Co musíte ráno vědět (2. března)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak hodnotí analytici výsledky slovenských parlamentních voleb a která známá firma oslavila o víkendu deváté kulatiny? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek znovu oslabily, hluboko v červených číslech skončily indexy v týdenním i měsíčním horizontu
Akcie ve Spojených státech zažily nejhlubší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Výprodej akcií minulý týden zrychlil kvůli obavám, že šířící se onemocnění způsobované wuchanským koronavirem může způsobit hospodářskou recesi. Index Dow v pátek oslabil o 1,39 % na 25 409,36 bodu a S&P 500 se snížil o 0,82 % na 2 954,22 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite naopak stoupl o 0,89 bodu na 8 567,37 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,43 % na 40,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o 11 bazických bodů na 1,163 %. V týdenním horizontu se Dow zřítil o 12,36 %, S&P 500 spadl o 11,49 % a Nasdaq Composite přišel o 10,54 %. Za celý únor se Dow propadl 10,07 %, S&P 500 ztratil 8,41 % a Nasdaq Composite přišel o 6,38 %.
2. Evropské akciové trhy v pátek opět výrazně klesly, mají za sebou nejhorší týden od finanční krize
Evropské akcie v pátek opět ztrácely a za celý týden odepsaly přes 12 %. Investoři se obávají, že narůstající počet nových případů onemocnění způsobovaného wuchanským koronavirem srazí globální ekonomiku do recese. Regionální STOXX Europe v pátek ztratil 3,54 % a za celý týden odepsal 12,7 %, což je jeho nejhorší týdenní výsledek od října 2008. Investoři se dále zbavují akcií spojených s cestováním, tedy leteckých společností a firem, které poskytují ubytování. Prodávají ale také těžební firmy či technologické tituly. Za týden FTSE 100 odepsal 11,12 %, DAX klesl o 12,44 % a CAC 40 oslabil o 11,94 %. Italský index FTSE MIB za týden klesl o 11,26 %. Za celý únor benchmark STOXX Europe 600 klesl o 8,54 %, FTSE 100 přišel o 9,68 %, DAX se snížil o 8,41 % a CAC 40 spadl o 8,55 %. Italský index FTSE MIB se v měsíčním horizontu snížil o 5,39 %.
3. Pražská burza v pátek spadla o 2,51 %, je na nejnižší úrovni od června 2017
Pražská burza se v pátek po dalším výrazném oslabení propadla až na nejnižší úroveň od června 2017. Index PX klesl o 2,51 % na 977,11 bodu. Podobně jako v předchozích dnech skončily se ztrátou skoro všechny hlavní emise. Světové akciové i měnové trhy v poslední době značně ztrácejí kvůli obavám z dopadů šíření nového koronaviru. Za celý uplynulý týden index PX spadl o 10,3 %.
4. Očekávané události
Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů ve výrobě a USA na trh odpoledne pošlou ještě zprávu o stavebních výdajích. Hospodářská čísla v úvodu týdne zveřejní v Evropě společnost Pirelli a v Číně firma JD.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Analytici: Výsledky slovenských voleb jsou pro trhy dobrou zprávou
Vítězství hnutí OLaNO Igora Matoviče v parlamentních volbách na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Shodují se na tom analytici. Tak silný výsledek pro OLaNO podle nich dává značnou šanci, že sestavení vlády bude snadnější, než se před pár dny odhadovalo, a že vláda bude stabilnější.
6. Provozovatel lyžařských středisek a sportovních a zábavních areálů TMR se v loňském finančním roce propadl do ztráty
Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku, v Česku, Polsku a Rakousku, se v uplynulém finančním roce propadla do ztráty. Konsolidované výnosy i provozní zisk EBITDA jí ovšem stouply. Ztráta skupiny TMR za období od listopadu 2018 do konce loňského října dosáhla 1,8 milionu eur oproti čistému zisku 3,1 milionu eur v předešlém finančním roce. Zhoršení hospodaření firma zdůvodnila zejména vyššími provozními a úrokovými náklady a odpisy.
7. Stav čínské ekonomiky se rychle zhoršuje, aktivita tamních továren v únoru kvůli koronaviru rekordně klesla
Aktivita čínských továren v únoru rekordně klesla. Může za to epidemie wuchanského koronaviru. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, se v únoru propadl na rekordní minimum 35,7 bodu z lednových 50 bodů. Vyplývá to z údajů, které v sobotu zveřejnil čínský statistický úřad. Pokud je index pod 50 body, značí to pokles aktivity. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali snížení PMI jen na 46 bodů.
8. Bloomberg: Nejbohatší světa přišli tento týden kvůli koronaviru o 444 miliard USD
Uplynulý týden byl kvůli propadu akciových trhů velmi drahý nejen pro většinu investorů, ale i nejbohatších lidí světa. Pokračující šíření nového koronaviru po celém světě prudce stáhlo dolů akciové trhy a celkové bohatství 500 nejbohatších lidí světa se snížilo o 444 miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg.
9. Toyota plánuje v Číně novou továrnu na elektroauta
Japonská automobilka Toyota plánuje postavit novou továrnu na elektrické vozy v Číně ve spolupráci s místním partnerem FAW Group. Investice by měla činit 8,5 miliardy jüanů (28,1 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokumenty místních úřadů.
10. Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese, zvyšuje se i výroba
Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese, kterou způsobila měnová krize. Ve čtvrtém čtvrtletí se proti předchozím třem měsícům zvýšila o 1,9 %, meziročně pak o šest procent. Oznámil to v pátek turecký statistický úřad. Za celý loňský rok vykázala ekonomika růst o 0,9 %, což je lepší výsledek, než se čekalo.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Britsko-nizozemský obr Unilever oslavil 90 let od založení
Britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží Unilever patří k největším firmám svého druhu na světě. Působí ve 190 zemích světa a zaměstnává kolem 160 000 lidí. Letos 1. března uplynulo 90 let od založení této firmy, která je jedním z největších dodavatelů výrobků pro osobní péči a péči o domácnost, potravin a nápojů.
Smlouva o založení společnosti Unilever byla podepsána nizozemskou Margarine Unie a britskou Lever Brothers 2. září 1929. Základy firmy položily už v roce 1872 v Nizozemsku rodiny Jurgensova a van den Berghova, když začaly vyrábět margarín jako náhražku másla.
Unilever vyrábí širokou škálu produktů, v Česku jsou nejvíce známé například majonézy a dresinky Hellmann's, kořenicí směsi a omáčky Knorr, zmrzliny Algida, čaje Lipton a kosmetické značky Dove a Rexona, k populárním lokálním značkám patří Savo a Míša. Unilever měl po roce 1989 v Česku i dva výrobní závody, oba však již opustil. Továrnu v Zábřehu na Moravě uzavřel v roce 2006, závod v Nelahozevsi na Mělnicku, kde vyráběl především rostlinné tuky a majonézy, v roce 2010.
V historii koncernu Unilever je i česká stopa. Tradice totiž sahá do Ústí nad Labem, kde sudetský Němec Johann Schicht, rodák z Rynoltic na Liberecku, spolu se syny vybudoval obří továrnu na mýdlo, jedlé tuky, oleje a drogistické zboží, která se stala největší takovou továrnou na evropském kontinentě. Některé její výrobky, jako mýdlo s jelenem, ztužený tuk Ceres či olej Vegetol, jsou známé dodnes.
Schichtův mladší syn Georg, viceprezident a obchodní ředitel, společnost v roce 1928 dovedl ke spojení s konkurenční nizozemskou firmou Margarine Union. O rok později se připojila anglická firma na výrobu mýdel Lever Brothers. Vznikl tak kolos Unilever, jehož prvním prezidentem byl zvolen Georg Schicht, který ve funkci vydržel plných 16 let. Prostřednictvím jeho společnosti pak Unilever působil v Československu až do znárodnění v roce 1946. Poté se z jeho firem staly Severočeské tukové závody, pozdější Setuza.