Anketa: Jak investovat 1 000, 10 000 a 100 000 Kč?

Tisícovku si užijte, jak nejlépe umíte, s vyššími částkami se už dá začít vybírat z mnoha typů investic na finančních trzích. Odborníci oslovení v naší anketě většinou doporučují drobným investorům nákup podílových fondů.

Milan Vaníček

hlavní analytik, J&T banka

1 000 Kč: Kniha

10 000 Kč: Dovolená

100 000 Kč: Konzervativně bych využil některého úsporného programu, tedy depozita, například na termínovaných účtech. Odvážnější investor by mohl investovat do některého komoditního fondu či zajištěného fondu. Rizikově neaverzní investor by mohl zkusit investování pomocí cenných papírů, ale i zde bych zvolil některý z defenzivních titulů, jako jsou v případě SPAD Telefónica, Philip Morris ČR, Pegas Nonwovens, Fortuna, ale například i ČEZ.

Jakub Sýkora

ředitel, SFM Group

1 000 Kč: Vzhledem k velikosti částky bych neuvažoval v rovině investice na finančních trzích, spíše bych investoval do dárků pro své blízké. Co třeba rodinné odpoledne v Národním muzeu, kde je momentálně vystavena nejdražší mince na světě?

10 000 Kč: Sympatická částka pro diverzifikaci do některého z nástrojů na pomezí investice a uchovatele hodnoty – například vhodně volené starožitnosti, která může plnit nejen ekonomický cíl, ale i vhodně doplnit vybavení bytu nebo domu.

100 000 Kč: Rozložil bych do více menších částek (například 10 částek po 10 000 nebo 20 částek po 5 000) a pravidelně investoval do akcií s očekávaným dlouhodobým růstem, třeba z regionu jihovýchodní Asie. Pravidelnou investicí si v době vysoké volatility trhů zajistím průměrování nákupní ceny a eliminuji případné špatné načasování nákupu.

Karel Synek

finančí poradce, OVB

1 000 Kč: Jelikož jsou peníze v lidském životě takříkajíc vždy až na prvním místě, zvažoval bych pečlivě, avšak u tisícovky bych tomu až tak velikou vážnost nedával, ale ne že by to nebyly peníze. V tomto případě bych uvažoval je vložit jako mimořádný vklad například na některý ze stávajících produktů, u kterého se ideálně blížící konec podobá mému investičnímu záměru (například stavební spoření končící za 2 roky mi přinese 10 % státní podpory plus zhruba 2% úrok, a to s velkou mírou jistoty).

10 000 Kč: S částkou v řádech desítek tisíc, například 30 až 50 000 ve střednědobém horizontu, bych uvažoval o již hotovém typovém vyváženém (smíšeném) portfoliu podílových fondů. To však za předpokladu, že se nejedná o moji jedinou rezervu na neočekávané výdaje domácnosti.

100 000 Kč: O mnoho by se to při stejném horizontu nelišilo, avšak mohl bych si dovolit nějakou diverzifikaci a rozložení na dva podobné produkty. Ale pokud by se ve všech předchozích případech jednalo o krátkodobé uložení peněz do roka, tak bych zřejmě využil spořícího účtu s úrokem kolem 2 % a bez výpovědní lhůty, investice v pravém slova smyslu by totiž byla spekulativní se vším všudy.

Boris Tomčiak

analytik, Colosseum

1 000 Kč: Pokud se jedná o jednorázovou investici, člověk asi udělá nejlépe, když tuto částku použije na nákup nějakého zážitku. Dámy si mohou dopřát třeba kvalitní manikúru nebo odpočinkovou masáž, páni si mohou na nějakém slevovém portálu půjčit luxusní auto a pořádně si s ním užít. Radost ze zážitku by byla určitě větší než případné zhodnocení peněz pomocí investování na finančních trzích.

10 000 Kč: Stále se nejedná o významnou částku na to, aby člověk ztrácel čas hledáním nejlepší investice. Mnoho lidí nedokáže využívat možnosti, které jim nabízí kupříkladu jejich práce. Řekněme, že si za 10 000 Kč koupí dobrý jazykový nebo počítačový kurz, díky kterému dostanou v práci přidáno 500 Kč měsíčně. To je za celý rok 6 000 Kč, což znamená, že celá investice do vzdělávání se člověku do dvou let vrátí. Na finančních trzích se takováto návratnost kapitálu dá očekávat jenom při značně spekulativních investicích.

100 000 Kč: Tady je hranice, u které již má smysl uvažovat o větší angažovanosti na finančních trzích. Pasivnější investoři mohou nakoupit dluhopisové a akciové fondy. Aktivnější investoři, kteří věří ve své schopnosti vydělávat na trhu, si můžou otevřít účet pro obchodování s akciemi nebo na forexu.

Lukáš Vácha

obchodní ředitel, Conseq

1 000 Kč: Pořídil bych manželce tenisového trenéra, aby se s ní dalo příště hrát. To je názorný příklad toho, jak má vypadat správná investice. Dividendu v podobě většího potěšení ze hry budeme mít oba, navíc ji budeme čerpat opakovaně při každé hře.

100 000 Kč: U "dlouhých" peněz bych neváhal a šel do akcií. I když si lidé začínají uvědomovat, že "krize" končí, stále jich moc nemají. Je tedy stále vhodná doba nakupovat, i když slevy jsou menší než na přelomu roku. V případě "krátkých" peněz (1 až 2 roky) bych nespekuloval a šel do menší banky či záložny. Do zhruba 2,5 milionu Kč za ně ručí stát, tak se není čeho bát.

Štěpán Mikolášek

hlavní portfoliomanažer, ISČS

Výše investované částky je jen jedním z parametrů (spíše méně podstatným) určujících optimální investici. Mezi základní parametry, podle kterých se investor rozhoduje, patří předpokládaná doba investice, požadovaný (z možných) výnos, maximální riziko (maximální ztráta za dané období v případě propadu trhů). Dále jsou pro profesionálního poradce důležité informace, jako jsou zkušenost, znalost, daně, příjem, podíl investice na majetku klienta a podobně. Tedy co klient, to jiná optimální skladba investice.

1 000 Kč: Investovat u nás můžete sice už od 100 Kč měsíčně, ale takto malou částku bych věnoval spíše na nákup nějakého pěkného zážitku pro sebe nebo své blízké. Ten pocit vám již nikdo nevezme.

10 000 Kč: Vybral bych renomovanou investiční společnost a té bych peníze svěřil do správy. Vybrat si můžete z široké škály podílových fondů – od konzervativních dluhopisových fondů až po rizikovější akciové fondy. Při výběru konkrétního fondu je potřeba mít na paměti zamýšlenou dobu investice.

100 000 Kč: Z takovéto částky už je možné poskládat investiční portfolio a tím diverzifikovat riziko. Investici je potřeba rozložit podle rizikového profilu investora. Jako základ portfolia bych vybral konzervativní dluhopisový fond a doplnil bych ho akciovými investicemi, případně investicemi do komoditního a realitního trhu. S rostoucím podílem rizikovějších investic v portfoliu počítejte s delším investičním horizontem.

Michal Valentík

hlavní investiční stratég, ČP Invest

1 000 Kč: Případná ztráta tisícikoruny je nemilá, ale nic katastrofálního by se nestalo, proto bych extrémně spekuloval. Zdarma bych si otevřel účet u obchodníka s cennými papíry, provedl měnovou konverzi a nakoupil americké dolary. Poté bych si vybral společnost obchodovanou přes "Pink Sheets", jejíž akcie se aktuálně obchodují za 0,0001 USD, a nakoupil maximální množství akcií.

10 000 Kč: S touto sumou bych doporučil investici do vzdělání. Buď do zvýšení počítačové gramotnosti, nebo do cizího jazyka.

100 000 Kč: Peníze bych svěřil do správy investiční společnosti, šlo by tedy o kolektivní investování skrze podílové fondy. Zde záleží na investičním horizontu a na vtahu k riziku konkrétního investora. Čím kratší investiční horizont, tím je vhodnější vybírat méně rizikové fondy. Optimální variantou je rozložení peněz do více finančních aktiv (komodity, akcie, dluhopisy), jelikož různá aktiva se chovají odlišně, což snižuje celkové riziko.

Článek je převzat z časopisu Investiční magazín

Investice
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat