Technická analýza: Cena zlata prozkoumává nezmapované území
|

Technická analýza: Cena zlata prozkoumává nezmapované území

Uplynulý týden byl na trhu s drahými kovy významný tím, že se cena trojské unce zlata poprvé v historii vyhoupla nad 2 000 USD.

Zlato Stříbro Technická analýza Bezpečné investice Investiční alternativy Komodity Vzácné kovy

V pondělí ráno platilo, že zlato v amerických dolarech z posledních 16 obchodních dnů hned 14krát zdražilo. To je jasný růstový trend. Většina obchodníků čeká na korekci, která ale zatím nepřichází. Již před dvěma týdny jsem uvedl, že pokud zlato nezačne hned oslabovat (vzhledem k aktuální délce primárního cyklu), je možné, že bude dále agresivně posilovat ještě několik týdnů. A to se přesně stalo, když cena unce zlata vzrostla o zhruba 175 USD.

Jelikož se zlato obchoduje v dolarech prakticky na historickém maximu, nemá nad sebou žádné rezistence z minulosti. Pokud bychom aplikovali metodu Fibonacciho retracementu (FR) a jeho další projekce ceny, vychází následující technické úrovně:

1. U první varianty jsem zvolil jako spodní linii FR poslední primární dno na 1 450 USD z 16. března 2020. Horní linie je tvořena rezistencí okolo 1 800 USD, což bylo průlomové pásmo, ze kterého trh explodoval výše. Při této variantě vyjde jako další technická úroveň cena 1 918 USD (historický vrchol z roku 2011), dále 2 028 USD (u této hladiny trh v pátek zavíral), následuje cena 2 165 USD a poslední hodnotou je 2 385 USD.

2. U další varianty jsem zvolil jako spodní linii FR 3leté dno, které nastalo na 1 160 USD, a to 16. srpna 2018, a horní linii jsem ponechal u 1 800 USD. Nyní Fibonacciho projekce nabízí následující technické úrovně: 2 008 USD (již proražena), dále 2 208 USD, 2 456 USD a 2 856 USD.

3. Poslední varianta měří na horní straně vrchol z roku 2011 (1 920 USD) a na straně spodní 8leté dno z prosince 2015 (1 045 USD). Při této metodě vyjdou jako cenové projekce úrovně 2 191 USD, 2 462 USD, 2 797 USD a 3 339 USD).

Z uvedeného vyplývá, že podle první varianty je nejbližší rezistencí páteční zavírací cena 2 030 USD. Pokud bych využil průměr všech tří metod, další rezistence vychází až okolo 2 200 USD za trojskou unci.

Hovoří aktuálně něco proti pokračování růstového trendu? Momentálně je to obrovská přeprodanost amerického dolaru a také skutečnost, že akcie společností těžících zlato (indexy HUI a GDX) rostou pozvolnějším tempem než v minulosti, kdy cena zlata vykazovala agresivní růst.

Akcie těžařů stříbra (index Silver 7) dokonce zaostávají od začátku roku za růstem ceny této komodity. To bylo v minulosti většinou předzvěstí korekce cen kovů, pokud nezačnou akcie těžařů růst cen zlata i stříbra významněji předhánět v nejbližší době.

Cena zlata v českých korunách dosáhla v uplynulém týdnu také nového historického vrcholu na 46 530 Kč za unci. Trh tak překonal o 1 300 Kč dosavadní rekord z 18. května letošního roku.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Užijte si zlatý ohňostroj, dokud to bouchá
Je snadné radit investorům nakupovat v době, když ostatní prodávají, daleko složitější je ale opravdu tímto způsobem investovat. Známý bloger a investiční manažer Jesse Felder to ale před pár lety dokázal na trhu se zlatem a akciemi jeho těžařů, takže nyní může sčítat zisky. Na vavřínech ale neusíná.