Pražská burza v pátek klesla, za celý týden stagnovala

Pražská burza v pátek potřetí v řadě uzavřela v mínusu, když index PX odepsal 0,49 % na 1 072,88 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak likérce Stock Spirits a telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s necelými 598 miliony korun mírně nadprůměrný.
Akcie energetického gigantu ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,53 % na 563 Kč. Cenné papíry Erste Group Bank zaznamenaly nejvyšší ztrátu ze všech hlavních titulů, když odevzdaly 1,51 % na 886,20 Kč. V negativním pásmu uzavřely také Komerční banka (-0,59 % na 924,50 Kč), MONETA Money Bank (-0,64 % na 77,70 Kč), pojišťovna VIG (-0,98 % na 604 Kč) a tabáková firma Philip Morris ČR (-0,13 % na 14 900 Kč).
Nejvyšší zisk si naopak připsaly akcie společnosti Stock Spirits, které zpevnily o 1,81 % na 56,30 Kč. Dařilo se rovněž antivirové firmě Avast (+0,67 % na 75,50 Kč), mediální CME (+0,72 % na 83,50 Kč) a telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,35 % na 262,50 Kč).
Pražská burza (31. srpna 2018), zdroj: BCPP
Týden na BCPP: Index PX beze změny, Stock Spirits -1,6 %, Avast +4,9 %
V týdenním horizontu index PX stagnoval. "Poslední prázdninový týden se investoři věnovali mezinárodní obchodní politice USA a dění na tzv. rozvíjejících se trzích. Nepříznivé informace ovlivnily i Turecko, kde se tamní měna vrátila poblíž nejnižší historické úrovně. Zprávy většinou neměly výraznější vliv na zámořské akciové indexy, které týden zakončily poblíž historických maxim. Evropa přešlapovala na místě a s ní i domácí index PX, který zakončil týden beze změny," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenaly akcie Stock Spirits, které ztratily 1,6 %. Firma byla bez kurzotvorných informací. "Vzhledem k nízké likviditě usuzujeme, že šlo jen o technický posun," míní Vaníček.
Naopak nejvíce rostly akcie Avastu, které posílily o 4,9 %.Společnost těží z prvních zveřejněných výsledků od květnové emise akcií, které potvrdily dřívější očekávání. Navíc se čeká na rozhodnutí o přijetí Avastu do indexu FTSE 250.
Trhy budou příští týden sledovat výsledek jednání mezi USA a Kanadou o nové obchodní dohodě. Pokud se USA s Kanadou dohodne jako s Mexikem, mohla by to být pro trhy pozitivní informace. "Výraznější informace však neočekáváme. Nesmíme opomenout pondělní svátek v USA, který přinese sníženou likviditu na ostatních trzích. Celkově čekáme neutrální vyznění týdne," odhadl analytik.
Zdroj: BCPP, ČTK
Aktuality

