Poplatky a výnosy: Rozhoduje každá desetina procentního bodu
|

Poplatky a výnosy: Rozhoduje každá desetina procentního bodu

Součástí investování jsou téměř vždy také poplatky. Ty přitom ovlivňují vývoj hodnoty portfolia více, než si většina investorů připouští.

Poplatky Ponaučení pro investory Investování

Stačí se podívat na několik čísel. Mezi roky 1999 a 2018 dosahovalo roční tempo růstu amerického akciového indexu S&P 500 v průměru 5,6 % Hodnota počáteční investice 100 dolarů se tak za tuto dobu zvýšila na 296 dolarů. Při platbě poplatku za správu portfolia ve výši 1-2 % ročně by ale v takovém prostředí investor vydělal o 18-36 % méně.

Investorům toto srovnání vysílá jednoznačný vzkaz. Pokud vybírají mezi několika fondy, měli by se zajímat o to, jak velkou přidanou hodnotu jim za přímo či nepřímo účtované poplatky nabízí. Dvojnásob to platí dnes, kdy se očekává, že výnosy na akciových trzích budou pod tlakem kvůli napětí ve světovém obchodě a zpomalování růstu ekonomiky.

To samé ještě jednou s jinými čísly. Následující graf ukazuje, jak by se vyvíjela hodnota portfolia v horizontu dvaceti let při investiční strategii s ročním výnosem 4 % při rozdílných poplatcích (0,25 %, 0,5 %, 1 %). Rozdíl v hodnotě portfolia s nejvyššími a nejnižšími poplatky činí při počáteční investici 100 tisíc dolarů asi 30 tisíc dolarů. S každým dalším rokem se přitom v důsledku principu složeného úročení rozevírání nůžek zvýrazňuje.

Zdroj: tonyisola.com, Ritholtz.com