 USD (odhad: 4,35 USD), tržby 4,09 miliardy USD (odhad: 3,94 miliardy USD).
- Výsledky Chesapeake Energy (v úterý -10,90 %) ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,1 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 2,39 miliardy USD (odhad: 2,37 miliardy USD).
- Výsledky Dean Foods (v úterý -36,53 %) ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,36 USD (odhad: -0,13 USD), tržby 1,84 miliardy USD (odhad: 1,88 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney (v úterním after-marketu -3,9 %) ve 2Q: Zisk na akcii 1,35 USD (odhad: 1,75 USD), tržby 20,25 miliardy USD (odhad: 21,47 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK