S&P potvrdila rating Itálie na stupni BBB s negativním výhledem, známku ponechala i Británii

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila rating Itálie na stupni BBB s negativním výhledem. Nadále tak připouští zhoršení hodnocení.
S&P uvedla, že by rating mohla snížit, pokud by dluh země v poměru k hrubému domácímu produktu v příštích 3 letech nenabral jasně sestupnou tendenci, případně pokud by se výrazně zhoršily podmínky půjček tak, že by to ohrozilo udržitelnost veřejných financí. S&P ve svém hodnocení naopak vyzdvihla, že Itálie má diverzifikovanou a bohatou ekonomiku a nejnižší úroveň soukromého dluhu ze zemí skupiny G7.
Itálii se citelně zvyšují náklady na obsluhu dluhu a investoři se dluhopisů vlády zbavují v obavách, že Řím se nebude schopen vypořádat s vysokým tempem zadlužování. Země se totiž s vážnými ekonomickými problémy dlouhodobě potýkala již před příchodem koronaviru.
Dluh Itálie je S&P hodnocen jako střední nižší kvalita, jen dva stupně od neinvestičního pásma. Výhled ratingu zůstal negativní, což znamená, že agentura nevylučuje v dalších měsících jeho snížení.
Italská vláda v pátek zvýšila cíl deficitu státního rozpočtu na letošní rok na 10,4 % HDP, což je nejvyšší údaj od počátku 90. let 20. století. Dluh by měl stoupnout na 155,7 % HDP. Itálie je jednou z nejvíce postižených zemí nemocí COVID-19. Má druhý nejvyšší počet úmrtí po Spojených státech.
Známka Británie je třetí nejvyšší, jakou může agentura dát, a znamená, že dluh země považuje za velice kvalitní. Její ponechání společně se stabilním výhledem pak ukazuje, že se S&P měnit rating v nejbližších měsících nechystá.
Agentura pochválila v hodnocení rychlou a koordinovanou odpověď britských úřadů, jejímž cílem je zmírnit negativní dopad nemoci COVID-19 na ekonomiku. "Britská vláda a Bank of England projevily značnou fiskální a měnovou flexibilitu," uvedla S&P v prohlášení.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.
Zdroj: Standard & Poor's, ČTK