Proč nemá smysl zkoušet rychle vyrovnávat dílčí ztráty?
|

Proč nemá smysl zkoušet rychle vyrovnávat dílčí ztráty?

Od roku 2018 jsou americké akcie jako na houpačce. Nejdříve spadly o 20 %, poté zpevnily o 30 %, následoval propad o 35 % a poté růst o 30 %. Řada investorů nyní při pohledu zpět lituje některých svých dřívějších rozhodnutí a přemýšlí, co bylo možné udělat jinak, lépe.

Investiční strategie Ponaučení pro investory Chyby v investování Psychologie Volatilita

"Trápení se pohledem zpět je plýtvání časem," říká Adam Grossman, zakladatel Mayport Wealth Management. "Jediné, k čemu je takové ohlížení dobré, je snaha ponaučit se z vlastních chyb, abychom je neopakovali."

Známou skutečností je, že investoři mnohem intenzivněji vnímají ztráty než zisky. Negativní pocity ze ztráty jsou podle řady výzkumů na toto téma dokonce dvakrát silnější než pozitivní pocity ze zisku. To je potřeba mít na paměti i při pohledu na vývoj na burzách v posledním roce. Index S&P 500 od začátku letošního roku ztrácí přibližně pět procent, v ročním horizontu je ale více než deset procent v plusu.

Investování by nikdy nemělo připomínat hazardní hru, Grossman ale upozorňuje, že investoři mají často podobně jako gambleři tendenci po neúspěšné "sázce" otevírat agresivnější pozice ve snaze vyrovnat předchozí ztrátu.

"Pro někoho to může být obtížné, pokud však věříte, že se ekonomika zotaví, není potřeba zvyšovat rizikovost své strategie. Na trhu bude vždy někdo, kdo dokáže v určitém horizontu vydělat více než vy, v mnoha případech jde ovšem jen o dílo náhody, takže nemá cenu soupeřit," říká Grossman a dodává, že v dlouhodobém horizontu se ztratí i ty výkyvy, jež v danou chvíli vypadají skutečně hrozivě.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"
Po prudkém propadu cen akcií o 30 % a více během pár týdnů nebude divu, když se začnou rojit hanlivé komentáře na adresu investiční strategie "kup a drž". Jistě se na ní dá najít spousta chyb, žádná ale není tak zásadní jako ta, kterou dělají ti, kdo její název nečtou pozorně až do konce.
Zdroj: HumbleDollar