Prodej nemovitosti: Jaká provize pro realitní kancelář je (ještě) úměrná?
|

Prodej nemovitosti: Jaká provize pro realitní kancelář je (ještě) úměrná?

Realitní makléři za své služby berou velice různé odměny. Co je závažnější, dodávají velice rozdílné služby. Zmatku okolo provizí nepomohl ani nový realitní zákon, který začal platit v březnu 2020, o výši provize totiž taktně mlčí, a tak mají realitní kanceláře v nastavování odměn volnou ruku. Strach z příliš vysoké provize má přitom velká část Čechů, píše ředitel MAXIMA REALITY Vladimír Zuzák.

Nemovitosti Bydlení Poplatky

Provize lze obecně rozdělit do dvou kategorií. Může být pevná, tedy vyčíslená dopředu, nebo vypočítaná jako podíl z prodejní ceny. Na pevné ceně se s makléřem dohodnete předem, v druhém případě čekáte, za kolik se nemovitost prodá, a konečnou provizí si tedy nemůžete být jisti do poslední chvíle.

Obě varianty mají své výhody. Procenta jsou pro makléře motivující, protože s vyšší cenou vzroste i jejich odměna. U pevné provize pak dopředu víte, kolik zaplatíte. V Česku se provize obvykle pohybuje na úrovni 3-5 %.

O férovosti provize rozhoduje, jaké služby za tyto peníze prodávající dostane. Dávno pryč jsou časy, kdy realitním kancelářím stačilo najít zájemce o koupi. V současnosti by od nich prodávající měli vyžadovat odhad tržní ceny, profesionální nafocení, atraktivní inzerát, vedení prohlídek i zkušené jednání se zájemci. Velkou výhodou je, když jsou v ceně také veškeré právní služby. Z provize se musejí pokrýt i platby realitním serverům za inzerci, případně poplatky na katastru a jinde.

Je také zásadní se nenechat přesvědčit k předčasné platbě provize. Rezervační poplatek se hradí na začátku, ale patřit by měl realitní kanceláři až po podpisu kupní smlouvy. Až tehdy mají všechny strany garanci, že opravdu došlo k prodeji. Často se přitom stává, že si realitní kanceláře nechají rezervační poplatek jako svoji provizi, aniž by byla podmínka uzavření kupní smlouvy splněna. Pouhá rezervace přitom neznamená jistotu uzavření smlouvy.

Prodávající může mít štěstí a narazit i na nabídku prodeje bez provize. Obvykle to pak znamená, že provizi následně hradí kupující. Je to podobné, jako když u pronájmů hradí provizi noví nájemníci. Když ale o tento případ nejde, je dobré mít na paměti (minimálně) vše výše uvedené.

Snadná nemovitostní prognóza pro Českou republiku
Podle dat zveřejněných Eurostatem vzrostly v letošním 2. čtvrtletí ceny nemovitostí v Evropské unii meziročně o 5 %. Česko do tohoto průměru přispělo růstem o 7,7 %.