MONETA vykázala za první pololetí čistý zisk 1,2 miliardy Kč, výsledek negativně ovlivnily opravné položky
|

MONETA vykázala za první pololetí čistý zisk 1,2 miliardy Kč, výsledek negativně ovlivnily opravné položky

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první pololetí čistý zisk 1,2 miliardy Kč. Meziročně tak bance zisk klesl o 40,4 % z 2,01 miliardy Kč. Za samotné druhé čtvrtletí, které poprvé zahrnuje i výsledky akvírovaných aktiv Wüstenrotu, vykázala MONETA zisk 469 milionů Kč proti 1,03 miliardy Kč o rok dříve. Za pololetí vykázala skupina růst čistého úrokového příjmu i zisku z finančních operací a meziročně zhruba stejné příjmy z poplatků a provizí, avšak mimořádně vysoké náklady na rizika v souvislosti s pandemií covidu-19.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Finanční sektor Akcie ČR Výsledková sezóna Dividendy

Čistý úrokový příjem se Monetě v prvním pololetí zvýšil o 5,7 % na 4,13 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí klesl o 0,7 % na 943 milionů Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 39,9 % na 382 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvním kvartálu stouply o 27,7 % na 6,63 miliardy Kč. Výsledek byl pozitivně podpořen i mimořádnými výnosy z prodeje části dluhopisového portfolia (285 milionů Kč).

Mimo hlavní aktivity byly výsledky za první polovinu roku také pozitivně ovlivněny jednorázovým zaúčtováním rozdílu mezi přebytkem hodnoty nabytých čistých aktiv (Wüstenrot) nad pořizovací cenou akvírovaných společností (takzvaný badwill) ve výši 1,1 miliardy Kč.

Podíl nesplácených úvěrů se nezvyšuje

MONETA uvedla, že "v současné době nezaznamenala žádný nárůst splátek po splatnosti nebo delikventních úvěrů". Na úrovni nákladů na rizika ale společnost zaúčtovala 1,895 miliardy Kč v souvislosti s pandemií covidu-19 a 259 milionů Kč na úvěrové ztráty související s akvizičním účetnictvím.

Provozní náklady Monetě v prvním pololetí stouply meziročně o 6,3 % na 2,72 miliardy Kč. Personální náklady stouply o 6,7 % na 1,20 miliardy Kč a administrativní náklady se zvýšily o 0,8 % na 645 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací se zvýšila o 14,4 % na 549 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 8,6 % na 151 milionů Kč a ostatní provozní náklady se snížily o 0,6 % na 171 milionů Kč.

Bilance hrubých retailových úvěrů se i díky akvizici aktiv Wüstenrotu v pololetí meziročně zvýšila o 73,8 % na 134,4 miliardy Kč, v segmentu hypotečních úvěrů došlo ke zvýšení bilance o 135,4 % na 87,7 miliardy Kč (akvírované portfolio: 38,6 miliardy Kč). Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 14,7 % na 75,7 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 20,2 % na 7,2 miliardy Kč.

Čistá úroková marže dosáhla v prvním pololetí 3,0 % oproti 3,8 za loňský rok. Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci prvního čtvrtletí 14,4 %, na konci roku 2019 byl na úrovni 16,4 %.

Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního pololetí 79,1 %, na konci roku 2019 byl 86,2 %. Podíl nesplácených úvěrů se proti konci roku 2019 snížil o dvě desetiny procentního bodu na 1,6 %.

Zotavení po koronaviru až v roce 2022

Ve výhledu pro letošní rok MONETA uvedla, že očekává celkové provozní výnosy minimálně 11,8 miliardy korun (dosud: 11,6 miliardy Kč). Náklady by podle banky měly dosáhnout nejvýše 5,4 miliardy korun (beze změny) a náklady na rizika by se měly pohybovat mezi 185 a 200 bazickými body ve vztahu k průměrnému objemu celkového úvěrového portfolia (dosud: 170-185 b. b.).

V roce 2021 by měly provozní výnosy činit minimálně 10,8 miliardy Kč a v roce 2022 minimálně 11,1 miliardy Kč. Výsledek na úrovni čistého zisku MONETA odhaduje letos na minimálně 2,1 miliardy Kč, příští rok pak na minimálně 2,7 miliardy Kč a v roce 2022 na minimálně 3,8 miliardy Kč. Plné zotavení z koronaviru by tak podle Monety mělo nastat právě až v roce 2022.

V polovině března banka oznámila, že s ohledem na nepředvídatelnou situaci způsobenou pandemií nemoci covid-19 nevyplatí druhou část dividendy za loňský rok. Čistý zisk si ponechá. MONETA také uvedla, že se nyní zaměří na přehodnocení svých strategických cílů a bude se snažit o minimalizaci negativních dopadů pandemie.

Nyní k dividendě banka uvedla, že "představenstvo je nadále vázáno dividendovou politikou a hodlá znovu zahájit výplatu, jakmile to bude možné".

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala čistý úrokový příjem 2,08 miliardy Kč (2Q2019: 1,96 miliardy Kč), čistý příjem z poplatků a provizí 457 milionů Kč (2Q2019: 484 milionů Kč) a čistý zisk z finančních operací osm milionů korun (2Q2019: 173 milionů Kč). Celkové provozní příjmy se Monetě ve druhém čtvrtletí zvýšily na 3,7 miliardy Kč z 2,64 miliardy Kč. Náklady na rizika vyskočily na 1,85 miliardy Kč ze 147 milionů Kč a čistý zisk klesl na 469 milionů Kč z 1,03 miliardy Kč.

Analytici: Výsledky poznamenala hlavně tvorba opravných položek

"Výsledky společnosti za druhé čtvrtletí skončily daleko za očekáváním, zejména kvůli vyšší tvorbě opravných položek, než se čekalo (v prvním pololetí celkově 2,5 miliardy Kč). Velká část z těchto opravných položek (1,9 miliardy Kč) byla spojena s pandemií nemoci covid-19 a zhoršenou makroekonomickou situací. V rámci příjmové linie příjmy z poplatků a provizí klesly více, než se čekalo, a výsledek z obchodování byl také horší, než se čekalo. Výhled na letošní rok je víceméně v souladu s očekáváním, spíše mírně lepší, než očekával konsenzus složený bankou. Výhled na rok 2021 je už vyšší, než se čekalo," napsal analytik Thomas Unger z Erste.

"Srovnání s předchozími kvartály bylo výrazně ovlivněno konsolidací Wüstenrotu, zklamání oproti očekávání trhu pak bylo dáno vyššími opravnými položkami. Na první pohled nevidíme ve zveřejněných informacích výraznější překvapení. Hlavní provozní položky jsou víceméně v souladu s očekáváním. Vyšší opravné položky bez zhoršení kvality úvěrů pak vytvářejí polštář pro případný růst nesplácených úvěrů v budoucnu," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura je poměrně roztříštěná, podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Anketa: (Některé) české akcie pohledem domácích tržních profesionálů
V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Tento týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili českým akciovým odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Stock Spirits, Avastu nebo bank.
Hadroušek (Fio banka): České banky mají větší kapitálový polštář než ty evropské, jejich akcie mohou více těžit z oživení ekonomiky
Akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank se obchodují na spodní hraně toho, co lze po panických výprodejích zkraje jara považovat za odpovídající fundamentům těchto bank, říká makléř Pavel Hadroušek z Fio banky. V případě Monety jsou podle něj pro investory pozitivním signálem i nedávné nákupy akcií ze strany managementu a zájem některých velkých investorů. Erste se pak obchoduje s výraznějším diskontem oproti vnitřní hodnotě, a tak by mohla také výrazněji těžit z případného zlepšení nálady na kapitálových trzích.
Zdroj: MONETA Money Bank
Co musíte ráno vědět (6. srpna)
Co musíte ráno vědět (6. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak bojuje Facebook s konkurencí a co se letos sice...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři…
Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři ocenili výsledky Walt Disney a věří v podporu ekonomiky

Americké akcie posílily díky překvapivě příznivým (tedy ne tak špatným, jak se čekalo) hospodářským výsledkům...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nissan o rok odloží uzavření továren v Barceloně
včera v 21:33

Nissan o rok odloží uzavření továren v Barceloně

Japonská automobilka Nissan Motor se dohodla s odbory, že odloží uzavření svých tří továren v Barceloně o jeden rok,...
Asijské akcie Japonské akcie Auta
Honda se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadla do…
včera v 20:30

Honda se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadla do ztráty

Japonská automobilka Honda Motor se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla do ztráty 80,8...
Asijské akcie Výsledková sezóna Auta
CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů
CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů
včera v 20:23

CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů

Americká společnost Microsoft chce jednání s čínským podnikem ByteDance o případné akvizici její aplikace TikTok...
Microsoft Americké akcie Sociální sítě
Samsung představil nový chytrý telefon Galaxy Note 20
včera v 18:19

Samsung představil nový chytrý telefon Galaxy Note 20

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics představil nový chytrý telefon Galaxy Note 20. Firma doufá, že...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu
Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu

Akcie na západoevropských trzích ve středu skončily v zelených číslech. Pozitivní vliv na trhy měly relativně dobré...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook spouští službu pro sdílení videí podobnou TikToku
včera v 17:12

Facebook spouští službu pro sdílení videí podobnou TikToku

Americká internetová společnost Facebook spouští ve Spojených státech a desítkách dalších zemí službu pro sdílení...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů
Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů
včera v 16:55

Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů

Pražská burza počtvrté po sobě posílila. Index PX ve středu stoupl o 0,96 procenta na 906,41 bodu, po týdnu se tak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v červenci rostla nad očekávání
včera v 16:05

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v červenci rostla nad očekávání

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v červenci hodnoty 58,1 bodu....
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla
včera v 16:00

Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla

Indonéská ekonomika ve druhém čtvrtletí poprvé za více než 20 let klesla. Snahy o zastavení šíření nemoci způsobené...
Indonésie Ekonomika HDP
Johnson & Johnson má od americké vlády dostat miliardu dolarů na…
včera v 15:14

Johnson & Johnson má od americké vlády dostat miliardu dolarů na dodání 100 milionů dávek vakcíny proti koronaviru

Americký výrobce léků a kosmetiky Johnson & Johnson oznámil, že od americké vlády dostane miliardu dolarů na dodání...
Americké akcie Farmacie Koronavirus
Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled
Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled
včera v 15:00

Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled

Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters ve druhém čtvrtletí klesl provozní zisk o 18 procent...
Média Výsledková sezóna Kanada
USA: Schodek obchodní bilance se v červnu snížil, vzrostl dovoz i…
včera v 14:30

USA: Schodek obchodní bilance se v červnu snížil, vzrostl dovoz i vývoz

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v červnu klesla na 50,7 miliardy USD. V květnu čítal schodek 54,8 miliardy...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
ADP: V soukromém sektoru v USA si v červenci našlo práci jen 167…
včera v 14:15

ADP: V soukromém sektoru v USA si v červenci našlo práci jen 167 tisíc lidí, očekávalo se půl druhého milionu

V americkém soukromém sektoru si v červenci našlo práci 167 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po květnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot
Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot
včera v 14:00

Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot

Britská letecká společnost Virgin Atlantic, která podobně jako ostatní aerolinky tvrdě doplácí na pandemii způsobenou...
Spojené království Bankrot Doprava
Výsledky New York Times ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad…
včera v 13:14

Výsledky New York Times ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 403,8 milionu USD (odhad: 390 milionů USD)

Americkému vydavateli novin The New York Times klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o šest procent na 23,7 milionu...
Americké akcie Média Zpravodajství