Evropské akcie ve čtvrtek rostly navzdory špatným ekonomickým vyhlídkám

Akciové trhy v Evropě ve čtvrtek přidávaly přes procento. Průmyslová výroba v Evropě kolabuje a Bank of England očekává bezprecedentní propad ekonomiky, ale maloobchodní sektor nakonec svými překvapivými výsledky akciové trhy podržel.
Panevropský index Stoxx Europe 600 ve čtvrtek přidal 1,09 % na 337,98 bodu, britský index FTSE 100 posílil o 1,4 % na 5 935,98 bodu, francouzský CAC 40 skončil se ziskem 1,54 % na 4 501,44 bodu a německý DAX vzrostl o 1,44 % na 10 759,27 bodu.
Investoři ve čtvrtek nakupovali akcie i přes poměrně špatné makroekonomické vyhlídky. Optimismus jim nejspíše přidává příslib omezování restriktivních opatření v zemích, jako jsou Německo, nebo Anglie. Bank of England ráno rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 % a beze změny ponechala i program skupování aktiv v celkovém objemu 645 miliard liber. Zároveň však upozornila, že ekonomika by mohla v prvním pololetí klesnout až o 30 %. V Německu klesla průmyslová produkce o 9,2 % a dostala se tak nejníže od roku 1991, ve Francii klesl průmysl až o 16,2 %, což je také rekordní propad od roku 1990.
Pozitivní náladu nakonec držely akcie v maloobchodním sektoru, které svými výsledky překvapily trhy. Mezi nejvýkonnějšími tituly byly akcie firmy Zalando (+10,86 %), která reportovala v prvním čtvrtletí nižší tržby než před rokem, které ale byly nad očekávání analytiků. Také firma Puma doplácí na šíření pandemie covid-19, ale její tržby překvapily trhy a akcie přidala 8,58 %. Mezi nejztrátovějšími tituly byly akcie telekomunikační firmy BT (-8,14 %), které reagují pádem na oznámení spojení britského mobilního operátora O2 s britskou telekomunikační firmou Virgin Media.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Britská centrální banka na květnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Beze změny ponechala i program skupování aktiv v celkovém objemu 645 miliard liber. Upozornila také, že britská ekonomika by letos mohla kvůli koronaviru klesnout asi o 14 %.
- Průmyslová výroba v Německu v březnu klesla o 9,2 %, a dostala se tak nejníže od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly v současné podobě zveřejňovat. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Na vině je propuknutí nemoci covid-19, což snížilo poptávku po zboží z největší evropské ekonomiky.
- Španělská společnost Telefónica se dohodla na spojení svého britského mobilního operátora O2 s britskou telekomunikační firmou Virgin Media, která je součástí americké skupiny Liberty Global. Transakcí zhruba za 31 miliard liber vznikne jeden z největších telekomunikačních a zábavních podniků v Británii, který zároveň zvýší tlak na bývalý britský telekomunikační monopol BT, uvedl dnes server BBC.
- Norská centrální banka překvapivě snížila základní úrokovou sazbu poprvé v historii na nulu, dosud ji měla na 0,25 %. Banka to uvedla ve svém dnešním sdělení. Svým rozhodnutím reaguje na pokles ekonomiky v důsledku koronavirové krize a na prudký pád cen ropy, který přispěl k oslabení kurzu norské koruny.
- České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom dnes několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku. V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.
- Rakouská letecká společnost Austrian Arlines plánuje do tří let zrušit kvůli koronavirové krizi zhruba 1 100 pracovních míst, což je asi 15 % z nynějších 7 000. Informovala o tom agentura APA, která se odvolává na výsledek středečního zasedání dozorčí rady firmy. Austrian, která je dceřinou firmou německých aerolinek Lufthansa, přitom zároveň zažádala o pomoc u rakouské vlády.
Výsledková sezóna
- Pouze dvoutýdenní odstávka kvůli šíření koronaviru stačila na to, aby se francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM propadla za první čtvrtletí do provozní ztráty 815 milionů eur. Firma dnes také uvedla, že obnovit poptávku po létání, až pandemie skončí, potrvá roky.
- Nizozemská maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která provozuje supermarkety v Evropě a ve Spojených státech, zvýšila v prvním čtvrtletí provozní zisk při konstantních směnných kurzech o 40 % na 964 milionů eur. Firma, která v České republice provozuje síť obchodů s potravinami Albert, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Podnik těžil z toho, že si spotřebitelé za koronavirové krize vytvářeli zásoby potravin.
- Největší světová ocelárna ArcelorMittal se v prvním čtvrtletí propadla kvůli koronaviru do ztráty, dočasně také přeruší výplatu dividend. Firma ve čtvrtek uvedla, že čistá ztráta činila 1,12 miliardy USD ve srovnání se ziskem 414 milionů USD ve stejném období loni. Ve druhém čtvrtletí firma kvůli koronaviru očekává propad poptávky po oceli až o třetinu.
Zdroj: CNBC, MarketWatch
Aktuality

