Ocenění: Nadvýkonnost amerických akcií nemůže vydržet dlouho
|

Ocenění: Nadvýkonnost amerických akcií nemůže vydržet dlouho

Americké akcie máme ve svých portfoliích silně podvážené vůči srovnávacím indexům. Domníváme se, že ve střednědobém horizontu budou za dalšími globálními trhy výrazně zaostávat, píše investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Americké akcie S&P 500 Ocenění Ekonomické a tržní indikátory Conseq

Trend posledních let, kdy americké akcie vykazovaly výrazně lepší výkonnost, by se podle našeho názoru měl postupně obrátit. Argumentem jsou primárně valuace, americký trh je podle našeho názoru enormně předražený.

zdroj: Goldman Sachs

  • Ukazatel celkové tržní kapitalizace amerických akcií vůči nominálnímu HDP USA, oblíbený valuační ukazatel Warrena Buffetta, je na úrovni 186 % (historicky 95. percentil). Čím blíže 100 %, tím vyšší valuace.
  • Ukazatel hrubé hodnoty firem (EV) vůči tržbám je na úrovni 2,6 (99. percentil).
  • Populární ukazatel EV/EBITDA na extrémně vysoké úrovni 13,1 odpovídá 95. percentilu.

I další sledované ukazatele potvrzují, že jsou americké akcie nadhodnocené. Jedinou výjimkou v tabulce je poslední indikátor, který ukazuje na relativní valuační atraktivitu amerických akcií oproti americkým vládním dluhopisům. Jeho hodnota je relativně nízká, to ovšem znamená pouze to, že dluhopisy jsou oproti akciím ještě daleko dražší.

Medián sledovaných percentilů je 90, což je opravdu hodně. Znamená to, že v historii byly americké akcie dražší pouze v 10 % času.

Americké akcie: Mladí by neměli platit 30násobek zisků za cenné papíry svých prarodičů
Mladí lidé mezi 20 a 30 lety od investičních poradců zpravidla slýchávají, že by se neměli bát podstatnou část svých "volných" peněz investovat do akcií, protože ty mají dlouhodobě nejzajímavější výnosy, a tedy by měly mít i do budoucna velký potenciál. Při současném ocenění amerických akcií je otázka, zda to právě pro ně platí. Což ale neznamená, že se nenajdou odvětví a konkrétní firmy, za které (nejen) mladí investoři platí mnohonásobně více, než na kolik by je z hlediska valuací přišel fond sledující celý trh. I ten je je přitom podle mnoha ukazatelů vysoce nadhodnocený.

Druhá část tabulky ukazuje hodnoty pro mediánovou akcii z indexu S&P 500. Prozrazuje, že mediánový titul z indexu akcií velkých amerických firem je ještě výrazněji nadhodnocen než celý index. Předražení amerického trhu potvrzují i naše vlastní proprietární indikátory.

Závěr je proto podle mě jednoznačný. Americké akcie jsou příliš vysoce oceněné na to, aby měly výrazný potenciál zajímavého zhodnocení v příštích letech (ve střednědobém horizontu). Trh v USA po finanční krizi podstatně posílil a překonal ostatní (nejen) vyspělé regiony. To nemůže trvat věčně.

Co může spustit období podvýkonnosti amerických akcií? Vítězství demokratického kandidáta v amerických prezidentských volbách, opětovné rozjitření obchodní války USA s Čínou, případně jakákoli chyba v měnové politice Fedu (například dřívější než aktuálně investory očekávané ukončení nafukování bilance banky v rámci programu pumpování likvidity na krátkodobý peněžní trh).