Co musíte ráno vědět (27. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (27. dubna)

Jak světové trhy uzavřely uplynulý týden, co si myslí o podpoře ekonomiky favorit na demokratickou nominaci do amerických prezidentských voleb a kde se stojí dlouhé fronty na potravinové balíčky? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek zpevnily mimo jiné díky Applu a Microsoftu, dolar oslabil. Za týden hlavní indexy ztratily do dvou procent

Akcie v USA na závěr rušného týdne posílily. Trh táhly vzhůru hlavně technologičtí giganti Apple a Microsoft, kteří příští týden zveřejní výsledky hospodaření. Objevují se zprávy, že některé státy jsou připravené uvolnit omezující opatření zavedená v rámci boje proti šíření koronaviru. Index Dow v pátek vzrostl o 1,11 % na 23 775,27 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 1,39 % na 2 836,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,65 % na 8 634,52 bodu. Index volatility VIX se snížil o 13,17 % na 35,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o půl bazického bodu na 0,606 %. Posílilo všech 11 dílčích sektorů indexu S&P 500. Nejlépe si vedly firmy z technologického odvětví. Za celý týden všechny tři hlavní indexy klesly. Dow se snížil o 1,94 %, S&P 500 ztratil 1,32 % a Nasdaq Composite klesl o 0,18 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Stabilizace pokračuje, americké akcie odepsaly přes procento
Americký akciový index S&P 500 za uplynulý týden ztratil 1,32 % a již přes dva týdny se drží v rozpětí 5 %. To je ve světle dění v březnu vlastně velká nuda.
Boeing odstupuje od záměru převzít divizi brazilského Embraeru
Americký výrobce letecké techniky Boeing odstoupil od dlouho vyjednávané dohody, na jejímž základě měl za 4,2 miliardy dolarů převzít divizi komerčních letadel brazilské společnosti Embraer. Transakce měla změnit rozložení sil na globálním trhu s letadly a připravit Boeing na další konkurenční boj s jeho úhlavním rivalem, evropskou strojírenskou skupinou Airbus. Věc ale s největší pravděpodobní teď skončí u soudu.

2. Evropské akcie v pátek ztratily zisky z předešlých dnů, za týden odepsaly okolo procenta

Evropské akcie v pátek po dvou dnech přerušily ziskovou sérii. Důvodem byly šířící se pochybnosti ohledně vývoje léku na nemoc covid-19 a pokračující nesoulad v názorech jednotlivých zemí EU na finanční pomoc a stimulační balíčky. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 od otevření ztrácel, a nakonec zakončil páteční obchodní den se ztrátou 1,1 % na 329,59 bodu. Po dvou týdnech zisků, kdy se akcie vzpamatovávaly z předešlých výrazných propadů tak zaznamenal týdenní ztrátu 1,16 %.

Barnier: EU další kolo jednání s Británií zklamalo, čas se krátí
Britské postoje v dosud sporných oblastech jsou pro Evropskou unii po dalším kole rozhovorů o budoucích vztazích zklamáním. Británie nemůže odmítat prodloužení přechodného pobrexitového období a zároveň zpomalovat jednání o některých tématech. Prohlásil to v pátek šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier poté, co se obě strany po více než měsíční pauze vynucené koronavirem na dálku vrátily k jednáním. Podle mluvčího britské vlády Brusel trvá na podmínkách, které jsou pro Londýn nepřijatelné.
Air France-KLM dostanou pomoc od vlád Francie a Nizozemska
Aerolinky Air France dostanou s podporou francouzské vlády úvěrový balíček sedm miliard eur, aby tak přestály koronavirovou krizi. Tři miliardy jim půjčí stát, který bude ručit až za 90 % zbylých úvěrů od šesti bank. Oznámil to v pátek ministr financí Bruno Le Maire. Nizozemská část skupiny, aerolinky KLM, pak obdrží od tamní vlády dvě až čtyři miliardy eur, uvedl nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra.

3. Pražská burza v pátek oslabila, dolů ji táhly akcie ČEZ a částečně bank

Pražská burza v pátek oslabila, index PX klesl o 0,38 % na 851,91 bodu. Za celý týden skončil český trh na zelené nule, když přidal 0,06 %. Ve ztrátě skončila v pátek zhruba polovina hlavních emisí. Byly mezi nimi i akcie ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. Zlevnily o 0,97 % na 460,50 koruny. Oslabily i další z nejobchodovanějších emisí. Například cenné papíry Komerční banky odepsaly 0,19 % na 518 korun a cenné papíry Monety Money Bank 0,57 % na 51,90 koruny. Nejvýrazněji oslabily akcie CME, a to o 1,98 % na 98,80 koruny. Pokles burzy mírnily třeba cenné papíry Erste, které zaznamenaly jeden z největších objemů obchodů z hlavních emisí a posílily o 0,56 % na 484,60 koruny. Nejvíce si polepšily akcie výrobce lihovin Stock Spirits, které zdražily o 5,85 % na 56,10 koruny.

Expert: Co aktuálně hýbe s cenou akcií ČEZ?
Obrat výše z hladin okolo 350 Kč za akcii ČEZ se dal čekat, oznámení výše dividendy za loňský rok pak kurz dále podpořilo. Zůstává nejistota ohledně data konání valné hromady a dlouhodobě například okolo investic do jaderných bloků nebo těžby lithia. Cenu akcií největší energetické firmy v Česku komentuje Michal Šnobr, analytik a minoritní akcionář ČEZ.
AtomTrace a koronavirus: Pandemie výrazně zasáhla naše aktivity, říká spoluzakladatel Jan Proček
Snažíme se žádat o podpůrné úvěry a záruky z vládních programů, což je administrativně poměrně složité. Byrokracie spojená s akcemi na podporu byznysu je náročná, podotýká Jan Proček, spoluzakladatel společnosti AtomTrace, která byla jednou z prvních, které si došly pro peníze investorů na trh START pražské burzy.

4. Očekávané události

V pondělí budou sledované mimo jiné zisky průmyslových firem v Číně, ruské maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti a v Americe index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní mimo jiné společnost PPG Industries. Dopoledne se můžete těšit také na expertní výhled s Filipem Kejlou (WOOD & Company) a na rozbor situace na trhu s ropou s Olem Hansenem (Saxo Bank)Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Biden: Opatření na podporu ekonomiky musí být mnohem větší

Bývalý americký viceprezident Joe Biden chce mnohem větší balíček opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií koronaviru, než jaký dosud prezentoval Bílý dům. Viditelně pobouřený Biden, pravděpodobný demokratický kandidát na prezidenta USA, to řekl v rozhovoru se serverem Politico. Kongres USA na konci března schválil rekordní soubor opatření na podporu americké ekonomiky v rozsahu 2,2 bilionu dolarů.

6. CBO: Deficit rozpočtu USA by mohl stoupnout téměř čtyřnásobně na 3,7 bilionu USD

Recese způsobená epidemií nemoci covid-19 a prudký nárůst vládních výdajů za testování, zdravotní péči a pomoc pro firmy a domácnosti mohou prohloubit deficit státního rozpočtu Spojených států v letošním fiskálním roce téměř čtyřnásobně na rekordních 3,7 bilionu USD. Uvedl to Rozpočtový úřad Kongresu (CBO).

7. S&P potvrdila rating Itálie na stupni BBB s negativním výhledem, známku ponechala i Británii

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila rating Itálie na stupni BBB s negativním výhledem. Nadále tak připouští zhoršení hodnocení.

8. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu je na historickém minimu

Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadla nejvýrazněji za dobu sledování. Její index klesl na dosavadní minimum 74,3 z březnových 85,9 bodu, uvedl v pátek institut Ifo. Podnikatelé hodnotí negativně současnou situaci a ještě nikdy nehleděli s takovým pesimismem do příštích měsíců, ukázal průzkum.

9. Mora (ČNB): Česko má výhodu, že není součástí eurozóny

Česko má v současné hospodářské situaci výhodu, že není součástí eurozóny. V rozhovoru poskytnutém německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekl viceguvernér České národní banky Marek Mora. Scénář vývoje krize způsobené pandemií nemoci covid-19 přirovnal k logu americké firmy Nike.

Babiš: Kurzarbeit by se mohl prodloužit ještě minimálně na květen
Kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky státu firmám na náhrady mezd, který je zatím do konce dubna, by se mohl prodloužit nejméně o měsíc. Navázat by na něj mohl případně dobrovolný odklad sociálních odvodů pro firmy. V České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). O odložení odvodů by vláda mohla jednat v pondělí.
Maláčová: Vláda kombinuje nastavení Antiviru s odkladem odvodů
Vláda začne příští týden vyhodnocovat kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mezd pro firmy. Jeho pokračování nastaví pak případně v kombinaci s plánovaným odkladem sociálních odvodů. Vyplývá to z nedělního vyjádření ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) v diskuzním pořadu televize Prima Partie. Příspěvky z programu Antivirus stát poskytuje zatím za období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce dubna. Ministryně již dříve uvedla, že se podpora prodlouží.
Opozice žádá, aby stát přispěl živnostníkům na stálé náklady
Stát by měl podle předsedy poslanců opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska přispět na úhradu stálých nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením k omezení šíření koronaviru zavřít své provozovny. Řekl to v Partii televize Prima. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že sociální demokracie takový model od počátku navrhovala, jeho zavedení je ale v pravomoci ministerstva průmyslu a obchodu.

10. Deutsche Bank odmítla informovat o kontaktech s Trumpovými

Německý finanční ústav Deutsche Bank odmítl žádost senátorů za americkou Demokratickou stranu, kteří od ní chtěli získat informace ohledně jejích obchodních jednání týkajících se podnikatelských aktivit rodiny prezidenta Donalda Trumpa. Podle banky jsou informace důvěrné a senátorům jako jednotlivcům je poskytnout nelze.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na kraji Paříže rostou fronty před potravinovými bankami

Fronta před potravinovou bankou na předměstí jednoho z nejbohatších evropských měst klikatí stovky metrů, od zavřeného tržiště obklopeného věžovými domy až po čtyřproudou dálnici. Na sklíčených pařížských předměstích počet lidí závislých na potravinové pomoci rychle roste. Přísná karanténní opatření přijatá v boji s koronavirem totiž zemi uvrhla do nejhlubší recese od druhé světové války.

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
08:00

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky

Vývoz z Číny v květnu klesl, propad dovozu byl dokonce největší za čtyři roky. Oznámil to čínský celní úřad. Omezení...
Čína Mezinárodní obchod Emerging Markets
Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB
03:33

Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB

Skupina německých zákonodárců napříč stranami chce spolupracovat na vyřešení námitky německého ústavního soudu vůči...
Německo Eurozóna Centrální banky
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
5. 6. 2020 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
5. 6. 2020 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
5. 6. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
5. 6. 2020 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon