ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, rozhodnutí bylo jednomyslné
|

ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, rozhodnutí bylo jednomyslné

Bankovní rada České národní banky na středečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů a rozhodnutí o sazbách bylo jednomyslné.

ČNB Centrální banky Úrokové sazby Česká ekonomika Podpora ekonomiky Česká koruna EUR/CZK

Potvrzení nastavení měnové politiky ČNB se očekávalo, mimo jiné kvůli nedávným komentářům některých představitelů centrální banky. Člen bankovní rady Vojtěch Benda v druhé polovině května řekl, že nevidí důvody pro další snižování sazeb, guvernér Jiří Rusnok v polovině června upozornil, že další snížení úroků by mohlo poškodit finanční sektor, a pro setrvání sazeb na stávajících úrovních se poté vyslovil i viceguvernér ČNB Marek Mora.

Během tiskové konference Jiří Rusnok řekl, že základní scénář květnové prognózy centrální banky se do značné míry naplňuje a odpovídá mu po květnovém poklesu domácích tržních sazeb jejich předpokládaná stabilita v následujících čtvrtletích. Dále Rusnok uvedl, že diskuze o nekonvenčních nástrojích měnové politiky pravděpodobně zůstane v hypotetické rovině. Zdůraznil, že ČNB měla na rozdíl od jiných centrálních bank výhodu předchozí vysoké úrovně sazeb, jejichž snížením došlo k výraznému uvolnění měnové politiky.

ČNB - základní úroková sazba

Na květnovém zasedání ČNB rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby o 75 bazických bodů na 0,25 %, lombardní sazby o procentní bod na 1,00 % a ponechání diskontní sazby na 0,05 %. Před měsícem rovněž ČNB vydala novou prognózu, podle které tuzemská ekonomika letos klesne o 8 %.

Předtím ČNB naposledy snížila základní sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na 1,00 %. Předtím bankovní rada sazbu snížila na mimořádném zasedání 16. března o půl procentního bodu z 2,25 %. Cílem uvolňování měnové politiky je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií nemoci covid-19 na české firmy, podnikatele i domácnosti.

"Pozice ČNB je vcelku čitelná. Zásoba konvenčních nástrojů došla a do experimentů se bankovní radě příliš nechce. Úrokové sazby ještě řadu měsíců zůstanou poblíž nuly," řekl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podle hlavního ekonoma CZECH FUND Lukáše Kovandy si ponecháním sazeb beze změny nechala ČNB manévrovací prostor pro případ dalšího nečekaného zhoršení ekonomických podmínek, například v souvislosti s možnou druhou vlnou pandemie covidu-19.

Analytici: Sazby již možná dosáhly dna

"Poslední data z české ekonomiky byla relativně v souladu s očekáváním centrální banky, což naznačuje, že se ekonomika prozatím neodchyluje od základního scénáře," poznamenal hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Poslední ekonomický vývoj tak prozatím podle něj nevyžaduje dále uvolňovat měnovou politiku. "Dosud jsme předpokládali, že se sazby ČNB v druhé polovině roku nakonec dostanou k nulové hodnotě, poslední komentáře centrálních bankéřů ale naznačily, že by sazby mohly na současné úrovni setrvat i delší dobu," dodal.

"Je možné, že úrokové sazby již dosáhly svého dna, nikoli však z toho důvodu, že měnovou politiku nebude potřeba dále uvolňovat. Hlavním důvodem by zde mohly být zejména nepříznivé dopady velmi nízkých, nebo přímo nulových úrokových sazeb na stabilitu finančního sektoru," doplnil ekonom z Komerční banky Martin Gürtler.

Podle analytika z finanční skupiny Natland Petra Bartoně nelze případné další snížení sazeb ČNB očekávat do doby, dokud se nepotvrdí, že vysoké vládní výdaje nevedly k růstu inflace.

Standardně by nedávný pokles úroků ČNB podpořil úvěrový trh, banky si však podle analytiků v současné situaci budou vybírat, komu půjčí, aby omezily rizika nárůstu objemu nesplácených úvěrů.

"Problémem pro společnosti v poslední době není cena úvěru, ale spíše nemožnost úvěr samotný či úvěr v požadovaném objemu získat. Máme dokonce od klientů informace, že v některých případech banky žádají o dofinancování firem či projektů z vlastních zdrojů," upozornil partner v PwC Česká republika Jan Brázda.

Prognóza: HDP letos klesne o 8 %, inflace se rychle dostane do tolerančního pásma

Podle květnové prognózy čeká letos ČNB pokles ekonomiky o 8 %. Příští rok by ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. I přes obnovení růstu se ale ekonomika do konce roku 2021 podle banky nedostane na úroveň před pandemií.

Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s pomalejším opadnutím první vlny pandemie koronaviru a zároveň s nástupem další vlny na konci roku, by mohla česká ekonomika letos klesnout až o 13,5 % a příští rok o 1,5 %. Další, méně negativní, scénář ČNB počítá s déle trvající pandemií a rovněž delšími negativním dopady v zahraničí. Podle něj by česká ekonomika letos klesla o 10,1 % a příští rok by stoupla o 3,2 %.

Loni růst tuzemské ekonomiky zpomalil na 2,5 % z 2,8 % v roce 2018. Loňský růst českého hospodářství byl nejslabší od roku 2016, kdy činil 2,4 %, česká ekonomika si ovšem vedla lépe než EU jako celek.

Nejvýrazněji by se ekonomika měla propadnout ve druhém čtvrtletí. Druhé pololetí už by se podle ekonomů mělo nést ve znamení oživení mezičtvrtletního růstu.

Celková inflace by podle banky měla rychle klesnout do tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle a na horizontu měnové politiky se bude nacházet v blízkosti dvou procent. Ve druhém i třetím čtvrtletí 2021 čeká ČNB inflaci 2,1 %.

Kurz koruny by podle banky měl kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji zůstat poblíž aktuálních hodnot. Letos by měl být v průměru 26,90 EUR/CZK a příští rok 27,50 EUR/CZK.

V polovině června centrální banka zveřejnila výsledky zátěžových testů českého bankovního sektoru. Ten je podle nich nadále odolný vůči možným nepříznivým šokům a do koronavirové krize vstoupil v dobré kondici. V základním scénáři ekonomického vývoje, který odpovídá květnové prognóze ČNB, by podle zátěžových testů neměla problémy většina tuzemských bank či poboček zahraničních ústavů.

Nedávno diskutované využití netradičních nástrojů měnové politiky, jako jsou například devizové intervence, podle analytika z Raiffeisenbank Víta Hradila nyní není zapotřebí. "Pohyby české měny zdaleka nedosahují nebezpečné intenzity, která by si žádala umělou stabilizaci, a likvidity je na českém finančním trhu dostatek, čímž odpadá nutnost masivnějších nákupů aktiv," uvedl.

Zdroj: ČNB, ČTK
Internetový prodejce módy Asos zvýšil díky koronaviru tržby
před 25 minutami

Internetový prodejce módy Asos zvýšil díky koronaviru tržby

Britský internetový prodejce módy Asos, podobně jako mnoho dalších internetových firem, zvýšil díky koronaviru tržby....
Spojené království Móda a design Tržby
Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke…
před 40 minutami

Akcie Photon Energy od začátku roku přidávají 160 %, firma směřuje ke vstupu na hlavní burzovní trh v Praze a Varšavě

Akcie fotovoltaické společnosti Photon Energy na pražské burze od začátku roku přidávají více než 160 % a v ročním...
Photon Energy Akcie ČR Pražská burza
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
před hodinou

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
před hodinou

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před hodinou

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
před hodinou

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
včera v 14:43

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při...
5G sítě Spojené království Čína