US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

ČEZ se předběžně dohodl s EMH na investici do projektu na lithium

Australská těžařská společnost European Metals Holdings (EMH) se podmínečně dohodla s českou energetickou firmou ČEZ na strategickém partnerství a výrazné investici do projektu těžby lithia na Cínovci. V případě dokončení dohody získá ČEZ za 34,06 milionu eur podíl 51 % ve firmě Geomet, české dceřiné společnosti EMH, která vlastní práva na těžbu. Oznámila to EMH ve středečním prohlášení. Před dokončením dohody se musí ještě uskutečnit hloubková kontrola, tzv. due diligence, a věc musí schválit akcionáři.

Redakce IW
Redakce IW
20. 11. 2019 | 9:38
ČEZ

"Jsme velmi potěšeni, že jsme uzavřeli další fázi jednání s ČEZ o budoucím vývoji projektu Cínovec," uvedl v prohlášení výkonný ředitel EMH Keith Coughlan. "Díky kombinaci technické prozíravosti, historických těžařských zkušeností, silné rozvahy a zapojení do rychle rostoucího evropského bateriového průmyslu je ČEZ ideálním partnerem pro firmu," dodal.

ČEZ v prohlášení upozornil, že v současnosti se velká část lithia využívá pro baterie do elektromobilů. Vzhledem k očekávanému růstu počtu elektromobilů a baterií by poptávka po lithiu měla do roku 2025 vzrůst trojnásobně. Rozvoj elektromobility je důležitý pro energetické společnosti a má proto místo i ve strategii ČEZ, uvedla firma.

"Klíčovou roli u elektromobilů hrají baterie, proto máme zájem být přítomni u rozvoje tohoto nového odvětví. Pokud se u nás nachází potenciálně významné evropské ložisko lithia, což je klíčový prvek baterií nejen v elektromobilitě, ale i v ukládání elektřiny obecně, pak je pro nás zajímavé se tím zabývat," stojí v prohlášení. ČEZ upozornil, že zatím se jedná pouze o průzkum, je podle něj ale logické využít znalostí těžební dceřiné společnosti Severočeské doly.

ČEZ, ve kterém vlastní 70 % stát, avizoval, že má zájem o těžbu lithia, už letos v červenci. Tehdy uvedl že EMH půjčí dva miliony eur a do konce roku se rozhodne, zda do ní vstoupí.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.

Analytici však již dříve varovali, že je těžba lithia zpolitizovaná. Lithium bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. V minulosti vláda uvažovala o tom, že by stát vstoupil do EMH prostřednictvím státního podniku Diamo.

"Uzavřená dohoda a budoucí potenciální spolupráce na těžbě lithia a následná výroba bateriových úložišť podle nás zapadá do současné strategie ČEZ. Investice v řádu necelé miliardy korun není vzhledem k celkovým ročním investicím tak zásadní. Zprávu vnímáme pozitivně, i když v současné době by neměla mít dopad na ocenění společnosti," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Současná dohoda ani případný nákup podílu v Geometu by neměly mít výraznější dopad na hospodaření ČEZ, otázkou nicméně zůstává, jakou formou by probíhaly další případné investice do rozjezdu těžby a následného zpracování lithia, kde by již náklady byly podstatně vyšší," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRČEZLithium
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár