Státy EU potvrdily přechodné řešení financí u brexitu bez dohody

Evropská unie počítá s tím, že pokud Londýn písemně potvrdí své závazky k letošnímu unijnímu rozpočtu, bude EU i po případném brexitu bez dohody vyplácet platby těm příjemcům v Británii, kteří na ně mají nárok. Domluvu v tomto smyslu, která je alternativním řešením ze strany evropské sedmadvacítky pro případ britského odchodu bez dohody, v úterý v Bruselu potvrdily členské země bloku.
Cílem kroků, které v úterý odsouhlasily unijní státy a které europarlament schválil už v dubnu, je zmírnit dopady brexitu bez dohody na financování v řadě oblastí, včetně například vědy a výzkumu nebo zemědělství.
Britský odchod z EU je nyní po odkladech očekáván ke konci října a to, že jej nebude upravovat dojednaný text dohody o spořádaném vystoupení, je i nadále reálná varianta vývoje. Jak v úterý při příchodu na bruselské jednání ministrů financí poznamenal například irský zástupce Paschal Donohoe, je taková možnost nyní "významným rizikem".
Odcházející britská premiérka Theresa Mayová nedokázala dosáhnout potvrzení smlouvy o odchodu v britském parlamentu. Bez ní se v okamžik brexitu Británie ocitne zcela mimo evropské právo a neupraveno zůstane právě také vypořádání vzájemných finančních závazků. Smlouva přitom předpokládala přechodné období do konce nynějšího víceletého finančního rámce, v němž by Británie ještě své finanční závazky plnila a britské subjekty by měly právo na stávající příspěvky z evropských peněz.
Pro případ brexitu bez dohody připravila Evropská komise řadu jednostranných kroků, které mají dopady takového vývoje zmírnit. Řešení finančních otázek potvrzené dnes unijními státy je jejich součástí.
Podle dohodnutého rámce by tak měl Londýn písemně potvrdit, že přispěje k financování letošního rozpočtu EU tak, jak byl přijat. Měl by také souhlasit s kontrolami a audity týkajícími se programů a činností EU a provést první platbu do rozpočtu EU na období po svém vystoupení. Pokud budou tyto podmínky splněny, zůstane Británii a tamním subjektům možnost čerpat peníze z letošního unijního rozpočtu. Pokud by Britové platby zastavily, skončila by také možnost peníze získat.
Státy EU dnes také zdůraznily, že tímto přechodným řešením pro letošní rok není nijak dotčena dohoda o finančním vypořádání mezi EU a Británií, která bude řešit veškeré vzájemné závazky plynoucí z britského členství v EU a kterou by bylo v případě scénáře bez dohody třeba dojednat.
Zdroj: ČTK
Aktuality

