Evropské akcie ve čtvrtek přerušily sérii ziskových dnů, k růstu jim nepomohla ani dobrá data z amerického trhu práce

Investoři na západoevropských trzích ve čtvrtek vybírali zisky po čtyřech obchodních dnech v plusu, a akciové indexy tak po týdnu opět skončily v záporných číslech. K růstu jim nepomohla ani lepší než očekávaná data z trhu práce USA.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,63 % na 372,53 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,50 % na 6 185,62 bodu, německý DAX odepsal 0,50 % na 12 993,71 bodu a francouzský benchmark CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,61 % na 5 042,38 bodu.
Hned ráno investory nepotěšily zprávy o tom, že spotřebitelské ceny v Německu po čtyřech letech klesly a že firmy v zemi očekávají návrat do normálu až za 11 měsíců. Negativní zprávou bylo také ponechání cel na letadla Airbusu a další zboží z EU ze strany USA.
Odpoledne dorazila relativně dobrá data z trhu práce USA, kde si poprvé od konce března požádalo o podporu v nezaměstnanosti méně než milion lidí. Ani to však k optimismu nestačilo, protože už od středy je jasné, že názory demokratů a republikánů na nový stimulační balíček v USA jsou na míle vzdálené.
Špatné čtvrtletní výsledky se podepsaly na výkonnosti akcií společnosti thyssenkrupp (-16,3 %), která zaznamenala čtvrtletní ztrátu ve výši 679 milionů eur. Pojišťovna Aegon ohlásila 67% propad čistého zisku za první pololetí a její akcie ztratily 15,32 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny v Německu v červenci meziročně klesly o 0,1 % poté, co v červnu vzrostly o 0,9 %. Země se tak propadla do deflace, poprvé od roku 2016. Meziměsíčně se ceny v červenci snížily o 0,5 % poté, co v červnu vzrostly o 0,6 %.
- Německé firmy v průměru očekávají, že se jejich podnikání nevrátí k normálu dříve než za 11 měsíců. Ve svém červencovém průzkumu to zjistil německý hospodářský institut (Ifo). Obzvlášť nepříznivě dopadla koronavirová krize na podniky ve službách, které doufají v návrat normálních časů až za 11,7 měsíce, uvedl ve čtvrtek institut.
- Míra inflace na Slovensku v červenci klesla na 1,7 % z červnové hodnoty 1,8 %. Oznámil to ve čtvrtek slovenský statistický úřad. Proti předchozímu měsíci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 %, v červnu o 0,1 % klesly.
- Francie plánuje pomoc v objemu tří miliard eur malým a středním firmám, které jsou zasaženy dopady šíření koronaviru. Podle regionálního listu Sud Ouest to řekl ministr financí Bruno Le Maire. Francie má po Německu druhou největší ekonomiku v eurozóně.
- Česká sázková společnost Sazka Group čelí v Rakousku anonymnímu udání, že nepatřičným způsobem získala většinový podíl v rakouské loterijní společnosti Casinos Austria. Dvaapůlstránkovým textem, o němž informoval deník Der Standard a který transakci označuje za "nepřátelské převzetí", se podle agentury APA zabývá i výbor rakouského parlamentu. Sazka agentuře APA v reakci napsala, že text je plný nepravd, nepodložených spekulací a ve svých vývodech částečně i směšný. Jeho záměrem je Sazku zdiskreditovat, uvedla firma.
- Ruské plynárenské společnosti Gazprom v pololetí klesl vývoz plynu do Evropy, včetně Turecka, o 18 procent na 78,94 miliardy metrů krychlových. Poptávku po plynu snížila pandemie nemoci covid-19 a s tím spojená omezení, která zasáhla ekonomickou aktivitu, uvedla ve čtvrtek firma. Ta je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.
- Míra nezaměstnanosti ve Francii ve druhém čtvrtletí klesla nejníže za 37 let. Několikaletý trend poklesu ve čtvrtletí zkreslila pandemie nemoci covid-19, protože kvůli omezení pohybu nemohli lidé hledat práci a ze statistik tak vypadli, upozornil dnes statistický úřad INSEE. Míra nezaměstnanosti tak klesla na 7,1 procenta ze 7,8 procenta v prvním čtvrtletí a ocitla se nejníže od druhého čtvrtletí 1983, kdy činila sedm procent.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters
Aktuality

