Většina evropských burz v úterý mírně klesla, nedařilo se sektoru základních materiálů

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely převážně v negativním pásmu. Důvodem byla opět nervozita investorů z eskalace obchodního napětí mezi největšími světovými ekonomikami.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,15 % na 374,96 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,08 % na 7 273,54 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,27 % na 5 283,79 bodu a německý DAX se snížil o 0,13 % na 11 970,27 bodu.
Nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, který byl pod tlakem obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Ze stejného důvodu klesalo také automobilové odvětví. O více než procento naopak stoupl sektor ropy a zemního plynu, který těžil z růstu cen ropy.
Zhruba o 2 % v úterý zlevnily cenné papíry ocelářského gigantu ArcelorMittal, jenž zvýšil nabídku na převzetí společnosti Essar Steel. O 1,44 % oslabily akcie nizozemské pivovarnické skupiny Heineken, které do mínusu poslalo snížení ratingu.
Evropské akcie (11. září 2018), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Odborová konfederace doporučila odborovým vyjednavačům, aby začali se zaměstnavateli ve firmách jednat o růstu platů pro příští rok o sedm až devět procent. Odbory budou usilovat také o zkrácení pracovní doby bez snížení výdělků. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požadavky zveřejnila na shromáždění v Praze, na které dorazilo 1 300 odborářů a odborářek z celé republiky. Podle šéfa Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého zaměstnavatelé přidávají nyní sami a odboráři se vlamují do otevřených dveří.
- Evropská unie je ohrožena podléháním extremismu, nacionalismu a populismu a musí se vrátit k základním hodnotám: solidaritě a blahobytu pro všechny, zdůraznil v úterý řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu. V rozpravě pak od europoslanců sklízel jak pochvaly, tak kritiku za způsob, jakým vyvedl Řecko z nejhlubší krize. Minulý měsíc Tsipras slavnostně oznámil odchod ze záchranného programu.
- Zaměstnanost v eurozóně i v celé Evropské unii se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na další rekord. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat. V EU se počet zaměstnaných proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,4 procenta na 238,9 milionu. V samotné eurozóně činil počet zaměstnaných 158 milionů, což představuje rovněž nárůst o 0,4 procenta.
- Šéf britské centrální banky Mark Carney souhlasil s prodloužením svého funkčního období do konce ledna 2020. Chce tak pomoci zajistit hladký průběh odchodu Británie z Evropské unie. Oznámilo to v úterý britské ministerstvo financí. Podle dosavadních plánů měl Carney z funkce odejít v červnu příštího roku.
Zdroj: CNBC