Beneš navrhl nový plán, jak provést transformaci ČEZ

Úterní vydání Hospodářských novin nabízí rozsáhlý rozhovor se šéfem polostátní firmy ČEZ Danielem Benešem. První muž české energetiky se v něm vyjadřuje k tématům proběhlé schůze mezi ním, premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem.
Na schůzi se měla probírat transformace ČEZ a nutnost výstavby nových jaderných bloků. Beneš navrhl nový plán, jak transformaci provést. ČEZ by měl vyčlenit distribuci nebo obnovitelné zdroje do nové dceřiné firmy, zbytek by stát ovládl ze 100 % a výstavbu reaktorů ČEZ nařídil. V dceřiné společnosti by podíl státu mohl stoupnout nad 50 %. Řešení má uklidnit politiky, kterým se nelíbila představa, že by stát mohl přijít o kontrolu například nad distribucí elektřiny.
Beneš dále uvedl, že existuje nová, velmi podrobná analýza ministerstva financí, která vyhodnocuje všechny možné varianty investičních modelů, jak postavit nové jaderné bloky. Podle tohoto dokumentu nejlépe vychází varianta, v níž by nové reaktory stavěla část ČEZ 100 % ovládaná státem. Dřívější vyjádření ministra průmyslu Tomáše Hünera, že by chtěl mít o dostavbě jádra rozhodnuto do konce roku, Daniel Beneš potvrdil.
Pro srovnání výhodnosti stavby jaderných bloků státem 100% ovládanou společností jsou uváděny příklady výstavby jaderných bloků v Maďarsku (očekávané náklady na jeden blok jsou 160 miliard korun) a Velké Británii (náklady by se mohly vyšplhat až na 600 miliard korun). V Británii se jedná o komerční projekt, zatímco v Maďarsku je investorem speciálně zřízená státní společnost. Beneš upřesňuje, že rozdíl v cenách projektů je primárně dán cenou peněz, k čemuž se používají vážené průměrné náklady vlastních a cizích zdrojů (WACC). Tento ukazatel se u projektů komerční povahy pohybuje mezi 7 a 11 %, zatímco u státních projektů je mezi 3 a 5 %.
Zdroj: Komerční banka
Aktuality

