US MARKETZavírá za: 4 h 25 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Goldman Sachs: Chceme být Googlem světa financí!

Co se stane, když se potkají dvě z nejnebezpečnějších míst planety, Silicon Valley a Wall Street? Martin Chavez, nový finanční ředitel Goldman Sachs, zná odpověď.

Daniel Deyl
Daniel Deyl
13. 6. 2017 | 12:00
Goldman Sachs

Možná jste o něm dosud neslyšeli, ale pokud se zajímáte o budoucnost investičního bankovnictví, je Martin Chavez váš člověk. Jeho představa o budoucím fungování celé branže může znít trochu jako sci-fi a z větší části jí dosud je. Ale protože Chavez v květnu povýšil na finančního ředitele jedné z nejmocnějších finančních institucí planety, investiční banky Goldman Sachs, může dnešní fikce být zítra skutečností. A kam jde Goldman Sachs, jde celá Wall Street, říká se nikoli nadarmo.

Vtip je v tom, že třiapadesátiletý Chavez není původem finančník, nýbrž ajťák, tedy komputerový vědec. Však také v Goldman Sachs strávil nějaký čas ve funkci šéfa informatiky. Jako takový měl pod sebou 9 000 lidí, více než čtvrtinu všech zaměstnanců banky. To jen pro představu, jak vážně banka řeší digitální problematiku.

Chavez strávil na popud šéfa šéfů, firemního CEO Lloyda Blankfeina desítky hodin konzultacemi s Ericem Schmidtem, předsedou představenstva Googlu. Výsledek se dostavil v podobě přání, aby Goldman Sachs zaujala ve světě obchodu s finančním rizikem stejnou roli, jakou má Google v obchodu s internetovým vyhledáváním.

Data jako klíč

"Google poskytuje softwarové služby, které agregují pozornost miliard lidí, a pak tuto miliardovou pozornost prodává zadavatelům reklamy," citoval Chaveze server Business Insider. "Klient má riziko, které nechce, nebo naopak chce riziko, které nemá. A my mu pomůžeme. To je základní pravda o Goldman Sachs – když s námi klienti nebudou mluvit o rizicích, která chtějí buď získat, nebo se jich zbavit, nebudeme mít kšeft."

To nejcennější, co může Goldman Sachs klientům nabídnout, je podle Chaveze nepřeberné množství dat, jež má k dispozici. "K téhle práci, která má klienty inspirovat k tomu, aby s námi mluvili o rizicích, jichž se chtějí zbavit, nebo která chtějí získat, máme obrovské množství informací. Chceme je využívat tak, aby z toho klienti měli větší užitek."

K tomu je potřeba řečená data zpracovat tak, aby byla přehledně použitelná. Právě tak to dělá Google. "Představte si, že by Google zvolil jinou cestu a řekl například toto: Když někdo chce něco vyhledat, zavolá do Googlu prodejci. Prodejce se vyptá na podstatu vyhledávaného, naťuká ji do vnitřního vyhledávače, zjistí výsledky a volajícímu je po telefonu přečte."

To nezní ani pohodlně, ani jednoduše. Však také Google zvolil jinou cestu. "Ale je to docela dobrý popis praxe, která dodnes funguje na Wall Street," říká Chavez. Jeho plán proto vypadá jinak. Jeho základem je obrovská zásobárna dat, do níž proudí informace z vnějšího světa. Na základě klientovy žádosti banka data zpracuje a předá klientovi v nejvýhodnější možné podobě.

Klíčové slovo je "zpracuje". K tomu je zapotřebí soustava věciček jménem API čili application program interface, zhruba uživatelské rozhraní programu. (Pro neajťáky, jde o kousky softwaru, které umožňují různým počítačům nakrmeným různými programy navzájem komunikovat. Když se z notebooku připojíte ke svému internetovému bankovnictví, například, znamená to, že někde ve vaší bance funguje příslušné API.)

Totální dominance na dosah?

Na konci Chavezova plánu bude z Goldman Sachs firma, kterou bude možné stejně dobře popsat jako technologickou i finanční. "Dříve to bylo tak, že uživatelským rozhraním byli dva lidé na telefonu, zatímco vše ostatní, například celá analytická platforma, bylo uvnitř firmy," říká Chavez. "To chceme změnit rychle a od základu. Tedy tak, aby se veškerý náš byznys točil kolem jednotlivých API."

Inspirace Googlem je zjevná. A jak tuto banku známe, je pro její vedení jistě atraktivní ještě jeden rys pozice Googlu na trhu s vyhledáváním – naprostá dominance. Pokud plán jejího nového finančního ředitele vyjde, bude k ní mít Goldman Sachs o krok blíže.

Americké akcieFinanční sektorGoldman SachsInformační technologieTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika