Ropa v zemi vs. peníze v bance
|

Ropa v zemi vs. peníze v bance

Christyan Malek z JPMorgan v článku pro Financial Times uvádí, že éra nízkých cen ropy i přes současný boom nemusí být ani zdaleka u konce. Vidí pro to velice pádný důvod.

Komodity Ropa Ropa Brent Ropa WTI Těžba OPEC Jan Žemlička Analytici ČS

OPEC a "Big Oil", což jsou mezinárodní ropné korporace jako ExxonMobil, BP či Royal Dutch Shell, začínají závod o to, kdo stihne přeměnit svoji "ropu v zemi" na "peníze v bance". S rozvojem elektrických technologií v dopravě a nárůstem regulací, které souvisejí s obavami z klimatické změny, se totiž "peak oil demand" stává reálnou vyhlídkou již pro konec 30. let 21. století.

Jak kdysi řekl saúdskoarabský šejk a ministr těžby Ahmed Zakí Jamání, doba ropná neskončí kvůli nedostatku ropy, stejně jako doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamene.

Zejména pro země OPEC, které disponují ohromnými rezervami snadno dostupné ropy, může nejlepší strategii pro maximalizaci hodnoty jejich rezerv představovat zvýšení těžby a prodej nyní, dokud je poptávka po ropě relativně silná, protože v horizontu několika desetiletí bude ropy v poměru k poptávce nadbytek (zmíněný "peak oil demand"), takže její ceny budou klesat.

Kromě hrozby na straně poptávky existuje i hrozba na straně nabídky (těžba z břidlic, pokrok v dalších oblastech těžby, například "dotěžování" stávajících ložisek a snižování nákladů). Průměrná cena, při které dokáží "Big Oil" společnosti generovat zisky, se pohybuje okolo 50 USD za barel a zdá se, že trend zlevňování bude pokračovat. Pro OPEC to znamená, že se hodnota jeho ropných rezerv bude snižovat a společně s tím bude klesat ochota členských zemí dodržovat těžební kvóty, které hrají zásadní roli v podpoře cen suroviny.

Zdroj: Česká spořitelna