US MARKETOtevírá za: 6 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Warren Buffett: Jak zvládnout trh plný emocí

Akciové trhy jsou jako na houpačce. Paniku střídá euforie, když vystoupí důležitý politik nebo centrální bankéř a pronese uklidňující proslov. Obchodování dnes ovládá spíše davová psychóza než fundamenty. Jak získat nad "humbukem" na trzích nadhled? Inspirovat by vás mohly například výroky slavného investora Warrena Buffetta.

Emoce obojího druhu, ať už negativní ve formě strachu, nebo naopak "pozitivní" v podobě chamtivosti, nám brání vydělat tolik peněz, kolik bychom za normálních okolností mohli.

Investiční guru Warren Buffett se ve svých úvahách často zamýšlí nad šílenstvím davu investorů a opakuje, že se v dlouhodobém horizontu vyplatí být kontrariánem, tedy investovat proti trhu. Jeho sedm zásad pro odolání tlaku davu lze shrnout následovně.

1. Nekupujte to, co je právě populární!

2. Většina lidí se začne zajímat o akcie, až když to dělá každý. Na akciový trh ale musíte vstoupit zrovna ve chvíli, kdy o akcie nemá nikdo zájem.

3. Nikdy nemějte pocit, že děláte něco správně, když s vámi souhlasí hodně lidí. Jednáte správně, pokud využitá fakta a zdůvodnění jsou bezchybná – jedině, když se budete spoléhat na svůj úsudek a prověřovat správnost využitých dat, povede vás to k úspěšným rozhodnutím. Když se přesvědčíte, že vaše fakta a zdůvodnění jsou správná, nemusíte hledět na to, co říkají druzí.

4. Průzkumy veřejného mínění by neměly být při analýzách vůbec brány v úvahu.

5. Nejčastější příčinou nízkých cen je pesimismus – někdy všeobecný, jindy se týká jen určitých odvětví nebo firem. Přesně v takovém prostředí musíte obchodovat, ne kvůli tomu, že byste se v pesimismu vyžívali, ale kvůli tomu, že pesimismus implikuje nízké ceny. Naopak optimismus je nepřítelem racionálního investora.

6. Pokud se chystáte v následujících pěti letech spořit, měli byste mít radost z rostoucích, anebo klesajících cen akcií? Na tuto otázku odpoví většina investorů špatně: přestože budou chtít v dalších letech přikupovat akcie, mají podvědomě lepší pocit, když akcie rostou, a naopak propadají depresím, když se akciové trhy propadají. Tyto reakce nedávají racionálně žádný smysl. Z růstu trhu by se měli radovat jedině ti, kteří mají v plánu akcie v blízké době zpeněžit. Potenciální budoucí kupci by měli preferovat klesající ceny.

Poznámka: V této souvislosti vyvolal velké diskuze poslední nákup Buffetta, který navyšuje podíl v IBM. Akcie IBM přitom patří v posledních měsících k tomu nejlepšímu, co je mezi velkými firmami na trhu k vidění.

7. Nezapomínejte na to, že akciový trh je maniodepresivní!

Poslední Buffettův výrok, ač starý desítky let, platí dnes beze zbytku.

Proč dnes davy zběsile reagují na každou horkou novinku?

V davovém šílenství, jehož důsledky jsou prudké vzestupy a propady (a s tím spojená vysoká volatilita), se odrážejí změny nálad od deprese k euforii. Tyto výkyvy umocňují média, investiční manažeři prahnoucí po výkonnosti, HFT a jejich technické analýzy na základě momenta a zapákované ETF. Racionální investoři by se neměli nechat vertikálními výkyvy zviklat k prodejům, naopak by měli umět využít volatilitu ve svůj prospěch.

Vydělejte na volatilitě a užijte si kotrmelce na trzích!

Média mají bohužel tendenci všechno zveličovat. Prahnou po atraktivních titulcích. Převažuje sklon k přehánění optimismu, v euforii pak často chybí objektivita. Když se podíváte na poměr býčích a medvědích odborníků, kteří v mediích prezentují své názory, převažují v jakémkoli tržním prostředí býci. Není ani divu, média investorům prodávají to, co chtějí slyšet.

Za divokými výkyvy je i chamtivé chování manažerů fondů. Komunita institucionálních investorů se stala za posledních dvacet let dominantní skupinou na finančních trzích. Odměny pro úspěšné portfoliomanažery na základě výkonnosti jsou často obrovské, což tlačí na jejich výkonnost. Jakmile trhy klesnou, začnou portfoliomanažeři bouřlivě dohánět nákupy bez analýzy makroekonomického prostředí nebo prospektů jednotlivých firem. Historie dokazuje, že jsou institucionální investoři ještě náchylnější k emocionálnímu jednání než investoři soukromí.

Turbulence na trzích: Vydělat neumějí ani hedgeové fondy

Vysokofrekvenční obchodování (HFT) všechny tržní výkyvy zveličuje a zhoršuje. Vzhledem k tomu, že podíl HFT na celkovém obchodování roste, přestávají ceny akcií reflektovat vnitřní hodnotu aktiv, ale odrážejí spíše změny sentimentu, na které jsou nastaveny složité počítačové algoritmy.

Zdroj: realmoney.com

InvestováníPsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa