Revoluce na trhu s ETF: Obchodujte se stovkami fondů bez poplatků
|

Revoluce na trhu s ETF: Obchodujte se stovkami fondů bez poplatků

Obliba burzovně obchodovaných fondů mezi drobnými investory stále roste. Jsou snadno dostupné, nabízejí jednoduchou diverzifikaci a jsou vysoce likvidní. Jeden z předních obchodníků s cennými papíry nyní navíc přichází s nabídkou obchodování se 700 ETF bez poplatků.

ETF Investování Obchodování Poplatky

Podkladem burzovně obchodovaných fondů (anglicky exchange-traded funds, ETF) mohou být akcie, dluhopisy, komodity nebo měny, případně kombinace aktiv z různých tříd sestavované podle regionálního hlediska či odvětví a dalších faktorů.

ETF: Ideální řešení pro drobné investory

Hlavní přínos burzovně obchodovaných fondů investoři spatřují v jejich diverzifikaci, tedy právě tom, že jsou navázány na celý koš investičních instrumentů (například všechny akcie zastoupené v americkém indexu S&P 500). Portfolia s ETF jsou díky tomu méně náchylná ke kolísání.

ETF se staly atraktivními také díky relativně nízkým nákladům jak ve srovnání s klasickými podílovými fondy, tak ve srovnání se situací, kdy by investoři nakupovali jednotlivé instrumenty samostatně, a rovněž díky vysoké likviditě, která umožňuje jejich rychlý nákup i prodej.

Tím to ale nekončí. Již tak jednoduše dostupné ETF jsou nyní investorům ještě blíže. Nizozemský broker DEGIRO na své platformě začal nabízet 700 burzovně obchodovaných fondů bez transakčních poplatků.

"Chceme, aby naši klienti, bez ohledu na velikost portfolia, byli schopni jednoduše diverzifikovat své investice," říká Tomáš Arlt, zástupce DEGIRO. "Klienti si nyní mohou vybírat mezi ETF řady emitentů, včetně společností BlackRock, Lyxor, SPDR nebo Vanguard, a jejich produkty mohou jednou v měsíci zobchodovat zdarma."

Hodně muziky za málo peněz

DEGIRO není na trhu nováčkem, své služby nabízí drobným investorům od roku 2013 a jeho obliba stále roste. Aktuálně má asi 200 tisíc klientů, kteří oceňují jednak kvalitní vlastní obchodní platformu, a jednak velice nízké poplatky ve srovnání s většinou ostatních obchodníků s cennými papíry. Politika nízkých poplatků obchodníka DEGIRO se zakládá mimo jiné na tom, že společnost na rozdíl od jiných brokerů nenabízí dodatečné služby nad rámec přístupu k interně vyvinuté obchodní platformě. Klienti DEGIRO tak neplatí žádné "skryté" poplatky za poradenství a další služby.

Za obchodování s českými akciemi si DEGIRO účtuje poplatek 20 Kč plus 0,1 % z ceny transakce (maximálně však 830 Kč za transakci). Příklady účtovaných poplatků a kompletní přehled poplatků DEGIRO najdete ZDE.

Příklad poplatků DEGIRO a dalších obchodníků s cennými papíry

Rostoucí oblibu obchodníka s cennými papíry DEGIRO dokazuje mimo jiné 57% meziroční nárůst objemu transakcí v prvním pololetí letošního roku. Celkem investoři přes jeho platformu v prvních šesti měsících roku provedli 6,9 milionu obchodů.

DEGIRO věří, že nabídka nulových poplatků u 700 vybraných ETF přispěje k dalšímu růstu počtu provedených transakcí a podpoří všeobecný zájem o burzovně obchodované fondy mezi drobnými investory.

Více informací o nabídce obchodování s vybranými ETF bez poplatků a přehled fondů, kterých se tato nabídka týká, najdete ZDE.


Výše uvedené informace nepředstavují veřejnou nabídku ani výzvu ke koupi jakýchkoli cenných papírů nebo finančních nástrojů. Jakákoli rozhodnutí o investici, pokud se jedná o finanční nástroje, by měla být individuální, založena na profesionálním poradenství a prospektu zveřejněném autorizovanou osobou. Při tvorbě této analýzy DEGIRO nevystupuje jako investiční poradce nebo kvůli povinnosti určené právem. Výše uvedené informace byly poskytnuty s náležitou péčí a pozorností, DEGIRO ale nenese žádnou odpovědnost za správnost ani úplnost burzovních dat a ekonomických informací, směnných kurzů nebo obecných tržních údajů. Tyto informace a stanovisko jsou reprezentativní v době publikování a neslouží pro budoucí interpretaci.