Co musíte ráno vědět (27. dubna)

Jak světové trhy uzavřely uplynulý týden, co si myslí o podpoře ekonomiky favorit na demokratickou nominaci do amerických prezidentských voleb a kde se stojí dlouhé fronty na potravinové balíčky? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek zpevnily mimo jiné díky Applu a Microsoftu, dolar oslabil. Za týden hlavní indexy ztratily do dvou procent
Akcie v USA na závěr rušného týdne posílily. Trh táhly vzhůru hlavně technologičtí giganti Apple a Microsoft, kteří příští týden zveřejní výsledky hospodaření. Objevují se zprávy, že některé státy jsou připravené uvolnit omezující opatření zavedená v rámci boje proti šíření koronaviru. Index Dow v pátek vzrostl o 1,11 % na 23 775,27 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 1,39 % na 2 836,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,65 % na 8 634,52 bodu. Index volatility VIX se snížil o 13,17 % na 35,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o půl bazického bodu na 0,606 %. Posílilo všech 11 dílčích sektorů indexu S&P 500. Nejlépe si vedly firmy z technologického odvětví. Za celý týden všechny tři hlavní indexy klesly. Dow se snížil o 1,94 %, S&P 500 ztratil 1,32 % a Nasdaq Composite klesl o 0,18 %.

2. Evropské akcie v pátek ztratily zisky z předešlých dnů, za týden odepsaly okolo procenta
Evropské akcie v pátek po dvou dnech přerušily ziskovou sérii. Důvodem byly šířící se pochybnosti ohledně vývoje léku na nemoc covid-19 a pokračující nesoulad v názorech jednotlivých zemí EU na finanční pomoc a stimulační balíčky. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 od otevření ztrácel, a nakonec zakončil páteční obchodní den se ztrátou 1,1 % na 329,59 bodu. Po dvou týdnech zisků, kdy se akcie vzpamatovávaly z předešlých výrazných propadů tak zaznamenal týdenní ztrátu 1,16 %.
3. Pražská burza v pátek oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ a částečně bank
Pražská burza v pátek oslabila, index PX klesl o 0,38 % na 851,91 bodu. Za celý týden skončil český trh na zelené nule, když přidal 0,06 %. Ve ztrátě skončila v pátek zhruba polovina hlavních emisí. Byly mezi nimi i akcie ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. Zlevnily o 0,97 % na 460,50 koruny. Oslabily i další z nejobchodovanějších emisí. Například cenné papíry Komerční banky odepsaly 0,19 % na 518 korun a cenné papíry Monety Money Bank 0,57 % na 51,90 koruny. Nejvýrazněji oslabily akcie CME, a to o 1,98 % na 98,80 koruny. Pokles burzy mírnily třeba cenné papíry Erste, které zaznamenaly jeden z největších objemů obchodů z hlavních emisí a posílily o 0,56 % na 484,60 koruny. Nejvíce si polepšily akcie výrobce lihovin Stock Spirits, které zdražily o 5,85 % na 56,10 koruny.
4. Očekávané události
V pondělí budou sledované mimo jiné zisky průmyslových firem v Číně, ruské maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti a v Americe index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní mimo jiné společnost PPG Industries. Dopoledne se můžete těšit také na expertní výhled s Filipem Kejlou (WOOD & Company) a na rozbor situace na trhu s ropou s Olem Hansenem (Saxo Bank). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Biden: Opatření na podporu ekonomiky musí být mnohem větší
Bývalý americký viceprezident Joe Biden chce mnohem větší balíček opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií koronaviru, než jaký dosud prezentoval Bílý dům. Viditelně pobouřený Biden, pravděpodobný demokratický kandidát na prezidenta USA, to řekl v rozhovoru se serverem Politico. Kongres USA na konci března schválil rekordní soubor opatření na podporu americké ekonomiky v rozsahu 2,2 bilionu dolarů.
6. CBO: Deficit rozpočtu USA by mohl stoupnout téměř čtyřnásobně na 3,7 bilionu USD
Recese způsobená epidemií nemoci covid-19 a prudký nárůst vládních výdajů za testování, zdravotní péči a pomoc pro firmy a domácnosti mohou prohloubit deficit státního rozpočtu Spojených států v letošním fiskálním roce téměř čtyřnásobně na rekordních 3,7 bilionu USD. Uvedl to Rozpočtový úřad Kongresu (CBO).
7. S&P potvrdila rating Itálie na stupni BBB s negativním výhledem, známku ponechala i Británii
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila rating Itálie na stupni BBB s negativním výhledem. Nadále tak připouští zhoršení hodnocení.
8. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu je na historickém minimu
Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadla nejvýrazněji za dobu sledování. Její index klesl na dosavadní minimum 74,3 z březnových 85,9 bodu, uvedl v pátek institut Ifo. Podnikatelé hodnotí negativně současnou situaci a ještě nikdy nehleděli s takovým pesimismem do příštích měsíců, ukázal průzkum.
9. Mora (ČNB): Česko má výhodu, že není součástí eurozóny
Česko má v současné hospodářské situaci výhodu, že není součástí eurozóny. V rozhovoru poskytnutém německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekl viceguvernér České národní banky Marek Mora. Scénář vývoje krize způsobené pandemií nemoci covid-19 přirovnal k logu americké firmy Nike.
10. Deutsche Bank odmítla informovat o kontaktech s Trumpovými
Německý finanční ústav Deutsche Bank odmítl žádost senátorů za americkou Demokratickou stranu, kteří od ní chtěli získat informace ohledně jejích obchodních jednání týkajících se podnikatelských aktivit rodiny prezidenta Donalda Trumpa. Podle banky jsou informace důvěrné a senátorům jako jednotlivcům je poskytnout nelze.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Na kraji Paříže rostou fronty před potravinovými bankami
Fronta před potravinovou bankou na předměstí jednoho z nejbohatších evropských měst klikatí stovky metrů, od zavřeného tržiště obklopeného věžovými domy až po čtyřproudou dálnici. Na sklíčených pařížských předměstích počet lidí závislých na potravinové pomoci rychle roste. Přísná karanténní opatření přijatá v boji s koronavirem totiž zemi uvrhla do nejhlubší recese od druhé světové války.
Aktuality
