US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Spoření na důchod: Včera bylo pozdě

Pokud jste si ještě nezačali spořit na důchod, nebo jste se dokonce touto otázkou ještě nezačali zabývat, měli byste zbystřit. Jsou faktory, které v této záležitosti ovlivnit nemůžete, jinými však můžete finanční zajištění svého stáří ovlivnit velice výrazně.

Michal Stupavský
Michal Stupavský
29. 11. 2018 | 7:00
Spoření

Podle většiny odborných studií je současný státní systém důchodového zabezpečení v Česku dlouhodobě neudržitelný. Český důchodový systém, jak je v Evropě dobrým zvykem, je systémem průběžným, což znamená, že dnešním důchodcům skrze státní rozpočet hradí důchodové dávky současní pracující. Jelikož se bude podle aktuálních demografických trendů počet pracujících obyvatel v dlouhodobém horizontu výrazně snižovat a počet občanů v důchodovém věku bude narůstat, bude se účet stávajícího penzijního systému dostávat do stále hlubšího a neudržitelného deficitu. Pokud nebudou chtít dnešní pracující po odchodu do penze zaznamenat výrazné snížení kvality života, nezbude jim nic jiného, než si začít individuálně spořit, aby výpadek části státního důchodu vyrovnali.

Kdy se spořením začít? Co nejdříve, ideálně hned! Čas má totiž pro střadatele velkou hodnotu, ve spoření či investování totiž hraje klíčovou roli takzvané složené úročení (v průběhu času lze vydělávat na úrocích z již inkasovaných úroků).

Řekněme, že si dnes uložíme v rámci spoření 1 000 korun při ročním zhodnocení na úrovni 4 %. Za rok budeme mít na účtu 1 040 Kč. Když při stejném ročním zhodnocení necháme tento kapitál pracovat další rok, nebudeme mít 1 080 korun, ale o něco více, neboť v druhém roce se nám 4 % zhodnocuje také 40korunový výnos z prvního roku. Proto budeme mít na konci druhého roku na účtu 1 081,60 Kč. Možná to nepůsobí jako nějaký závratný bonus, s ubíhajícím časem se ale efekt složeného úročení exponenciálně zvýrazňuje.

Sklon křivky se postupně zvyšuje, což lze přeložit tak, že úroky se v průběhu času stále více samy zhodnocují. Po dvaceti letech činí hodnota investice 2 191 korun (výnos 1 191 korun). Na konci 40letého investičního horizontu je hodnota modelové investice 4 801 korun (výnos 3 801 korun, tedy 380,1 %).

380% výnos po čtyřiceti letech je sice pěkný, ovšem výsledných 4 801 korun by nás v důchodu rozhodně finančně nezachránilo. Proto je potřeba investovat pravidelně, ideálně každý měsíc určitou konstantní částku, která zásadním způsobem neovlivní stávající rodinný rozpočet, ale na druhou stranu nebude příliš nízká. Takto vypadá zhodnocení pravidelné měsíční investice dvou tisíc korun v různých časových horizontech a s ročním zhodnocením 4 %:

Celkový výnos opět neroste v čase lineárně, nýbrž exponenciálně, neboť působí zmiňované složené úročení. Za čtyřicet let je celkem zainvestováno 960 tisíc korun, celková hodnota úspor se blíží 2,5 milionu Kč (celkový výnos bezmála 1,5 milionu).

Efekt složeného úročení bychom také mohli nazvat železným zákonem investování. Je to mocný faktor, jenž ukazuje, že byste (bez ohledu na věk) neměli se začátkem spoření na důchod otálet, ale naopak se tématu postavit čelem.

DůchodyInvestováníPonaučení pro investorySpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná