Jaký je předpoklad k vyšší spořivosti? Umět německy

Mezi výzkumnými pracemi Evropské centrální banky se objevila nová studie založená na velmi důvtipném nápadu. Využívá skutečnosti, že konkrétně ve Švýcarsku žije v rámci jednoho finančního systému a ekonomiky hned několik jazykově (a tedy i kulturně) poměrně odlišných skupin obyvatelstva.
Mezi zajímavé závěry patří například zjištění, že u domácností s nízkými a středními příjmy v německé části země je zřetelně vyšší pravděpodobnost tvorby úspor než ve frankofonní části. Autor studie ukazuje, že v pozadí tohoto fenoménu je už v dřívější literatuře zkoumaný rozdíl v časových preferencích – tj. jak hodně různí lidé diskontují výsledky kynoucí ve vzdálené budoucnosti, tedy jak moc žijí jen přítomností.
Bylo by věru zajímavé provést podobné porovnání spořivosti (a tedy schopnosti budovat kapitál) mezi Čechy a českými Němci – řekněme do roku 1938. Možná by se ukázalo, že ochotou spořit zastiňovali Němci i české obyvatelstvo. Mohlo by tak jít o další část vysvětlení toho, proč byly oblasti se silným německým osídlením hospodářsky tak vyspělé (a vůbec proč mělo už od středověku smysl zvát do Čech německé kolonisty).
Aktuality
