Německý soud odmítl snahy PGNiG omezit Gazpromu přístup k Opalu

Polské energetické firmě PGNiG a její dceřiné společnosti PGNiG Supply & Trading se zatím nepodařilo zabránit ruskému Gazpromu ve vyšším využití kapacity plynovodu Opal. Soud v Düsseldorfu s konečnou platností potvrdil, že Gazprom může vyšší kapacitu využívat. Stížnost u německého soudu je součástí dlouhotrvajícího sporu kvůli přístupu Gazpromu k plynovodu Opal, který řeší také soud v EU.
Německo se loni dohodlo s Gazpromem na podmínkách zvýšení ruského přístupu k plynovodu Opal, kterým proudí plyn z podmořského plynovodu Nord Stream konečným zákazníkům v Německu a České republice. Krátce předtím s větším využitím plynovodu Gazpromem souhlasila i Evropské komise. Toto rozhodnutí však napadly polské státní firmy PGNiG a PGNiG Supply & Trading s tím, že zvýšené využití Opalu Gazpromem ohrožuje dodávky plynu do Polska. Soud proto pozastavil výkon tohoto rozhodnutí, dokud o problému nerozhodne.
V červenci však vrchní zemský soud v Düsseldorfu uvedl, že neexistují důkazy o vážném ohrožení žalobce, dokud nebude vydáno konečné rozhodnutí v tomto případě, a anuloval pozastavení výkonu rozhodnutí. Polské firmy se proti tomu odvolaly, soud však nyní v odvolacím řízení s konečnou platností potvrdil své původní rozhodnutí. Gazprom tak může plně využívat navýšenou kapacitu.
Německý soud rozhodl stejně jako Tribunál, druhý nejvyšší soud v EU. Konečné rozhodnutí v případě mají však německý soud i Tribunál vydat někdy v letech 2018 a 2019.
Plynovod Opal má roční kapacitu přepravy 36 miliard metrů krychlových. Opalem proudí ruský plyn přepravený do kontinentální Evropy plynovodem Nord Stream I, který vede Baltickým mořem. Plyn z Opalu putuje do podzemních zásobníků v severovýchodním Německu nebo do České republiky.
Polsko se také obává plánu zdvojnásobit kapacitu vývozu do Německa prostřednictvím projektu plynovodu Nord Stream II, který má obejít Polsko. Polsko, ale také Ukrajina, se obávají, že to omezí objem tranzitu plynu přes jejich území. Projekt Nord Stream II však kritizuje i řada východoevropských zemí včetně České republiky.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.
Zdroj: ČTK
Aktuality

