ČNB: Březnový růst úvěrů ovlivnily individuální změny splátek

Březnový výrazný nárůst nových úvěrů podle statistik České národní banky ovlivnily dopady koronaviru. Někteří dlužníci si ještě před platností a účinností tzv. úvěrového moratoria individuálně vyjednali změnu splátek. To se ve statistických výkazech projevilo skokovým nárůstem vykazovaných nově sjednaných úvěrů, ukázal detailní rozbor ČNB. Objem nových bankovních úvěrů v březnu dosáhl u českých nefinančních podniků 50,3 miliardy korun a proti předchozímu měsíci vzrostl o 15,3 miliardy, vyplynulo ze statistiky ČNB zveřejněné 30. dubna.
"V meziměsíční úrokové statistice je patrná refixace (změna) podmínek čerpaného úvěru ovlivněná změnou ekonomických podmínek po vyhlášení preventivních opatření kvůli pandemii covid-19," uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová na dotaz ČTK, jak byla refixace úvěrů ovlivněná změnami ekonomických podmínek po vyhlášení nouzového stavu od 12. března.
V celkových objemech poskytnutých nových úvěrů na bydlení přestavuje dohodnutá změna podmínek mezi klientem a jeho bankou 34 %, u refixovaných spotřebitelských úvěrů je to 42 % z nových úvěrů a v případě úvěrů pro nefinanční podniky jde na vrub změny podmínek kvůli koronaviru také 42 % měsíčního objemu nových úvěrů, dodala Vodstrčilová. Přehled se podle ní netýká refinancovaných úvěrů, při nichž klient mění banku, které se proti únoru příliš nezměnily.
Banky nyní individuálně jednají s klienty a zjišťují důvody jejich platebních obtíží, aby přiměřeně tomu upravily splátkové kalendáře. To platí za předpokladu, že jsou klientovy potíže pouze dočasné. Klienti bank také mohou využít tzv. úvěrové moratorium a požádat o možnost přestat splácet úvěr na tři nebo šest měsíců, protože byli ekonomicky negativně zasaženi pandemií covid-19.
Banky k 6. dubnu obdržely téměř 140 000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními na zabránění šíření koronaviru, vyplývá z dřívějšího průzkumu České bankovní asociace mezi členskými bankami. Všechny dotázané banky, které představují dohromady drtivou většinu trhu, se řídí doporučením asociace z 12. března a odklady splátek poskytují.
Za duben už se dá podle expertů očekávat, že objem skutečně nových úvěrů bude nízký. "Banky prokázaly opatrnost a úvěry v dubnu mimo schéma COVID poskytovaly spíše v malé míře. Podobně i klienti byli velmi opatrní a žádosti odkládali. V květnu lze ale čekat přibližování k normálu a dohánění odložených rozhodnutí z dubna. Tedy suma nových úvěrů za květen bude nejspíše vyšší než za únor," uvedl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.
Zdroj: ČTK
Aktuality

