Co musíte ráno vědět (2. března)
|

Co musíte ráno vědět (2. března)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak hodnotí analytici výsledky slovenských parlamentních voleb a která známá firma oslavila o víkendu deváté kulatiny? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek znovu oslabily, hluboko v červených číslech skončily indexy v týdenním i měsíčním horizontu

Akcie ve Spojených státech zažily nejhlubší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Výprodej akcií minulý týden zrychlil kvůli obavám, že šířící se onemocnění způsobované wuchanským koronavirem může způsobit hospodářskou recesi. Index Dow v pátek oslabil o 1,39 % na 25 409,36 bodu a S&P 500 se snížil o 0,82 % na 2 954,22 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite naopak stoupl o 0,89 bodu na 8 567,37 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,43 % na 40,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o 11 bazických bodů na 1,163 %. V týdenním horizontu se Dow zřítil o 12,36 %, S&P 500 spadl o 11,49 % a Nasdaq Composite přišel o 10,54 %. Za celý únor se Dow propadl 10,07 %, S&P 500 ztratil 8,41 % a Nasdaq Composite přišel o 6,38 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejhlubší sešup od finanční krize smazal půlroční zisky amerických akcií
Korekce je tady! Týden byl plný stresu s hlubokými denními propady, index S&P 500 nakonec odepsal 11,49 %.

2. Evropské akciové trhy v pátek opět výrazně klesly, mají za sebou nejhorší týden od finanční krize

Evropské akcie v pátek opět ztrácely a za celý týden odepsaly přes 12 %. Investoři se obávají, že narůstající počet nových případů onemocnění způsobovaného wuchanským koronavirem srazí globální ekonomiku do recese. Regionální STOXX Europe v pátek ztratil 3,54 % a za celý týden odepsal 12,7 %, což je jeho nejhorší týdenní výsledek od října 2008. Investoři se dále zbavují akcií spojených s cestováním, tedy leteckých společností a firem, které poskytují ubytování. Prodávají ale také těžební firmy či technologické tituly. Za týden FTSE 100 odepsal 11,12 %, DAX klesl o 12,44 % a CAC 40 oslabil o 11,94 %. Italský index FTSE MIB za týden klesl o 11,26 %. Za celý únor benchmark STOXX Europe 600 klesl o 8,54 %, FTSE 100 přišel o 9,68 %, DAX se snížil o 8,41 % a CAC 40 spadl o 8,55 %. Italský index FTSE MIB se v měsíčním horizontu snížil o 5,39 %.

Kanada vs. MFN aneb Nahlédněte pod pokličku dohody, kterou (ne)musejí uzavřít EU a Británie
Již víme, že Spojené království z Evropské unie skutečně odešlo. Z vějíře všech variant toho, jak může brexit nakonec dopadnout, tedy zmizela možnost "vše při starém". V úvahu nepřipadá ani možnost, že po svém odchodu z EU by se Britové – stejně jako třeba Norové – nadále účastnili všech čtyř unijních jednotných trhů, v rámci kterých se mohou víceméně volně přesouvat zboží, služby, kapitál a lidé, píše ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

3. Pražská burza v pátek spadla o 2,51 %, je na nejnižší úrovni od června 2017

Pražská burza se v pátek po dalším výrazném oslabení propadla až na nejnižší úroveň od června 2017. Index PX klesl o 2,51 % na 977,11 bodu. Podobně jako v předchozích dnech skončily se ztrátou skoro všechny hlavní emise. Světové akciové i měnové trhy v poslední době značně ztrácejí kvůli obavám z dopadů šíření nového koronaviru. Za celý uplynulý týden index PX spadl o 10,3 %.

Výhody a nevýhody robotického investičního poradenství
Technologie rychle mění svět, a to včetně investování. Prvními vlaštovkami takzvaného robo advisory neboli robotického investičního poradenství jsou v Česku společnosti Portu a Fondee. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody investování za pomoci robotů?

4. Očekávané události

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů ve výrobě a USA na trh odpoledne pošlou ještě zprávu o stavebních výdajích. Hospodářská čísla v úvodu týdne zveřejní v Evropě společnost Pirelli a v Číně firma JD.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici: Výsledky slovenských voleb jsou pro trhy dobrou zprávou

Vítězství hnutí OLaNO Igora Matoviče v parlamentních volbách na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Shodují se na tom analytici. Tak silný výsledek pro OLaNO podle nich dává značnou šanci, že sestavení vlády bude snadnější, než se před pár dny odhadovalo, a že vláda bude stabilnější.

6. Provozovatel lyžařských středisek a sportovních a zábavních areálů TMR se v loňském finančním roce propadl do ztráty

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku, v Česku, Polsku a Rakousku, se v uplynulém finančním roce propadla do ztráty. Konsolidované výnosy i provozní zisk EBITDA jí ovšem stouply. Ztráta skupiny TMR za období od listopadu 2018 do konce loňského října dosáhla 1,8 milionu eur oproti čistému zisku 3,1 milionu eur v předešlém finančním roce. Zhoršení hospodaření firma zdůvodnila zejména vyššími provozními a úrokovými náklady a odpisy.

7. Stav čínské ekonomiky se rychle zhoršuje, aktivita tamních továren v únoru kvůli koronaviru rekordně klesla

Aktivita čínských továren v únoru rekordně klesla. Může za to epidemie wuchanského koronaviru. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, se v únoru propadl na rekordní minimum 35,7 bodu z lednových 50 bodů. Vyplývá to z údajů, které v sobotu zveřejnil čínský statistický úřad. Pokud je index pod 50 body, značí to pokles aktivity. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali snížení PMI jen na 46 bodů.

8. Bloomberg: Nejbohatší světa přišli tento týden kvůli koronaviru o 444 miliard USD

Uplynulý týden byl kvůli propadu akciových trhů velmi drahý nejen pro většinu investorů, ale i nejbohatších lidí světa. Pokračující šíření nového koronaviru po celém světě prudce stáhlo dolů akciové trhy a celkové bohatství 500 nejbohatších lidí světa se snížilo o 444 miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

9. Toyota plánuje v Číně novou továrnu na elektroauta

Japonská automobilka Toyota plánuje postavit novou továrnu na elektrické vozy v Číně ve spolupráci s místním partnerem FAW Group. Investice by měla činit 8,5 miliardy jüanů (28,1 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dokumenty místních úřadů.

10. Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese, zvyšuje se i výroba

Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese, kterou způsobila měnová krize. Ve čtvrtém čtvrtletí se proti předchozím třem měsícům zvýšila o 1,9 %, meziročně pak o šest procent. Oznámil to v pátek turecký statistický úřad. Za celý loňský rok vykázala ekonomika růst o 0,9 %, což je lepší výsledek, než se čekalo.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britsko-nizozemský obr Unilever oslavil 90 let od založení

Britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží Unilever patří k největším firmám svého druhu na světě. Působí ve 190 zemích světa a zaměstnává kolem 160 000 lidí. Letos 1. března uplynulo 90 let od založení této firmy, která je jedním z největších dodavatelů výrobků pro osobní péči a péči o domácnost, potravin a nápojů.

Smlouva o založení společnosti Unilever byla podepsána nizozemskou Margarine Unie a britskou Lever Brothers 2. září 1929. Základy firmy položily už v roce 1872 v Nizozemsku rodiny Jurgensova a van den Berghova, když začaly vyrábět margarín jako náhražku másla.

Unilever vyrábí širokou škálu produktů, v Česku jsou nejvíce známé například majonézy a dresinky Hellmann's, kořenicí směsi a omáčky Knorr, zmrzliny Algida, čaje Lipton a kosmetické značky Dove a Rexona, k populárním lokálním značkám patří Savo a Míša. Unilever měl po roce 1989 v Česku i dva výrobní závody, oba však již opustil. Továrnu v Zábřehu na Moravě uzavřel v roce 2006, závod v Nelahozevsi na Mělnicku, kde vyráběl především rostlinné tuky a majonézy, v roce 2010.

V historii koncernu Unilever je i česká stopa. Tradice totiž sahá do Ústí nad Labem, kde sudetský Němec Johann Schicht, rodák z Rynoltic na Liberecku, spolu se syny vybudoval obří továrnu na mýdlo, jedlé tuky, oleje a drogistické zboží, která se stala největší takovou továrnou na evropském kontinentě. Některé její výrobky, jako mýdlo s jelenem, ztužený tuk Ceres či olej Vegetol, jsou známé dodnes.

Schichtův mladší syn Georg, viceprezident a obchodní ředitel, společnost v roce 1928 dovedl ke spojení s konkurenční nizozemskou firmou Margarine Union. O rok později se připojila anglická firma na výrobu mýdel Lever Brothers. Vznikl tak kolos Unilever, jehož prvním prezidentem byl zvolen Georg Schicht, který ve funkci vydržel plných 16 let. Prostřednictvím jeho společnosti pak Unilever působil v Československu až do znárodnění v roce 1946. Poté se z jeho firem staly Severočeské tukové závody, pozdější Setuza.

Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
před minutou

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky
Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny
včera v 17:05

Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii zasvé. Takzvaný...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
včera v 16:50

Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně

Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostaních evropských trzích. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá
včera v 16:15

Aktivita zpracovatelského sektoru v USA vzrostla, ale stále je slabá

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostla na...
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek
včera v 14:49

Schodek rozpočtu stoupl na 157 miliard, dosud nejhorší výsledek

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Rozpočet Koronavirus
Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
včera v 14:01

Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko

Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů...
Evropská unie Spojené království
Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
včera v 13:35

Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA

Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to...
Čína Spojené státy americké (USA) Komodity
Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem
včera v 11:51

Slováci jsou nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem

Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých...
Česká ekonomika Slovensko Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu
včera v 11:00

Asijské akcie v pondělí rostly, Nikkei na tříměsíčním maximu

Akcie v Asii a Tichomoří začaly nový měsíc růstem. Pozitivní vliv otevírání ekonomik zastiňuje rostoucí nepokoje v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad
včera v 10:40

Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila svůj propad

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k...
Evropa Evropská unie Indexy nákupních manažerů (PMI)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně
včera v 10:04

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v dubnu. Index PMI stoupl v...
Česká republika Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu
včera v 09:45

Čínský zpracovatelský sektor se opět vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Co musíte ráno vědět (1. června)
Co musíte ráno vědět (1. června)
včera v 00:00

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak rychle se zadlužují americké firmy a jak Elon Musk oslavil...
Musíte vědět
Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur
31. 5. 2020 16:28

Tisk: Nový německý stimulační plán by mohl vyjít až 80 miliard eur

Německo pracuje na novém balíku opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 75 až 80 miliard eur. Informoval o tom list...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus