Slovenská sněmovna jedná o rozpočtu, předloha čelí kritice

Slovenský parlament v pátek začal jednat o návrhu státního rozpočtu a o tříletém rozpočtového výhledu, které v roce 2020 počítají s deficitem veřejných financí na úrovni 0,49 procenta hrubého domácího produktu. Slovenské i mezinárodní instituce předpokládají výrazně vyšší schodek. Evropská komise zařadila Slovensko mezi země, které varovala před porušením rozpočtových pravidel v příštím roce.
Jde o poslední předlohu rozpočtu, kterou před únorovými parlamentními volbami připravila stávající vláda premiéra Petera Pellegriniho. Kabinet už dříve ustoupil od plánovaného cíle, aby země letos i v příštím roce poprvé hospodařila bez deficitu veřejných financí.
"Sestavit rozpočet nebylo jednoduché. Vítězi tohoto rozpočtu jsou vzhledem k blížícím se volbám lidé. Ať už hovoříme o příspěvku na školní potřeby, zvýšený rodičovský příspěvek, hovoříme o zdvojnásobení vánočního příspěvku (penzistům) a dalších sociálních opatřeních," řekl před poslanci ministr financí Ladislav Kamenický.
Nezávislá slovenská rozpočtová rada už dříve upozornila, že bez dodatečných opatření schodek veřejných financí Slovenska může v roce 2020 dosáhnout částky odpovídající až 1,8 procenta HDP. Podle rady návrh rozpočtu opět nadhodnocuje nedaňové příjmy státu a podhodnocuje výdaje samospráv, zdravotnictví a systému sociálního pojištění.
Rozpočet v příštím roce stejně jako letos počítá s desetiprocentním růstem tarifních platů učitelů, úředníků a dalších zaměstnanců ve státním a veřejném sektoru. Slovenský parlament už dříve schválil také rozšíření seznamu potravin, na které se bude od ledna vztahovat nižší sazba daně z přidané hodnoty. U daně z příjmů fyzických osob zase stoupne částka, z níž se neplatí žádná daň. Menším firmám a podnikatelům klesne samotná sazba daně z příjmů.
Kamenický uvedl, že ministerstvo financí připravilo k vládnímu návrhu rozpočtu pozměňovací návrhy, které už schválil parlamentní výbor pro finance a rozpočet. Změny souvisejí například s tím, že kvůli nedohodě v koalici se nezvýší spotřební daň z cigaret. Předloha rozpočtu také nezohledňovala finanční dopady nové úpravy minimálních starobních penzí. Jako kompenzaci ministerstvo financí prosadilo zdvojnásobení sazby zvláštní bankovní daně.
"Obraz veřejných financí, který namalovala vláda, je naprosto odlišný od obrazu, který popisuje rada pro rozpočtovou odpovědnost," řekl poslanec opoziční strany Svoboda a solidarita Marián Viskupič, který v rozpravě také přečetl část hodnotící zprávy rozpočtové rady k předloze rozpočtu.
Zatím není známo, kdy bude sněmovna o návrhu rozpočtu hlasovat. Tříčlenná slovenská koalice sice už nemá v parlamentu většinu, vládní návrhy ale dlouhodobě obvykle podporuje i několik nezařazených poslanců.
Návrh státního rozpočtu na příští rok vychází z očekávaného zpomalení tempa růstu slovenské ekonomiky na 2,3 procenta. Inflace by se měla udržet nad dvěma procenty a míra nezaměstnanosti stagnovat na 5,8 procenta.
Zdroj: ČTK