Co musíte ráno vědět (13. února)
|

Co musíte ráno vědět (13. února)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v závěru loňského roku průmyslová výroba v eurozóně a jak chce Airbus inovovat leteckou dopravu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu znovu posunuly svá maxima, S&P 500 je na dohled 3 400 bodů

Hlavní indexy amerických akcií ve středu obchodování uzavřely na nových rekordech, Nasdaq Composite a S&P 500 už potřetí v řadě. Optimismus na trhu určovala zpráva o možném polevování epidemie nového typu koronaviru. Index Dow si připsal 0,94 % na 29 551,42 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,65 % na 3 379,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,9 % na 9 725,96 bodu. Index volatility VIX se snížil o 9,49 % na 13,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl asi o tři bazické body na 1,63 %.

Co Twitter dal: Zavádějící čísla
Tentokrát něco o tom, že venture capital firmy mají možná problém s investicemi do jednorožců, že grafy i čísla mohou být hodně zavádějící, no a nakonec o dalším novoročním favoritovi na americké burze.

2. Evropské akcie v polovině týdne stouply, výrazně zpevnil automobilový sektor

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a zprávy týkající se šíření čínského koronaviru. Pozornost poutalo také zveřejnění dat o průmyslové výrobě v eurozóně. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,63 % na 431,16 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,47 % na 7 534,37 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,83 % na 6 104,73 bodu a německý DAX si polepšil o 0,89 % na 13 749,78 bodu. Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který se zvýšil o 3,8 %. Proti trendu šly utility, jež ztratily necelého půl procenta.

Elektřina bude zdražovat. Německo po odstavení jádra a uhlí bude muset energii dovážet, varuje Šnobr
Německo se v letech boomu obnovitelných zdrojů energie rozhodlo ukončit výrobu elektřiny z jádra a uhlí. Po letech nadbytku elektřiny na (středo)evropském trhu nás proto čeká období nedostatku, který Německo chce řešit větší produkcí v plynových elektrárnách. Ceny emisních povolenek mohou i proto dále růst, což bude ceny elektřiny jen dále tlačit vzhůru. 70 EUR/MWh proto nemusí být nijak přestřelená cena, varoval na lednovém Investičním fóru analytik a odborník na energetiku Michal Šnobr.
Zychová (Verdi Capital): Na britské banky je brzy, na ostrovech ale po brexitu jsou zajímavé tituly
Britské banky nejsou tak pružné jako globálně působící JPMorgan nebo Goldman Sachs, a tak nedokážou rychle využívat tržní příležitosti. Po brexitu (a v případě dohody na jeho hladkém průběhu) může ale trh v Londýně nabídnout mnoho příležitostí. Své akciové tipy v rámci debaty z cyklu ABCD investora nabídla zakladatelka Verdi Capital Kateřina Zychová.

3. Pražská burza ve středu oslabila, akcie skupiny ČEZ zlevnily bezmála o 2 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v červených číslech, index PX ztratil 0,38 % na 1 102,94 bodu. Dolů burzu stáhly zejména cenné papíry elektrárenské skupiny ČEZ, jež odepsaly 1,89 % na 493 Kč. V plusu seanci naopak zakončila většina finančních titulů. Zobchodovaný objem činil zhruba 582 milionů korun, a byl tak nadprůměrný.

ČS: Únorová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh před polovinou února?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne Německo zveřejní inflační statistiku. Odpoledne na trh zprávu o vývoji spotřebitelských cen pošlou také Spojené státy, které navíc doplní ještě pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kvartální hospodářská čísla na trh v USA pošlou firmy Kraft Heinz, PepsiCo, American International Group, Mattel či NVIDIA a v Evropě výsledky zveřejní thyssenkrupp, Barclays, Airbus, Credit Suisse Group, Commerzbank, KBC Group, NN Group, Nestlé, METRO, Linde a Vivendi. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v eurozóně i v celé EU v prosinci klesla

Průmyslová výroba v zemích eurozóny i v celé Evropské unii v prosinci klesla. V zemích platících eurem se proti předchozímu měsíci snížila o 2,1 %, v celé EU pak o dvě procenta. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že výroba v eurozóně klesla jen o 1,6 %. V listopadu zůstala výroba v obou regionech beze změn.

6. Čínský prezident slíbil nižší daně firmám zasaženým epidemií

Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil snížení daní a další podporu firmám z těch odvětví, která byla nejvíce zasažena epidemií koronaviru. Informovala o tom ve středu čínská média. Čína se tak snaží mírnit rostoucí ztráty a dopady na ekonomiku. Podniky čelí vysokým ztrátám kvůli nutnosti přerušit činnost v továrnách i kancelářích v důsledku zatím největších krizových opatření, jaká vláda v Pekingu kdy zavedla.

7. V USA zkoumají akvizice pěti velkých technologických firem

Regulační úřady ve Spojených státech podrobněji přezkoumají dominantní postavení velkých technologických firem na trhu. Federální obchodní komise (FTC) nařídila pěti firmám, jmenovitě Facebooku, Amazonu, Applu, Microsoftu a Alphabetu, aby mu předaly detailní informace o svých menších akvizicích od nynějška až do roku 2010, které nepodléhaly přezkumu antimonopolních úřadů.

8. Von der Leyenová: Rozpočet EU musí vyčlenit 25 % na klima

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu na plenárním zasedání Evropského parlamentu prohlásila, že nepřijme rozpočet Evropské unie, který nevyčlení alespoň čtvrtinu prostředků na boj proti klimatickým změnám. Rozprava europoslanců se uskutečnila osm dní před mimořádným summitem Evropské rady, kde budou šéfové států a vlád zemí EU jednat o příštím dlouhodobém rozpočtu evropského bloku pro roky 2021 až 2027.

9. Nissan zažaloval svého bývalého šéfa, chce miliardové odškodné

Japonská automobilka Nissan Motor zažalovala svého bývalého šéfa Carlose Ghosna. Viní ho z podvodného jednání a korupce a požaduje odškodné deset miliard jenů. Informovaly o tom ve středu tiskové agentury. Druhá největší japonská automobilka očekává, že částka by se ještě mohla zvýšit o pokuty, které bude možná nucena zaplatit za Ghosnovo chování regulačním úřadům.

10. Pokuty od EK omezují inovace, tvrdí Google u soudu

Právníci internetové společnosti Google a Evropské komise ve středu před soudem Evropské unie svedli první souboj o osud pokuty, kterou Brusel americké firmě vyměřil za zneužívání jejího postavení na trhu. Google tvrdí, že EK vysokým finančním postihem brání společnosti v inovacích. Advokáti komise ale oponují, že největší světový vyhledávač nezákonně omezuje konkurenci.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Airbus představil design letounu, jehož trup splývá s křídly

Evropský výrobce letecké techniky Airbus na veletrhu v Singapuru představil design letadla, jehož křídla a trup splývají do jednolitého celku. Firma uvedla, že tato koncepce by mohla snížit spotřebu pohonných hmot až o 20 %.

Základní myšlenka letadla se splývajícím křídlem a trupem (blended wing body) se objevila už v první polovině minulého století, její prvky byly později využity například u amerického bombardéru B-2. Airbus loni začal tuto koncepci testovat na modelu s označením Maveric, který je dlouhý dva metry a široký 3,2 metru.

"Domníváme se, že je nejvyšší čas posunovat tuto technologii dál a studovat, co nám může přinést," uvedl viceprezident Airbusu Jean-Brice Dumont.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
za 12 minut

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
před hodinou

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus