Slovenská centrální banka zhoršila výhled vývoje ekonomiky

Slovenská centrální banka ve středu zhoršila výhled letošního vývoje domácí ekonomiky, na kterou má nepříznivé dopady pandemie nemoci covid-19. Ve své nejnovější prognóze NBS předpokládá propad ekonomiky o 5,8 až 13,5 procenta, za nejpravděpodobnější scénář ale označila pokles přibližně o devět procent. Je tak pesimističtější než vláda, která očekává pokles hrubého domácího produktu o 7,2 %. V příštím roce by se slovenské hospodářství mělo podle NBS vrátit k silnějšímu růstu.
"Čím více toho víme, tím černější scénáře pro naši ekonomiku vykreslujeme. Odhadujeme, že ekonomika by mohla ztratit 45 000 až 100 000 pracovních míst," řekl dnes novinářům guvernér NBS Peter Kažimír.
Ještě v březnu NBS předpokládala letošní propad exportně orientovaného slovenského hospodářství o 1,4 až 9,4 %, za nejpravděpodobnější pak považovala pokles nejméně o 4,5 %.
NBS uvedla, že největší neznámou ohledně dalšího ekonomického vývoje představuje nejistota ohledně toho, jak rychle a efektivně se pandemii podaří potlačit nebo jak rychle se podaří najít vakcínu.
"Ve všech třech scénářích se předpokládá, že pokles domácí ekonomiky, podobně jako té globální, dosáhne dna ve druhém (letošním) čtvrtletí, po kterém by mělo následovat dynamické oživení ve tvaru písmena "V". Přispět by k tomu měla jak zahraniční, tak domácí poptávka," uvedla NBS, která na příští rok očekává růst HDP Slovenska o 7,2 až 8,3 %.
Díky vládním opatřením na podporu udržení pracovních míst v době pandemie covidu-19 nyní centrální banka očekává menší počet zrušených pracovních míst než v březnu, kdy předpokládala zánik 75 000 až 130 000 pracovních pozic. Nová vláda premiéra Igora Matoviče mezitím prosadila několik různých opatření na finanční pomoc podnikům, zaměstnancům a živnostníkům. Tyto kroky podle NBS zachrání kolem 50 000 pracovních míst. Pro letošní rok centrální banka očekává pokles mezd.
Propad ekonomiky a státní výdaje na zmírnění negativních dopadů koronaviru na ekonomiku podle NBS výrazně zhorší kondici státních financí. Podíl schodku veřejných financí na HDP by se letos mohl vyšplhat na 6,9 až 10,3 %, veřejný dluh pak na 56,6 až 64 % HDP.
I kvůli poklesu objednávek po propuknutí pandemie covidu-19 na Slovensku například přerušily výrobu vozidel všechny čtyři továrny automobilek, na které je navázána řada výrobců součástek. Mezitím některé továrny produkci obnovily. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě.
Zdroj: ČTK