Spoření na důchod s podporou státu: Politické riziko, ale i ochrana proti inflaci

Ze všech stran slyšíme, že zejména mladší ročníky se musejí na důchod aktivně připravovat, protože stát je v pokročilejším věku finančně nezajistí. Řada lidí ovšem tvrdí, že důchodovému spoření s podporou státu je kvůli celé řadě omezení lepší se obloukem vyhýbat.
Autor řady populárních knih o osobních financích a investování Mike Piper říká, že se často setkává s tvrzením, že spoření na důchod s podporou státu nelze považovat za aktivum, protože jej nelze prodat jako běžnou investici.
S tím ale Piper nesouhlasí. "Spoření na důchod s podporou státu sice člověk nemůže prodat jako akcie nebo dluhopisy, na druhou stranu lze ovšem tento produkt díky podpoře státu vnímat třeba i jako ochranu proti inflaci," říká.
Upozorňuje, že spoření na důchod, v němž hraje roli stát, je vždy v první řadě spojené s politickým rizikem. "Také je nutné si uvědomit, že jde o investici s pevně daným koncem, i když dopředu nevíme, kde na časové ose tento konec leží," pokračuje Piper.
"Tím nechci říci, že spoření na penzi nedává smysl, jen je potřeba zvážit všechna pro a proti a rozhodnout se, zda jde o nástroj zapadající do investiční strategie a finančního plánu konkrétního investora," uzavírá Mike Piper.
Zdroj: Oblivious Investor