Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, nadále přetrvávají obavy z nové italské vlády

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely smíšeně, když se investoři vraceli k úternímu projevu nového italského premiéra Giuseppe Conteho, který potvrdil, že vláda bude prosazovat protiimigrační politiku a navýšení sociálních výdajů.
Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel na červené nule (386,88 bodu), britský FTSE 100 zpevnil o 0,33 % na 7 712,37 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,06 % na 5 457,56 bodu a německý DAX vzrostl o 0,34 % na 12 830,07 bodu. Index italských akcií FTSE MIB po úterním poklesu zpevnil o 0,26 %.
Dařilo se norské mediální společnosti Schibsted, jejíž cenné papíry díky zvýšenému doporučení zdražily o více než 4 %. Poraženým dne se naopak stala britská RPC Group, která se propadla o necelých 12 % poté, co oznámila prodej některých nejádrových aktiv.
Z odtajnění lepších než očekávaných hospodářských výsledků za uplynulý kvartál těžily akcie britské maloobchodní firmy WH Smith, které si připsaly více než 6 %.
Evropské akcie (6. června 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Nová evropská cla na vybrané výrobky ze Spojených států, jako je whisky, džíny nebo motocykly, by měla začít platit od 1. července. Členské státy podpořily plán Evropské komise, který počítá se zavedením cel na zboží v celkové hodnotě 2,8 miliardy eur v odvetě za americká cla na dovoz hliníku a oceli. Vyplývá to ze středečního sdělení EK.
- Průmyslová výroba v Česku po březnovém poklesu stoupla v dubnu bez očištění o sezonní vlivy meziročně o 5,5 procenta. Ve středu to oznámil Český statistický úřad. Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů ale výroba reálně meziročně klesla o 0,2 procenta a meziměsíčně o 0,9 procenta.
- Přebytek zahraničního obchodu Česka v dubnu meziročně stoupl o 3,8 miliardy na 15,8 miliardy korun. Bilanci kladně ovlivnil obchod s ropou, auty, elektrickými zařízením a stroji. Naopak negativní vliv na ni měl výsledek obchodování s koksem, rafinovanými ropnými produkty a chemikáliemi. Vyplývá to z předběžných výsledků, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
- Evropská komise ve středu navrhla vytvoření programu InvestEU na podporu hospodářského růstu, zaměstnanosti a inovací v Evropě. Program by měl podle komise v rozpočtovém období 2021 až 2027 přinést dodatečné investice v objemu přes 650 miliard eur, a to především ze soukromého sektoru.
Zdroj: CNBC